Wydanie 447 Wszystko co Najważniejsze. Jagannath PANDA, Prof. Julian LINDLEY-FRENCH, Ks. Prof. Piotr MAZURKIEWICZ, George FRIEDMAN, Prof. Mikołaj IWANOW, Maciej SZLINDER, Jarosław PAŁKA

Wydanie 447 Wszystko co Najważniejsze. Jagannath PANDA, Prof. Julian LINDLEY-FRENCH, Ks. Prof. Piotr MAZURKIEWICZ, George FRIEDMAN, Prof. Mikołaj IWANOW, Maciej SZLINDER, Jarosław PAŁKA

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

Rozpoczynający się dziś, 16. października XX zjazd Komunistycznej Partii Chin rodzi wiele pytań. Chiny, o których często na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” piszemy mierzą się z wieloma problemami: spowolnieniem gospodarczym, kwestiami demograficznymi oraz niezwykle restrykcyjnymi obostrzeniami związanymi z przeciwdziałaniem pandemii Covid-19. 

XX zjazd Komunistycznej Partii Chin ma być jednak przede wszystkim próbą dla prezydenta Xî, który ubiega się o przewodniczenie Partii po raz trzeci. Z czym się to wiąże i dlaczego to ważne dla świata? Na łamach tygodnika „Wszystko co Najważniejsze” pisze Jaganath PANDA, uznany na świecie ekspert od azjatyckiej polityki wskazując, jak niebezpieczny może być to precedens, jeśli prezydent Xî wybrany zostanie ponownie. Poza spojrzeniem za Wielki Mur kontynuujemy w tym wydaniu dyskusję o Europie. Prof. Julian LINDLEY-FRENCH twierdzi, że Europę paraliżuje błąd systemowy na szczytach władzy. Błąd spowodowany nieumiejętnością albo ucieczką od myślenia strategicznego, planowania strukturalnego i działania zbiorowego. Bardzo polecam Państwu lekturę tego tekstu, który świetnie obrazuje największe wyzwania dla Europy w najbliższym czasie. 

Jak zawsze zachęcam również do śledzenia naszych produkcji audio i wideo, podcastów i kolejnych Rozmów Najważniejszych, które znajdziecie Państwo na naszej stronie.

Michał Kłosowski,
Zastępca Redaktora Naczelnego

Jagannath PANDA
Chiny tracą starannie budowane przewagi konkurencyjne. Zmierzają w stronę totalitaryzmu

Jagannath PANDA: Chiny tracą starannie budowane przewagi konkurencyjne. Zmierzają w stronę totalitaryzmu.

Chociaż Xi Jinping umocnił swoją władzę i zdławił wewnętrzną niezgodę, Chiny coraz bardziej zmierzają w kierunku totalitaryzmu i szybko tracą starannie budowaną przewagę konkurencyjną nad resztą świata.


Nr 45 Wszystko co Najważniejsze już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei

Nr 45 Wszystko co Najważniejsze już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie - w Sklepie Idei

Najnowsze wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” dostępne w EMPIKach w całym kraju, a także wysyłkowo w SKLEPIE IDEI: www.SklepIdei.pl/wcn.


Prof. Julian LINDLEY-FRENCH
Europę paraliżuje błąd systemowy na szczytach władzy 

Prof. Julian LINDLEY-FRENCH: Europę paraliżuje błąd systemowy na szczytach władzy

Przez wiele lat strategiczne przewidywanie porzucano na rzecz politycznej sprawczości, co czyni obecną Europę całkowicie nieprzygotowaną na kryzysy, z którymi musi się zmagać obecnie i będzie się zmagać w przyszłości. Pandemia COVID-19 i wojna ujawniły, jak „mała” stała się Europa i jak bardzo niektórzy Europejczycy podkopują Zachód.


Ks. prof. Piotr MAZURKIEWICZ
Pieniądz jest osią Unii Europejskiej – to on stanowi o jej sile i kruchości 

Ks. prof. Piotr MAZURKIEWICZ: Pieniądz jest osią Unii Europejskiej  - to on stanowi o jej sile i kruchości

Patrząc na Unię Europejską i niektóre z zachodnich rządów, trudno oprzeć się wrażeniu, że przypisują one sobie kompetencję religijną i moralną. Moralną, ponieważ wpierw – często bezwiednie – przypisują sobie kompetencję religijną. Współczesny monizm polityczny niekoniecznie polega na świadomym uzurpowaniu sobie przymiotu sakralności.


Mateusz MORAWIECKI
Jesteśmy dumni z wartości chrześcijańskiej Europy 

Mateusz MORAWIECKI: Jesteśmy dumni z wartości chrześcijańskiej Europy

Dziś największym fizycznym zagrożeniem dla naszej cywilizacji jest Rosja.  Ale jeszcze innym bardzo ważnym zagrożeniem jest niszczenie własnego dziedzictwa kulturowego, totalne szaleństwo. Od lat w Europie toczy się cicha wojna przeciwko wartościom, które zbudowały naszą cywilizację.


George FRIEDMAN
Technokraci nie zastąpią polityków 

George FRIEDMAN: Technokraci nie zastąpią polityków

Technokracja opiera się na ekspertach, a eksperci, choć są niezbędni, z reguły mają ograniczony ogląd spraw. Brak osób z szeroką wiedzą w wielu dziedzinach jest przejawem braku zdrowego rozsądku – a brak zdrowego rozsądku spowodował kolejną katastrofę, która zakończy się transformacją sposobu działania rządu.


Prof. Mikołaj IWANOW
Nobel dla Alesia Bialackiego to docenienie godności Białorusinów 

Prof. Mikołaj IWANOW: Nobel dla Alesia Bialackiego to docenienie godności Białorusinów

Dla nas, Białorusinów, Aleś Bialacki jest symbolem niezłomności w walce z dyktaturą, symbolem nadziei na zwycięstwo zarówno na Białorusi, jak i na całym obszarze byłego Związku Sowieckiego. Nobel dla Alesia Bialackiego symbolizuje również realną perspektywę dla Białorusinów na wyrwanie się z pazurów dyktatury i zostanie częścią cywilizowanego świata, częścią Unii Europejskiej i NATO.


Prenumerata z książkami Stéphane COURTOIS i prof. Michela WIEVIORKI

Prenumerata z książkami Stéphane COURTOIS i prof. Michela WIEVIORKI

Dwie książki Wydawnictwa “Wszystko co Najważniejsze”: Stéphane COURTOIS “Rozbiór Europy. Pakt Hitler-Stalin” i prof. Michela WIEVIORKI “Co z tą Francją, Panie Macron?” dołączamy do specjalnej oferty miesięcznika: prenumerata Wszystko co Najważniejsze.


Matteo MATZUZZI
Potrzeba dziś nowego geopolitycznego atlasu Kościoła 

Matteo MATZUZZI: Potrzeba dziś nowego geopolitycznego atlasu Kościoła

Z pewnością rzeczywistość kościelna znana w latach 80. i 90. ulegnie głębokim zmianom i tylko czas pokaże, czy będzie w stanie odzyskać (lub kontynuować) misyjny zapał tak drogi Karolowi Wojtyle.


Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI
Sobór – historia, która trwa dalej 

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI: Sobór – historia, która trwa dalej

Zwołanie soboru stanowiło akt odpowiedzialności za Kościół i ludzkość, chęć zrozumienia współczesnego świata i podjęcia z nim dialogu w imię wspólnej przyszłości – pisze ks. Andrzej DOBRZYŃSKI.



STRATEGIE


Maciej SZLINDER
Nobel w ekonomii, czyli nagroda za ignorowanie rzeczywistości 

Maciej SZLINDER: Nobel w ekonomii, czyli nagroda za ignorowanie rzeczywistości

Tegoroczna Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii została po raz kolejny przyznana ekonomistom reprezentującym nurt neoklasyczny, któremu od początku bliżej do ideologii sprzyjającej posiadaczom kapitału lub do intelektualnej zabawy, mającej całkowicie niezabawne skutki społeczne, niż do jakiejkolwiek nauki.


Bill GATES: To może być ostatnia pandemia

Bill GATES
To może być ostatnia pandemia 

Tomasz SZATKOWSKI: Z biorcy bezpieczeństwa Polska stała się jego głównym gwarantem w Europie Środkowej

Tomasz SZATKOWSKI
Z biorcy bezpieczeństwa Polska stała się jego głównym gwarantem w Europie Środkowej 

Prof. Andreas FØLLESDAL: Nie powinniśmy budować nowego Europejczyka

Prof. Andreas FØLLESDAL
Nie powinniśmy budować nowego Europejczyka 



PIĘKNO NAUKI


Prof. Piotr CZAUDERNA
Skąd się bierze „człowieczeństwo”? 
Svante Pääbo i Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny 

Prof. Piotr CZAUDERNA: Skąd się bierze „człowieczeństwo”? Svante Pääbo i Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny

Przyjęło się uważać, iż Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny przyznaje się raczej za odkrycia, które mają potencjalnie praktyczne znaczenie. Tymczasem nagroda dla Svante Pääbo idzie pod prąd tej tendencji, bo praktyczne znaczenie jego odkryć jest nieco ograniczone. Z drugiej jednak strony z pewnością międzynarodowe środowisko genetyków, paleontologów i antropologów odczuło wielką radość i satysfakcję. Na pewno dzięki dokonaniom noblisty poznaliśmy lepiej nasze biologiczne i ewolucyjne korzenie.


Prof. Marek SANAK: Nagroda Nobla dla twórcy paleogenomiki

Prof. Marek SANAK
Nagroda Nobla dla twórcy paleogenomiki 

Prof. Aleksandra OBRĘPALSKA-STĘPLOWSKA, Prof. Maciej J. OGORZAŁEK: Pamięć zapisana w DNA. Na styku biotechnologii i informatyki

Prof. Aleksandra OBRĘPALSKA-STĘPLOWSKA, Prof. Maciej J. OGORZAŁEK
Pamięć zapisana w DNA. 
Na styku biotechnologii i informatyki 



POLSKA WŁAŚNIE


Bogdan ZDROJEWSKI
Powódź Tysiąclecia. 
Nic nie zapowiadało takiej katastrofy 

Bogdan ZDROJEWSKI: Powódź Tysiąclecia. Nic nie zapowiadało takiej katastrofy

Nie było łatwo. Czas uciekał, a okres letni sprzyjał absencjom. Nie było szefa policji, sądu, prokuratury, Archiwum Państwowego, a także kardynała Henryka Gulbinowicza, gospodarza Ostrowa Tumskiego. Miałem wrażenie, że po wizycie Jana Pawła II większość VIP-ów wyjechała.



KSIĘGARNIA


Jarosław PAŁKA
Polskie wojska operacyjne w Układzie Warszawskim 

Jarosław PAŁKA: Polskie wojska operacyjne w Układzie Warszawskim

W czasach zimnej wojny polscy żołnierze w ramach wielkiej ofensywy wojsk podległych Moskwie, mieli zdobywać północną część RFN, Danię, Holandię i Belgię. O polskich planach operacyjnych i tzw. systemie obronnym PRL pisze Jarosław PAŁKA.


James Bradford DELONG: Czy nadal zmierzamy w kierunku utopii?

James Bradford DELONG
Czy nadal zmierzamy w kierunku utopii? 

Sohrab AHMARI: Niezerwana nić. Czy Bóg potrzebuje polityki?

Sohrab AHMARI
Niezerwana nić. 
Czy Bóg potrzebuje polityki? 

Janusz PYDA OP: Tylko Bóg czyni cuda

Janusz PYDA OP
Tylko Bóg czyni cuda 

Ks. Jan KACZKOWSKI: Zamiast czekać, zacznij żyć!

Ks. Jan KACZKOWSKI
Zamiast czekać, zacznij żyć! 



MULTILANGUAGE


Prof. Thomas Hylland ERIKSEN: How has the pandemic changed our experience of time? 

Prof. Thomas Hylland ERIKSEN: How has the pandemic changed our experience of time?

Prof. Piotr GLIŃSKI: Der polnische Staat wird die Rückgabe polnischer Kulturgüter nicht aufgeben 

Prof. Piotr GLIŃSKI: Der polnische Staat wird die Rückgabe polnischer Kulturgüter nicht aufgeben


PODCASTY


Sabino CASSESSE: Manifest intelektualisty | „Wszystko co Najważniejsze 
 

PÉPITES


Powstał komitet w sprawie urządzenia wnętrza odbudowywanej katedry Notre-Dame 

Powstał komitet w sprawie urządzenia wnętrza odbudowywanej katedry Notre-Dame

Naukowcy zidentyfikowali geny długowieczności 

Naukowcy zidentyfikowali geny długowieczności

 
 
 
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 października 2022