
Wydanie 19. "Wszystko Co Najważniejsze" już w EMPIKach, dobrych księgarniach i wysyłkowo
Najnowsze wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” rozpoczyna blok tekstów o wojnie narracyjnej z Polską. O tym, jak ona przebiega, jakich argumentów należy używać nie wychodząc poza fakty historyczne, nie wychodząc poza prawdę.
„Mogąc wybrać pokój europejski, gwarantowany z Francją i Wielką Brytanią, Stalin wybrał wojnę na spółkę z Hitlerem. Dziś musimy o tym przypominać światu” – pisze Prof. Wojciech ROSZKOWSKI w artykule „Naszą rolą jest obrona prawdy o historii Europy”. O „Bezwstydzie putinowskiej Rosji” pisze Roger MOORHOUSE: „Nie ma ziarna prawdy w oskarżeniach Polski o to, że jej współpraca z Hitlerem doprowadziła do wybuchu II wojny światowej. „Rosjanie mają długą tradycję przerzucania winy na ofiary, mówiąc o nich na przykład, że są „wrogami ludu”. Tak określono m.in. polskich oficerów zamordowanych w Katyniu w 1940 r.” – to teza Allena PAULA, autora tekstu „Historyczne kłamstwa z podręczników KGB i NKWD”. Teksty te publikujemy równolegle także w „Washington Post” (USA), „L’Opinion” (Francja), „Taggespiegel”(Niemcy), „Lidove Noviny” (Czechy) we wspólnym projekcie Instytutu Nowych Mediów i Polskiej Fundacji Narodowej, kontynuacji „Opowiadamy Polskę światu”. Tu więcej [LINK].
Publikujemy w tym wydaniu także ważny esej Prof. Zdzisława KRASNODĘBSKIEGO: „Europa” jako wyzwanie”. Jedna z tez tego tekstu: „Coraz więcej obywateli w wielu krajach europejskich ma poczucie, że dominujące partie polityczne ich nie reprezentują, że coraz bardziej upodobniają się one do siebie i w gruncie rzeczy uprawiają tę samą politykę”. Polecamy wnikliwe spojrzenie Profesora Krasnodębskiego na Rosję, Francję, Niemcy, Stany Zjednoczone, a przede wszystkim na polską politykę międzynarodową.
.To wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” obecne jest na Forum Ekonomicznym w DAVOS. Wraz z francuskim dziennikiem „L’Opinion” teksty z „Wszystko Co Najwazniejsze” dostępne są dla czytelników we Francji, Belgii i Szwajcarii. W sekcji przygotowanej na DAVOS polecamy teksty Prezydenta RP Andrzeja DUDY („Polska inspiruje”), ekonomisty Marcina PIĄTKOWSKIEGO („To właśnie Polska stała się liderem wzrostu w Europie”), głównej ekonomistki EBOR Beaty SMARZYŃSKIEJ-JAVORCIK („Mamy wszystko, żeby odnieść sukces. I trzeba to wykorzystać”), szefa regionu UE w Banku Światowym Arupa BANERJI („Skok obudzonego tygrysa Europy”), filozofa polityki Jana ROKITY („My – Fenicjanie Północy”), ambasadora RP przy OECD Prof. Aleksandra SURDEJA („Zahartowani, idący do przodu”), prezesa PZU Pawła SURÓWKI („Wschodzące rynki Europy”), sekretarza generalnego OECD Agnela GURRII („Polska – europejski tygrys”).
Dla „Wszystko Co Najważniejsze” (tekst ten publikujemy równocześnie w kolejnym już dodatku o Polsce w dzienniku „L’Opinion”) pisze premier Mateusz MORAWIECKI. Ważny tekst programowy, który ukazuje się przed Forum Ekonomicznym w DAVOS, zatytułowany jest „Podatki orężem globalizacji”. Jedna z tez: „Konieczne jest stworzenie sprawiedliwego opodatkowania rozwijającej się gospodarki cyfrowej”.
Justin Yiu LIN jest autorem teorii nowej ekonomii strukturalnej, b.wiceprezesem Banku Światowego, jednym z najbardziej wpływowych ekonomistów na świecie. Przeanalizował dla nas stan polskiej ekonomii na tle tego, co dzieje się w Europie. W tekście „Polska sprawnie omija rafy” pisze: „Dzięki świetnie wykształconym pracownikom i działaniom rządu udało się Polakom ominąć większość pułapek, w które wpadają kraje Europy”.
„Manifest czasu zmiany” to esej Prof. Michała KLEIBERA, red.naczelnego „Wszystko Co Najważniejsze”. Najkrócej: „Stoimy dzisiaj przed nieuchronną alternatywą – albo zapanujemy nad rysującą się przyszłością świata, albo ponura przyszłość zapanuje nad nami (…). Kontynuacja takiego rozwoju nie jest możliwa. Nie tylko ze względu na ograniczoność zasobów. Także dlatego, że świat stał się w percepcji znaczącej części globalnej populacji wysoce niesprawiedliwy”.
.”Nasz świat szaleje. Wartość wytwarzana w Europie jest wysysana przez wielkie platformy cyfrowe i raje podatkowe. Zacięły się mechanizmy redystrybucji” – to z kolei jedna z tez bardzo intrygującej analizy Thomasa GOMARTA, szefa paryskiego IFRI. Tytuł tekstu: „Między Machiavellim a Savonarolą”. O roli mediów wobec politycznej nawałnicy pisze z kolei Prof. Mike ROSENBERG. Stawia m.in. takie pytanie: „Czy w Polsce jest publiczność, która ceni treści wysokiej jakości, treści wartościowe?”.
Na to pytanie, jak sądzimy, odpowiadamy wraz z naszymi Czytelnikami.
Odpowiadamy każdym wydaniem naszego pisma „w papierze”, każdym tekstem na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl, od kilku tygodni także co sobotęo 20.30 w Debacie Tygodnia Wszystko Co Najważniejsze, w Polsat News. Dziękujemy, że są Państwo z nami!