
Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Antyk apoliński i dionizyjski. Kartki z dziejów Teatru Narodowego
W miesiącach zimowych wypadają ważne rocznice w dziejach Teatru Narodowego, który w wyniku represji po powstaniu listopadowym nazwano Teatrem Wielkim i tak zostało do dziś. Ten wspaniały gmach, z jego fasadą cudem uratowaną od zagłady w 1944 r., był przez lata zaborów ostoją polskości. Oto kilka kartek z jego dziejów wraz z uwagami o dekoracji rzeźbiarskiej pięknej, prawdziwie monumentalnej fasady – pisze prof. Jerzy MIZIOŁEK

Prof. Jerzy MIZIOŁEK
W obronie Rzeczypospolitej. Stanisław Kostka Potocki (1755–1821)
Należy do grona najwybitniejszych postaci Oświecenia. Znał Jeffersona, Napoleona, Aleksandra I, Goethego, Piranesiego. Portretowali go najwybitniejsi artyści. Był architektem, krytykiem sztuki, archeologiem, autorem licznych publikacji i jednym z twórców Uniwersytetu Warszawskiego. Jego olśniewająca kariera miała dramatyczny finał – pisze prof. Jerzy MIZIOŁEK

Mark BRZEZINSKI
Pomoc, którą wspólnie ofiarujemy, nadaje znaczenie słowom „Sława Ukrajini”
Stany Zjednoczone pokazały, jak powinno wyglądać przywództwo przeciwstawiające się agresji Rosji. Jesteśmy zaangażowani w ochronę naszych sojuszników i partnerów – także Polski – jak nigdy dotąd.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Zawsze wiatr w oczy. Zapomniane Haiti
Francja uznała niepodległość swojej byłej kolonii niechętnie, domagając się w zamian bardzo wysokiego odszkodowania finansowego, które Haiti musiało spłacać przez wiele dziesięcioleci i które stanowiło ogromne obciążenie dla gospodarki kraju.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Wspólna Europa akademicka
Krajobraz edukacji i nauki w całej Europie się zmienia. Współpracujące ze sobą najlepsze uczelnie coraz lepiej wykorzystują swój potencjał, nie tylko zmierzając w kierunku doskonałości naukowej i dydaktycznej, ale też przyjmując na siebie odpowiedzialność budowania społeczeństwa europejskiego.

Marcin DARMAS
Paul GRADVOHL
"Polska. Francja. Intelektualny dialog"
Pierwszym dyrektorem Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich został Michel Foucault, który lwią część „Historii szaleństwa w dobie klasycyzmu” napisał w Warszawie. W wyniku esbeckiej prowokacji francuski filozof musiał opuścić Polskę. Władze przyglądały się działalności placówki akademickiej z nieufnością: kontrolowały, inwigilowały, podsłuchiwały, przeglądały listy…