

Rudzki Park Kulturowy (Świętokrzyskie) będzie ochraniać pradziejowe górnictwo krzemienia pasiastego
Rudzki Park Kulturowy powołano w gminie Ćmielów (Świętokrzyskie). Ma on pomóc w ochronie unikatowych obiektów pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego, wpisanych na listę dziedzictwa UNESCO – powiedział PAP dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim dr Andrzej Przychodni.

Paleontologiczne odkrycie w Europie – najstarsze świadectwo hipopotamów
Hipopotam nilowy był kiedyś gatunkiem rozpowszechnionym również w Europie. Naukowcy zidentyfikowali najstarszą czaszkę hipopotama na kontynencie europejskim – informują naukowcy w piśmie „PLOS”.

Polacy przodowali w badaniach nad starożytnym Egiptem
Polscy badacze, szczególnie Tadeusz Smoleński, przodowali na świecie w badaniach nad storożytnym Egiptem. Ich pasjonującą historię opowiada ekspozycja „Śladami polskich pionierów badań starożytnego Egiptu” w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Polskie badania nad starożytnym Egiptem .Polska egiptologia rozpoczęła się na początku XX wieku razem z dokonaniami Tadeusza Smoleńskiego. Był to wysokiej klasy naukowiec, który sprawił, że w świecie egiptologicznym Polska mogła zaistnieć jeszcze w czasie, kiedy była pod zaborami – mówi o ekspozycji jej współtwórca prof. Andrzej Urbanik. Wystawa w formie planszowej…

Sensacyjne odkrycie we Włoszech. Odnaleziono dwumetrowy posąg Apolla
W miejscowości San Casciano dei Bagni koło Sieny w Toskanii we Włoszech odkryto dwumetrowy marmurowy posąg Apolla.

Kompleks św. Ducha w Toruniu jest wyjątkowy i zasługuje na badania – prof. Wojciech Chudziak
Kompleks św. Ducha w Toruniu, na Bulwarze Filadelfijskim, to teren wyjątkowy, cenny i zasługuje na naukowe badania w pełnym zakresie — powiedział prof. Wojciech Chudziak, dyrektor Instytutu Archeologii UMK, który rozpoczął wykopaliska w tym miejscu. Prof. Chudziak dodał, że odkryty wcześniej mur oporowy, bądź obwodowy, był początkowo w znacznym stopniu nadziemny i podziwiali go średniowieczni torunianie.

Archeolodzy odkopali zabytkowy cerkiewny dzwon w Sanoku
Pracownicy Muzeum Budownictwa Ludowego (MBL) w Sanoku przy udziale służb konserwatorskich i społeczników wydobyli dzwon z nieistniejącej cerkwi w Maniowie na Podkarpaciu. 300-kilogramowy dzwon po ponad 80 latach od ukrycia go przez dawnych mieszkańców zachował się w doskonałym stanie.

Tajemnicze miasto Ghazali - badania polskich archeologów
Polscy archeolodzy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW prowadzą badania tajemniczego miasta Ghazali na terenie dzisiejszego Sudanu. W okresie średniowiecza działał tam chrześcijański klasztor, którego mnisi – jak udało się ustalić dotychczas – cieszyli się wysokim statusem społecznym. Gdzie znajdowało się miasto Ghazali .Stanowisko archeologiczne badające Ghazali znajduje się na północy Sudanu, ok. 20 km od współczesnej miejscowości Karima. To jeden z dwóch znanych kompleksów sakralnych ze średniowiecznej Nubii, położonych poza doliną Nilu. Klasztor jest usytuowany w Wadi Abu Dom –…

Czym żywiły się dinozaury
Zwłoki olbrzymich dinozaurów musiały odgrywać ważną rolę w ekosystemie, będąc istotnym źródłem pożywienia dla ówczesnych padlinożerców – piszą naukowcy na łamach periodyku „PLOS ONE”.

Archeologiczne odkrycie w Gruzji – rzymski piec do wypalania ceramiki
Piec do wypalania ceramiki i pozostałości amfor do transportu wina odkryli archeolodzy podczas badań rzymskiego fortu Apsaros, znajdującego się w Gruzji. Odkrycie pozwala sądzić, że na terenie fortu, być może po częściowej ewakuacji wojska, prowadzono działalność produkcyjną na potrzeby rzymskiej armii.

Szkielet z metalowymi palcami – niezwykłe odkrycie archeologiczne w Niemczech
Szkielet mężczyzny, zmarłego między rokiem 1450 a 1620, z czterema metalowymi palcami – odnaleźli archeolodzy w trakcie prac w niemieckim Freising (Bawaria).

Archeolodzy odkryli dwa skamieniałe minogi sprzed 160 milionów lat
Dwa skamieniałe minogi z okresu jurajskiego liczące 160 milionów lat zostały odkryte w północnych Chinach. Odkrycie jest ważnym wkładem w odczytanie historii ewolucji tych zwierząt – twierdzą chińscy i francuscy naukowcy.

Jak wyglądał handel bałtyckim bursztynem 5 tys. lat temu
Handel bałtyckim bursztynem prowadzono już ponad pięć tys. lat temu. Jego najstarsze próbki znaleziono właśnie na Półwyspie Iberyjskim – informują naukowcy na łamach tygodnika „Nature”.

Jak meteoryt sprowadził zagładę na dinozaury
Meteoryt, którego upadek w regionie Chicxulub jest wiązany z zagładą dinozaurów zapoczątkował lata globalnej ciemności, wyrzucając w powietrze siarkę, sadzę i pył. Nowe badania opublikowane na łamach „Nature Geoscience” sugerują, że najbardziej niszczycielski mógł być pył.

Archeologiczne odkrycie w Iraku – posąg asyryjskiego bóstwa Lamassu
Liczący ok. 2700 lat posąg asyryjskiego bóstwa Lamassu odnaleźli francuscy archeolodzy na stanowisku Dur-Szarrukin w rejonie Niniwy w Iraku – podał amerykański magazyn o sztuce ArtNews.

Polscy archeolodzy poszukają w Tanzanii szczątków pierwszych ludzi
Unikatowe badania w Tanzanii, na terenie Parku Narodowego Serengeti, poprowadzą archeolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego i Polskiej Akademii Nauk. Na terenach uznawanych za kolebkę ludzkości, wśród lwów, nosorożców i stad zebr, będą szukali szczątków pierwszych ludzi i śladów ich życia.

Archeolodzy odkryli jak żyli prehistoryczni rolnicy i łowcy— zbieracze nad Bałtykiem
Nie wszędzie, gdzie pojawiało się rolnictwo, miejscowa ludność szybko dostrzegała jego korzyści. Na terenach od dzisiejszej Litwy po Finlandię przez jakieś pół tysiąca lat prehistoryczni rolnicy i łowcy żyli równolegle z sobą, a światy te przenikały się bardzo powoli – wynika z analiz naukowców.

Trójca, czyli wczesnośredniowieczne eldorado dla archeologów
Trójca była jednym z najważniejszych emporiów handlowych na ziemiach południowej Polski w XI w. – twierdzi dr Marek Florek.

Archeolodzy analizują kręg gada z okresu triasu
Z okresu triasu z terenu dzisiejszego Pomorza znana jest tylko jedna kość – kręg gada, który został wydobyty w Darłowie przed II wojną światową. Po 85 latach archeolodzy i paleontolodzy przebadali go ponownie m.in. dowodząc, że ok. 250 mln lat temu gady mogły żyć także w strefie równikowej. Wyniki badań opublikowali w „Przeglądzie Geologicznym”.

Starożytni Rzymianie pionierami recyklingu
Wydział Archeologii, Kultury Klasycznej i Egiptologii Uniwersytetu w Liverpoolu badając zanieczyszczenia złota w srebrnej walucie, zestawione z zanieczyszczeniem żelaza w lodach Grenlandii wykazał, że starożytni Rzymianie byli pierwszymi pionierami recyklingu.

Międzynarodowy Dzień Archeologii w Bytomiu - tematem wikingowie
Międzynarodowy Dzień Archeologii w Bytomiu będzie dotyczył przede wszystkim wczesnośredniowiecznej Skandynawii.