Wydanie 495 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 495 Wszystko co Najważniejsze

A co w tym, sobotnim wydaniu? Prof. Andrzej NOWAK pasjonująco pisze o historii, która stała się dla Władimira Putina bronią, a prof. Zbigniew STAWROWSKI stawia tezę, że to samo może stać się z prawem, jeśli liczyć się będzie jedynie litera, a nie duch. Jesteśmy też w Marsylii, gdzie papież Franciszek zabiera głos w najważniejszej dla Europy sprawie: migracji. O tym także przeczytają Państwo w tym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze”.

Prof. Zbigniew STAWROWSKI: Praworządność jako wartość europejska. Filozoficzny kontekst politycznego sporu
Prof. Zbigniew STAWROWSKI

Prof. Zbigniew STAWROWSKI

Praworządność jako wartość europejska.
Filozoficzny kontekst politycznego sporu

Dzisiejsze polityczne spory o praworządność nie są niczym innym niż współczesną aktualizacją odwiecznego konfliktu między wizją człowieka reprezentowaną przez, z jednej strony, tych, dla których liczy się tylko własny interes a decyduje o wszystkim ostatecznie siła, a z drugiej strony, tych, którzy wiedzą, że sensowne życie człowieka przeniknięte jest poczuciem wspólnoty oraz solidarności i powinności wobec innych.

Prof. Adam PRZEWORSKI: Kryzys demokracji
Prof. Adam PRZEWORSKI

Prof. Adam PRZEWORSKI

Kryzys demokracji

Jedynym skutecznym narzędziem dyscyplinowania polityków są wybory. Problem z dodawaniem przymiotników do słowa „demokracja” polega na tym, że nie wszystkie idą ze sobą w parze.

Dariusz LIPIŃSKI: Byłe demokratyczne sumienie Europy
Dariusz LIPIŃSKI

Dariusz LIPIŃSKI

Byłe demokratyczne sumienie Europy

Przestając być „demokratycznym sumieniem”, Rada Europy staje się niepotrzebna. Nie może konkurować z Unią Europejską pod względem znaczenia. Nie ustanawia żadnych wiążących praw, a nawet nie egzekwuje przestrzegania reguł przez swych członków. Zakłamuje własną symbolikę.

Dalibor ROHAC: Unia Europejska potrzebuje konserwatywnej Europy Środkowej
Dalibor ROHAC

Dalibor ROHAC

Unia Europejska potrzebuje konserwatywnej Europy Środkowej

Idee konserwatyzmu, zwłaszcza te dotyczące pomocniczości, przyczyniłyby się do poprawy funkcjonowania UE. Jednak na razie ani Polska, ani Węgry nie sformułowały wizji tego, jak powinna być zorganizowana „konserwatywna” Europa.

Corina LACATUS: Rumunia na celowniku Brukseli. Zagrożeniem łamanie norm praworządności
Corina LACATUS

Corina LACATUS

Rumunia na celowniku Brukseli.
Zagrożeniem łamanie norm praworządności

Od 2013 roku Dyrekcja Antykorupcyjna postawiła przed sądem 68 wysokich urzędników, jednego premiera, dwóch wicepremierów, 11 urzędujących i byłych ministrów, 39 deputowanych i 14 senatorów. Sądy wydały ostateczne wyroki skazujące dla 27 spośród wysokich urzędników – jednego premiera, pięciu ministrów, 17 deputowanych i czterech senatorów. Taki wynik postępowań nie byłby możliwy bez niezależności wymiaru sprawiedliwości.