Renata MAUER-RÓŻAŃSKA: Miasto 33 medali olimpijskich. I przedszkoli z karate

Miasto 33 medali olimpijskich.
I przedszkoli z karate

Photo of Renata MAUER- RÓŻAŃSKA

Renata MAUER- RÓŻAŃSKA

Dwukrotna mistrzyni olimpijska i wielokrotna medalistka mistrzostw świata, mistrzostw Europy, pucharów świata i mistrzostw Polski w strzelectwie sportowym. Absolwentka Akademii Ekonomicznej oraz Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, wykładowca na wrocławskiej AWF oraz Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Wrocławska radna, przewodnicząca Komisji Sportu i Rekreacji Rady Miejskiej Wrocławia.

Igrzyska XXXI Olimpiady Rio de Janeiro 2016 już bardzo blisko, a na Światowe Igrzyska Sportowe The World Games Wrocław 2017 z wielkim napięciem będziemy czekać jeszcze rok.

Nowożytne igrzyska olimpijskie mają już ponad stuletnią tradycję. Przypomnę, że reprezentanci Polski wystartowali w tej najbardziej prestiżowej imprezie świata dopiero w 1924 roku, zdobywając srebrny medal drużynowo w kolarstwie i brązowy indywidualnie w jeździectwie. Cztery lata później w Amsterdamie słynna dyskobolka Halina Konopacka wywalczyła pierwsze w historii polskiego sportu olimpijskie złoto. Do igrzysk olimpijskich w Londynie 2012 Polacy mogli poszczycić się 64 złotymi, 86 srebrnymi i 125 brązowymi medalami.

Analizując występy w tym olimpijskim święcie sportu reprezentantów wrocławskich klubów, zacznę od czasów powojennych. W 1948 roku w Londynie mieliśmy jednego reprezentanta. Był nim lekkoatleta Edward Adamczyk z KKS Odra, który zajął w dziesięcioboju dziewiąte, a w skoku w dal jedenaste miejsce.

W igrzyskach olimpijskich reprezentacje Polski zasiliło około 120 sportowców z wrocławskich klubów, zdobywając 33 medale – w tym cztery złote.

.Niektórzy z nich wracali do Wrocławia z kilkoma medalami. Na uwagę zasługuje fakt, że mieliśmy swoich przedstawicieli w najsilniejszych zespołach piłki ręcznej, piłki nożnej, piłki siatkowej czy koszykówki. Wydaje się, że nie były to wcale tak odlegle czasy, ale kiedy spojrzymy na obecny wrocławski sport zauważymy duże zmiany.

Sport w Polsce opierał się na dyscyplinach olimpijskich. Rozwijał się przede wszystkim w klubach wojskowych, policyjnych i dużych zakładów przemysłowych. We Wrocławiu najsilniejszymi, wielosekcyjnymi klubami sportowymi były: WKS Śląsk Wrocław, Gwardia Wrocław czy najstarszy wśród nich, Ślęza. Działają one do dziś, lecz ich struktura, formy prawne i sposób finansowania znacznie się zmieniły. Sekcje w sportach zespołowych odłączyły się i działają jako spółki prawa handlowego, w indywidualnych pozostały w stowarzyszeniach. Jedne i drugie, prawdopodobnie, bez wsparcia miasta nie dałyby sobie rady. Wspierane ze wspólnego budżetu są również inne kluby, które prowadzą zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży oraz promują Wrocław.

W ostatnich latach prężnie rozwijają się nowe kluby o nazwach brzmiących dla niektórych osób dość obco, zarówno w sportach drużynowych, jak i indywidualnych. Powstał nawet odnoszący spore sukcesy klub narciarski, chociaż śniegu nie mamy za wiele, a na dojazd w najbliższe góry trzeba przeznaczyć sporo czasu. We Wrocławiu jest wielu pasjonatów, którzy potrafią zachęcić do uprawiania dyscyplin wcześniej mało znanych.

Kiedy patrzymy na zestawienia osiągnięć wrocławskich sportowców w zawodach najwyższej rangi z ostatnich czterech lat, możemy łatwo zauważyć, że największą ich liczbę stanowią przedstawiciele sportów walki.

.Nie można też nie dostrzec, że pula środków w budżecie przeznaczana na nagrody dla zawodników i trenerów z roku na rok wzrasta, pokazując wzrost liczby nagradzanych lub większe ich osiągnięcia, albo jedno i drugie. Mam nadzieję, że taka tendencja się utrzyma, ponieważ przed nami dwie imprezy o najwyższej światowej randze i z pewnością wszyscy będziemy się cieszyć, widząc na podium, wśród polskich reprezentantów, wrocławskich sportowców.

Największe sukcesy to jednak wierzchołek piramidy, której podstawy tworzy sport dzieci i młodzieży. Sport, który ma służyć przede wszystkim ich prawidłowemu rozwojowi. Szczególnie w czasach pełnych różnego rodzaju przykuwających uwagę komputerowych pokus, wcale niemających wiele wspólnego z ruchem, musimy pamiętać o zapewnieniu dzieciom odpowiedniej ilości aktywności fizycznej. Długie siedzenie w szkolnej ławce, w domu przy odrabianiu lekcji, przed telewizorem czy też przy komputerze musi być zrównoważone przez gimnastykę. Najnowsze badania wskazują, niestety, na obniżenie sprawności dzieci w Polsce, zatem należy zrobić wszystko, aby te niekorzystne tendencje zmienić.

Wiele jest działań zachęcających dzieci i młodzież do wspólnych ćwiczeń. Powstają coraz lepiej wyposażone place zabaw, ogólnodostępne siłownie na wolnym powietrzu, w szkołach infrastruktura sportowa również się poprawia, chociaż potrzeby są dużo większe. Realizowane są również miejskie programy sportowe w dyscyplinach drużynowych, program trenera osiedlowego, programy biegowe, Wrocławska Olimpiada Młodzieży czy Młodzieżowe Igrzyska Sportowe (w dyscyplinach The World Games), których rezultatem jest zwiększenie zainteresowania sportem.

W związku z organizacją przez Wrocław Światowych Igrzysk Sportowych, wzorem organizatorów igrzysk olimpijskich zrodził się pomysł działań, które mogą pozytywnie wpłynąć na aktywność fizyczną dzieci. Rezultaty programu obejmującego ćwiczenia ogólnorozwojowe z elementami karate „Mali wspaniali” w wybranych wrocławskich przedszkolach są już widoczne. Sprawność fizyczna dzieci objętych tym programem znacznie wzrosła, a sam program rozwinął się obejmując już siedem województw. W naszym mieście z takich bezpłatnych zajęć mogą korzystać dzieci w pięćdziesięciu przedszkolach.

.Zdrowe, sprawne i szczęśliwe dziecko, to w przyszłości, zdrowy, sprawny, aktywny i szczęśliwy dorosły. Warto o tym pamiętać.

Renata Mauer-Różańska

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 czerwca 2016
Fot.Shutterstock