Wydanie 440 Wszystko co Najważniejsze. Cena wojny

Wydanie 440 Wszystko co Najważniejsze. Cena wojny

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

zobacz inne teksty Autora

Wojna z całą mocą wkroczyła w rzeczywistość XXI wieku ponownie, gdy na Kijów spadły pierwsze, rosyjskie bomby. Atakując Ukrainę rosyjscy dowódcy sądzili, że zajmą kraj w kilka dni. Tymczasem wojna na Ukrainie trwa już ponad pół roku. 

W najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” piszemy o cenie tego i innych konfliktów patrząc na tę agresję z innej nieco perspektywy. Serdecznie polecam Państwu lekturę tekstu francuskiej filozof, prof. Chantal DELSOL, który otwiera to wydanie „Wszystko Co Najważniejsze”. Trudno też patrząc na wojnę na Ukrainie nie odnosić jej do tragicznej historii polskich zmagań o niepodległość. Polecam Państwu arcyciekawy esej Sebastiana MORELLO, który w przeddzień kolejnej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej publikujemy jak i tekst prof. Jerzego MIZIOŁKA o stratach Warszawy.

Zbliżający się wrzesień to też początek nowego roku szkolnego. W najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” przygotowaliśmy dla Państwa teksty, które mamy nadzieję pozwolą dobrze wkroczyć w nowy etap edukacji: Jarosław KORDZIŃSKI pisze o wyzwaniach, stojących przed szkolnictwem w naszym kraju a Kieran EGAN o kłopocie z edukacją, który staje się na świecie coraz bardziej znaczący.Zapraszam do lektury, 

Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego

Prof. Chantal DELSOL
Wojna jako szantażowanie cnotą 

Prof. Chantal DELSOL: Wojna jako szantażowanie cnotą

Oto, co stanowi sedno konfliktu pomiędzy Zachodem i wieloma kulturami zewnętrznymi, a także między Zachodem i pewnymi kulturami istniejącymi na jego obszarze: pokusa narzucenia ładu moralnego.


Sebastian MORELLO
Żądanie reparacji wojennych musi zacząć się od postawienia właściwych pytań 

Sebastian MORELLO: Żądanie reparacji wojennych musi zacząć się od postawienia właściwych pytań

Jakie jest nasze postrzeganie natury państwa, kiedy twierdzimy, że w pewnych okolicznościach, państwo może być zobowiązane do wypłaty odszkodowań innym?


Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Wojna i zadośćuczynienie. Straty wojenne Warszawy i etyczne podstawy rekompensaty 

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Wojna i zadośćuczynienie. Straty wojenne Warszawy i etyczne podstawy rekompensaty

Po klęsce powstania warszawskiego w październiku 1944 r. zrujnowane, kompletnie bezludne miasto widmo zyskało status twierdzy, do której można było wjechać tylko w dzień pod zbrojną eskortą. Wojska sowieckie stały na prawym brzegu Wisły, a na lewym jej brzegu postępował rabunek, palenie lub wysadzanie w powietrze kolejnych gmachów przez wyspecjalizowane oddziały.


Nr 43 „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei

Nr 43 "Wszystko co Najważniejsze" już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie - w Sklepie Idei

“Braterstwo albo śmierć” – to tytuł artykułu Pascala BRUCKNERA, francuskiego filozofa, który otwiera nr 43 “Wszystko co Najważniejsze”.


Prof. Andrzej NOWAK
Historia Ukrainy. 
Potrzebne są nam zgoda i sojusz 

Prof. Andrzej NOWAK: Historia Ukrainy. Potrzebne są nam zgoda i sojusz

Musimy być gotowi na próby kompromitacji współpracy polsko-ukraińskiej i odnawianie starych strachów, jakoby ukraińscy nacjonaliści przy pierwszej nadarzającej się okazji chcieli „wyrżnąć Lachów”, skoro tylko uda im się odeprzeć „Moskali”. Jednocześnie w stronę Ukrainy będą adresowane sugestie, „że ci Polacy, którzy przyjęli Ukrainki w swoich domach, zechcą na pewno je wykorzystać i odbiorą je ich prawowitym mężom, bohatersko teraz walczącym z rosyjskim agresorem”. 


Bernard GUETTA
Dlaczego 24 sierpnia jestem w Kijowie 

Bernard GUETTA: Dlaczego 24 sierpnia jestem w Kijowie

Pewnego dnia Rosja zobaczy, jak Ukraina, zaleczywszy rany i otarłszy łzy, buduje na ruinach minionego stulecia państwo XXI wieku: demokratyczne, nowoczesne, bogate, zwrócone bardziej niż kiedykolwiek wcześniej ku Unii Europejskiej, do której ochoczo przystąpi. Tego dnia naród rosyjski – prawdziwa Rosja – wróci na drogę ku demokracji. Zrobi to, gdyż jej przyszłością jest stanie się partnerem Unii, a nie wasalem Chin. Zrobi to, gdyż poprzez swoją historię, kulturę i geografię Rosja przynależy do Europy.


Carl BILDT
Lato się skończyło 

Carl BILDT: Lato się skończyło

W środę mija pół roku od rozpoczęcia przez Władimira Putina niszczenia Ukrainy. Tego samego dnia przypada Dzień Niepodległości Ukrainy.


Alain JUPPÉ
Historia pędzi w tempie jak nigdy dotąd 

Alain JUPPÉ: Historia pędzi w tempie jak nigdy dotąd

Jeśli nie będziemy zmierzać do wzmocnienia Unii Europejskiej, do uczynienia z Europy prawdziwego mocarstwa, czeka nas rola wasala supermocarstw jutra.


Jan PARYS
Putin chce rozmontować świat 

Jan PARYS: Putin chce rozmontować świat

Dziś wiemy, że gdyby nie pomoc USA, to obrona Ukrainy trwałaby kilka dni. To pokazuje, jak znikomy jest potencjał Europy wobec rosyjskiej potęgi militarnej.


Pascal BRUCKNER
Braterstwo albo śmierć 

Pascal BRUCKNER: Braterstwo albo śmierć

Swoim okrucieństwem Rosja Putina dryfuje w oczach świata w stronę reżimu narodowo-socjalistycznego, z rasizmem i antysemityzmem włącznie.


Ks.prof. Bernard BOURDIN, Christoph SCHILTZ, Nicolas TENZER, prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI
Wojna przyszła do Europy 

Ks.prof. Bernard BOURDIN, Christoph SCHILTZ, Nicolas TENZER, prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI: Wojna przyszła do Europy

W jednej z najciekawszych debat tegorocznego Kongresu Polska Wielki Projekt wzięli udział ks. prof. Bernard BOURDIN, Christoph SCHILTZ, Nicolas TENZER i prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI.


Edward LUCAS
Psy wojny 

Edward LUCAS: Psy wojny

Kreml traci kontrolę nad sytuacją. Ani jeden element początkowego planu inwazji na Ukrainę nie przetrwał zderzenia z rzeczywistością. 


NOWA KSIĄŻKA wydana przez „Wszystko co Najważniejsze”.
„Co z tą Francją, Panie Macron?” prof. Michela WIEVIORKI

NOWA KSIĄŻKA wydana przez "Wszystko co Najważniejsze". "Co z tą Francją, Panie Macron?" prof. Michela WIEVIORKI

Co z tą Francją, Panie Macron? to kolejna pozycja w serii wydawniczej „Wszystko co Najważniejsze”, w której publikujemy najważniejsze pozycje książkowe formujące współczesną debatę publiczną.Autorem przekładu jest Andrzej Stańczyk. Książkę wydało wydawnictwo idei “Wszystko co Najważniejsze” (Instytut Nowych Mediów).


Jarosław KORDZIŃSKI
Oddajemy edukację za bezcen 

Jarosław KORDZIŃSKI: Oddajemy edukację za bezcen

Patrząc na tysiące nauczycieli odchodzących z zawodu, rezygnujących dyrektorów szkół i postępujący poziom bezradności prezentowany przez znaczną część absolwentów, można odnieść wrażenie, że oddajemy edukację za bezcen.


Kieran EGAN
Mamy większy problem ze szkołą, niż możemy to sobie wyobrazić 

Kieran EGAN: Mamy większy problem ze szkołą, niż możemy to sobie wyobrazić

Problemy współczesnego szkolnictwa wynikają z faktu, że każda z trzech głównych idei – wczesnej socjalizacji, kształtowania umysłu poprzez zdyscyplinowaną podstawę programową oraz zapewnienia rozwoju potencjału uczniów – jest ideą częściowo wadliwą, a także niekompatybilną z pozostałymi dwiema koncepcjami. Dopóki jako społeczeństwo nie zdamy sobie sprawy z tych podstawowych niezgodności, nie będziemy w stanie stawić czoła tym problemom.


STRATEGIE


Prof. Samuel FURFARI
Czy Polska odrzuci złą politykę energetyczną narzucaną przez Niemcy? 

Prof. Samuel FURFARI: Czy Polska odrzuci złą politykę energetyczną narzucaną przez Niemcy?

Polska dobrze wie, co musi zrobić. Chciałbym, aby przejęła inicjatywę w zmianie polityki Brukseli/Strasburga, aby porzuciła sny, które doprowadziły nas do kontroli Władimira Putina nad naszą suwerennością energetyczną.


Paweł SOLOCH: Los Polski osamotnionej, jak w 1939 roku, się nie powtórzy

Paweł SOLOCH
Los Polski osamotnionej, jak w 1939 roku, się nie powtórzy 

Prof. Witold POKRUSZYŃSKI: W nowoczesnych konfliktach zbrojnych nie będzie zwycięzców

Prof. Witold POKRUSZYŃSKI
W nowoczesnych konfliktach zbrojnych nie będzie zwycięzców 

Mateusz MORAWIECKI: Europa na rozdrożu. Historyczne wyzwania i fałszywe recepty

Mateusz MORAWIECKI
Europa na rozdrożu. 
Historyczne wyzwania i fałszywe recepty 



PIĘKNO NAUKI


Prof. Zdzisława PIĄTEK
Ekologiczne nawrócenie. 
Radykalna zmiana stosunku człowieka do przyrody 

Prof. Zdzisława PIĄTEK: Ekologiczne nawrócenie. Radykalna zmiana stosunku człowieka do przyrody

Sądzę, że era ekologiczna to osiągnięcie przez ludzki rozum stanu dojrzałości. Sądzę tak dlatego, że działania człowieka zjednoczonego ze światem przyrody są działaniami w interesie dobra wszystkich gatunków istniejących obok nas we wspólnocie biosfery, a nie tylko działaniami w interesie gatunku ludzkiego kosztem interesów innych gatunków.


Marija GABRIEL: Nowy europejski plan na rzecz innowacji

Marija GABRIEL
Nowy europejski plan na rzecz innowacji 

Prof. Piotr CZAUDERNA: Pytania o definicję śmierci. Wyzwania etyczne po doświadczeniu naukowców z Yale

Prof. Piotr CZAUDERNA
Pytania o definicję śmierci. 
Wyzwania etyczne po doświadczeniu naukowców z Yale 



POLSKA WŁAŚNIE


Prof. Piotr CZAUDERNA
Zdrowie – nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz 

Prof. Piotr CZAUDERNA: Zdrowie – nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz

Rosnące obciążenie chorobami nowotworowymi znacząco przekracza obecne możliwości skutecznej kontroli zachorowań.


Prof. Mariusz WOŁOS
Patriota nie szowinista 

Prof. Mariusz WOŁOS: Patriota nie szowinista

„Każde pokolenie obowiązane jest wysiłkiem własnym wzmóc siłę i powagę Państwa” – tak brzmiały słowa polskiej Konstytucji z 1935 roku.


Natalia SCHMIDT-POLOŃCZYK
Czy akademicki Kraków jest naprawdę akademicki? 

Natalia SCHMIDT-POLOŃCZYK: Czy akademicki Kraków jest naprawdę akademicki?

Kraków musi zrozumieć, że betonując kolejne tereny, owszem, tworzy nowe miejsca zamieszkania, tylko pytanie, kto tu będzie chciał mieszkać po skończonych studiach?



KSIĘGARNIA


Prof. Andrzej SZAHAJ
Kapitalizm wyczerpania? 

Prof. Andrzej SZAHAJ: Kapitalizm wyczerpania?

Jeśli uznamy, że kapitalizm wyczerpał swoje możliwości ekspansji, że dotarł do kresu poszerzania swego władztwa nad Ziemią i ludźmi, w sposób nieuchronny musi się narodzić pytanie: co dalej? Czy owo wyczerpanie się potencjału kapitalizmu oznacza jego kres? – pyta prof. Andrzej SZAHAJ.


Stéphane COURTOIS: Rozbiór Europy. Pakt Hitler-Stalin

Stéphane COURTOIS
Rozbiór Europy. 
Pakt Hitler-Stalin 

Stéphane COURTOIS: Tak oto zaczynał się rozbiór Europy

Stéphane COURTOIS
Tak oto zaczynał się rozbiór Europy 

Izabela MAZANOWSKA: Radzim 1939. Zbrodnie w obozie Selbschutz Westpreusen

Izabela MAZANOWSKA
Radzim 1939. Zbrodnie w obozie Selbschutz Westpreusen 

Prof. Michel WIEVIORKA: Wokeizm. Woke. Czas rewolucji

Prof. Michel WIEVIORKA
Wokeizm. Woke. Czas rewolucji 


MULTILANGUAGE

Prof. Jerzy MIZIOŁEK, prof. Joanna M. SOSNOWSKA: Triumph 1920. Image and memory 

Prof. Jerzy MIZIOŁEK, prof. Joanna M. SOSNOWSKA: Triumph 1920. Image and memory

Проф. Кевін ХЕЛЛЕР: Нюрберг XXI століття 

Проф. Кевін ХЕЛЛЕР: Нюрберг XXI століття

PODCASTY


Allen PAUL: Osiemdziesiąt dwa lata różnicy | Podcasty WcN
 

PÉPITES


Teleskop Webba wykrył CO2 w atmosferze egzoplanety WASP-39 b 

Teleskop Webba wykrył CO2 w atmosferze egzoplanety WASP-39 b

Odkrycia archeologiczne i susza 

Odkrycia archeologiczne i susza

 
 
 
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 sierpnia 2022