Popołudniowe Espresso: Zgoda w UE na jednolite ładowarki USB typu C

Zgoda w UE na jednolite ładowarki USB typu C

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Link do zapisów: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś środa, 8 czerwca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Zgoda w UE na jednolite ładowarki USB typu C

Jest porozumienie w Unii Europejskiej w sprawie jednolitych ładowarek dla wszystkich małych i średnich przenośnych urządzeń elektronicznych. Telefony komórkowe, tablety, czytniki, aparaty fotograficzne, konsole do gier, słuchawki, czy przenośne głośniki, będą miały wspólny port ładowania- USB typu C.  Kompromis osiągnęli negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i krajów członkowskich. Do jesieni 2024 roku USB typu C ma być wspólnym portem ładowania. Po 10 latach dyskusji i negocjacji w Unii zdecydowano się uzgodnić przepisy dotyczące jednej ładowarki. „To ograniczy tysiące ton rocznie odpadów elektronicznych” – powiedział Thierry Breton.

Najnowsze ustalenia oznaczają, że na przykład firma Apple będzie musiała zmienić złącze w swoich urządzeniach przeznaczonych do sprzedaży w Unii Europejskiej. Do tej pory amerykański gigant wyłamywał się ze wspólnych uzgodnień.

1000 obrońców Azowstalu przewiezionych do Rosji

Ponad 1000 obrońców zakładów „Azowstal” zostało przetransportowanych do Rosji – poinformowały ukraińskie media we wtorek, powołując się na rosyjskie agencje. Ukraińska Prawda przekazała, że jeńcami zajmują się rosyjskie organy ścigania. Mariupol został odcięty przez wojska rosyjskie 1 marca 2022 r. 17 maja Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że garnizon zakończył swoją misję bojową i dowódcy mają teraz rozkazy ratowania życia personelu. 20 maja rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że wszyscy obrońcy Azowstalu zostali wyprowadzeni z zakładu. Prezydent Ukrainy Wołodymyr ZEŁENSKI potwierdził 6 czerwca, że ponad 2 500 ukraińskich obrońców Azowstalu trafiło w ręce rosyjskich okupantów.

Ponad to, Rosjanie kradną stal należącą do zakładów metalurgicznych w okupowanym Mariupolu. Przedstawiciele przedsiębiorstw złożyli w tej sprawie zawiadomienie do ukraińskiej prokuratury. Stal ma być wywożona drogą morską na terytorium Rosji. O kradzieży stali informuje kierownictwo Mariupolskiego Kombinatu Metalurgicznego im. Ilicza, oraz zakładów Azowstal.

Zaginięcie brytyjskiego dziennikarza w amazońskiej dżungli

Dom PHILLIPS i Bruno PEREIRA, którzy pisali dla brytyjskiego „Guardiana”„Washington Post” i innych mediów, zaginęli w niedzielę podczas podróży reporterskiej w dolinie rzeki Javari. Unia Rdzennych Ludów Doliny Javari (UNIVAJA), która jako pierwsza poinformowała o zaginięciu dwóch mężczyzn, zarzuciła brazylijskim służbom, że wysłanie ekip poszukiwawczych trwało zbyt długo. Marynarka wojenna wysłała we wtorek w górę rzeki łódź z żołnierzami, ale dotarli oni na miejsce dopiero po zmroku. Wojsko skierowało we wtorek dziesiątki żołnierzy, aby z bronią w ręku patrolowali ulice pobliskich wiosek.

Guilherme TORRES, szef wydziału wewnętrznego policji brazylijskiego stanu Amazonas, powiedział w wywiadzie dla agencji Reutersa, że policja wszczęła śledztwo i przesłuchała czterech świadków. Jednocześnie czynione są wysiłki, by odnaleźć brytyjskiego dziennikarza Doma PHILLIPSA oraz jego brazylijskiego towarzysza byłego wysokiego urzędnika federalnej agencji ds. ludności tubylczej Bruna PEREIRĘ. Brazylijska policja wszczęła dochodzenie kryminalne i przesłuchała co najmniej czterech świadków, którzy prawdopodobnie jako jedni z ostatnich widzieli brytyjskiego dziennikarza i towarzyszącego mu eksperta ds. ludności tubylczej, którzy zaginęli w niedzielę w odległych rejonach amazońskiej dżungli. TORRES oświadczył, że policja próbuje odnaleźć miejscowego rybaka, który miał wysłać do brytyjskiego dziennikarza list z pogróżkami.

Aleksander HALL: Jakiej Europy chce Emmanuel Macron?

🎧 #NajważniejszeDnia
Mateusz M. KRAWCZYK: Nasze zainteresowanie globalnymi katastrofami maleje

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 czerwca 2022