Wydanie 448 Wszystko co Najważniejsze. Świat według Chin

Wydanie 448 Wszystko co Najważniejsze. Świat według Chin

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

zobacz inne teksty Autora

Trwający cały ostatni tydzień XX Zjazd Komunistycznej Partii Chin miał być przede wszystkim próbą dla prezydenta Xî, który ubiegał się o przewodniczenie Chińskiej Partii Komunistycznej po raz trzeci i ostatecznie na trzecią kadencję został wybrany.

Na łamach tygodnika „Wszystko co Najważniejsze” opisujemy trwający tydzień XX Zjazd, analizując także jak zmienia się rola Chin na arenie międzynarodowej. W najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” Piotr ARAK pisze o chwiejących się podstawach chińskiej ekonomii, a Jaganath PANDA – jeden z najbardziej uznanych w świecie ekspertów od azjatyckiej polityki – wskazując, jak niebezpiecznym precedensem jest wybór prezydenta Xî na trzecią kadencję. Temat tego tygodnia konkluduje niezwykle interesujący esej Jana ŚLIWY, który z niezwykłą erudycją zagląda za Wielki Mur próbując odpowiedzieć na pytania na temat chińskiej i globalnej przyszłości.  

Jak każdego tygodnia zachęcam Państwa również do śledzenia naszych produkcji audio i wideo, podcastów i kolejnych Rozmów Najważniejszych, które znajdziecie Państwo na naszej stronie.

Michał KŁOSOWSKI,
Zastępca Redaktora Naczelnego

Piotr ARAK
Chiński smok się dusi 

Piotr ARAK: Chiński smok się dusi

Rok 2022 przejdzie do historii jako pierwszy od czasów rewolucji kulturalnej, w którym Chiny rozwijają się wolniej od USA. Międzynarodowy Fundusz Walutowy i inne organizacje międzynarodowe w ostatnich publikowanych projekcjach obniżają prognozy wzrostu PKB Chin, dodając, że w światowej gospodarce „najgorsze dopiero nadchodzi”. Także Polska rozwija się w tym roku szybciej od Chin.


Jagannath PANDA
Chiny tracą starannie budowane przewagi konkurencyjne. Zmierzają w stronę totalitaryzmu. 

Jagannath PANDA: Chiny tracą starannie budowane przewagi konkurencyjne. Zmierzają w stronę totalitaryzmu.

Chociaż Xi Jinping umocnił swoją władzę i zdławił wewnętrzną niezgodę, Chiny coraz bardziej zmierzają w kierunku totalitaryzmu i szybko tracą starannie budowaną przewagę konkurencyjną nad resztą świata.


Maria Anna DUDEK
Między orłem a smokami. Fascynująca historia relacji I Rzeczypospolitej z cywilizacją konfucjańską 

Maria Anna DUDEK: Między orłem a smokami. Fascynująca historia relacji I Rzeczypospolitej z cywilizacją konfucjańską

Filozof Theodor Lessing (1872–1933) zadał niegdyś następujące pytanie: „Wyobraźmy sobie, że dusza Azji stanęłaby przed mistrzami zachodniego chowu z zapytaniem: »Co to jest chrześcijaństwo?«. Jakie by ona otrzymała odpowiedzi?”. Europa, w tym Polska, posłała na azjatyckie rubieże misjonarzy, którzy prowadząc działalność ewangelizacyjną, w jakiś sposób musieli radzić sobie z owym pytaniem. 


Jan ŚLIWA
Gdy nikt nic nie wie. 
没人知道 

Jan ŚLIWA: Gdy nikt nic nie wie. 没人知道

Sytuacja świata przypomina dziś wczesne średniowiecze, gdy z powodu najazdów barbarzyńców klasztory bardziej inwestowały w grube mury niż w nowe księgozbiory.


Nr 45 Wszystko co Najważniejsze już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei

Nr 45 Wszystko co Najważniejsze już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie - w Sklepie Idei

Najnowsze wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” dostępne w EMPIKach w całym kraju, a także wysyłkowo w SKLEPIE IDEI: www.SklepIdei.pl/wcn.


Sohrab AHMARI
Archipelag GUŁag zachodniej cywilizacji 

Sohrab AHMARI: Archipelag GUŁag zachodniej cywilizacji

Czy to możliwe, żeby liberalny Zachód, sprowadziwszy wolność do legalizmu oraz braku naturalnych i tradycyjnych barier, również nie był wolny, tylko w inny sposób?


Prof. Konstantin SIGOV
Nierozliczone zbrodnie prowokują do popełniania kolejnych 

Prof. Konstantin SIGOV: Nierozliczone zbrodnie prowokują do popełniania kolejnych

Część Zachodu chce przedłużyć istnienie zbrodniczego reżimu, bo przecież ustępstwa to zachęta dla agresora do przygotowania kolejnej napaści.


Prof. Jan WOLEŃSKI
Homo militans i bellum iustum 

Prof. Jan WOLEŃSKI: Homo militans i bellum iustum

Dzisiaj formułuje się następujące zasady wojny sprawiedliwej: ma być obronna, a nie agresywna; ludność cywilna nie jest celem działań militarnych; przemoc może być zastosowana tylko wtedy, gdy jest uzasadniona.


Prenumerata z książkami Stéphane COURTOIS i prof. Michela WIEVIORKI

Prenumerata z książkami Stéphane COURTOIS i prof. Michela WIEVIORKI

Dwie książki Wydawnictwa “Wszystko co Najważniejsze”: Stéphane COURTOIS “Rozbiór Europy. Pakt Hitler-Stalin” i prof. Michela WIEVIORKI “Co z tą Francją, Panie Macron?” dołączamy do specjalnej oferty miesięcznika: prenumerata Wszystko co Najważniejsze.


Prof. Jacek HOŁÓWKA
Z kosmitą o polityce 

Prof. Jacek HOŁÓWKA: Z kosmitą o polityce

Do Warszawy przyleciał kosmita, trochę przypominający każdego z nas budową ciała i poziomem inteligencji. Ma na imię Kosmi i sprawnie posługuje się językiem polskim. Chce się dowiedzieć, jak działa polski system polityczny i czy jesteśmy z niego zadowoleni. Trafił na warszawiaka, który chętnie odpowiada na jego pytania. 


Eryk MISTEWICZ
Głos Polski w świecie jest coraz lepiej słyszany 

Eryk MISTEWICZ: Głos Polski w świecie jest coraz lepiej słyszany

O wiele łatwiej jest wyjaśnić dziennikarzom na całym świecie „nierozliczoną II wojnę światową”, jeśli wcześniej i oni, i ich czytelnicy mieli sposobność przeczytać w tekstach z Warszawy, tekstach ze „Wszystko co Najważniejsze”, o Janie Karskim, rtm. Witoldzie Pileckim, o bohaterstwie polskich lotników, o rozszyfrowaniu Enigmy przez polskich kryptologów, o odwadze polskich żołnierzy na wielu frontach, a jednocześnie o Auschwitz i zbrodniach niemieckich i sowieckich na Polakach w czasie II wojny światowej. W ponad 70 krajach pojawiły się bowiem w ostatnim czasie teksty z projektu „Opowiadamy Polskę Światu” o nierozliczeniu tej wojny. 


Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI
Jak pamiętać o św. Janie Pawle II? 

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI: Jak pamiętać o św. Janie Pawle II?

Pamiętać o św. Janie Pawle II nie znaczy, by pilnować tylko kolejnych rocznic, lecz przede wszystkim, by stać się realizatorem tego, czym on żył i czemu poświęcił swoje życie.


Rachel Naomi KUDO
Fryderyk Chopin – poeta nieśmiertelny 

Rachel Naomi KUDO: Fryderyk Chopin – poeta nieśmiertelny

Żaden inny kompozytor nie wyraża wewnętrznej kruchości, wrażliwości i otwartości w sposób, w jaki robi to Chopin. Dla mnie jest to chyba jego najbardziej uderzająca cecha. Nikt inny nie potrafi prowadzić narracji tak subtelnie i dyskretnie, jak robi to Chopin w początkowych taktach Ballady f-moll op. 52, w której oktawy przypominające dzwony wzywają wyobraźnię słuchaczy w księżycowej mgle.


STRATEGIE


George FRIEDMAN
Technokraci nie zastąpią polityków 

George FRIEDMAN: Technokraci nie zastąpią polityków

Technokracja opiera się na ekspertach, a eksperci, choć są niezbędni, z reguły mają ograniczony ogląd spraw. Brak osób z szeroką wiedzą w wielu dziedzinach jest przejawem braku zdrowego rozsądku – a brak zdrowego rozsądku spowodował kolejną katastrofę, która zakończy się transformacją sposobu działania rządu.


Maciej SZLINDER: Nobel w ekonomii, czyli nagroda za ignorowanie rzeczywistości

Maciej SZLINDER
Nobel w ekonomii, czyli nagroda za ignorowanie rzeczywistości 

Bill GATES: To może być ostatnia pandemia

Bill GATES
To może być ostatnia pandemia 

Tomasz SZATKOWSKI: Z biorcy bezpieczeństwa Polska stała się jego głównym gwarantem w Europie Środkowej

Tomasz SZATKOWSKI
Z biorcy bezpieczeństwa Polska stała się jego głównym gwarantem w Europie Środkowej 



PIĘKNO NAUKI


Prof. Piotr CZAUDERNA
Skąd się bierze „człowieczeństwo”? 
Svante Pääbo i Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny 

Prof. Piotr CZAUDERNA: Skąd się bierze „człowieczeństwo”? Svante Pääbo i Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny

Przyjęło się uważać, iż Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny przyznaje się raczej za odkrycia, które mają potencjalnie praktyczne znaczenie. Tymczasem nagroda dla Svante Pääbo idzie pod prąd tej tendencji, bo praktyczne znaczenie jego odkryć jest nieco ograniczone. Z drugiej jednak strony z pewnością międzynarodowe środowisko genetyków, paleontologów i antropologów odczuło wielką radość i satysfakcję. Na pewno dzięki dokonaniom noblisty poznaliśmy lepiej nasze biologiczne i ewolucyjne korzenie.


Prof. Marek SANAK: Nagroda Nobla dla twórcy paleogenomiki

Prof. Marek SANAK
Nagroda Nobla dla twórcy paleogenomiki 

Prof. Aleksandra OBRĘPALSKA-STĘPLOWSKA, Prof. Maciej J. OGORZAŁEK: Pamięć zapisana w DNA. Na styku biotechnologii i informatyki

Prof. Aleksandra OBRĘPALSKA-STĘPLOWSKA, Prof. Maciej J. OGORZAŁEK
Pamięć zapisana w DNA. 
Na styku biotechnologii i informatyki 



POLSKA WŁAŚNIE


Wiesław KOT
Wielka woda – polski sukces na Netfliksie 

Wiesław KOT: Wielka woda – polski sukces na Netfliksie

Polski temat, polskie wykonanie, polski sukces. Serialem „Wielka woda” zachwycili się widzowie Netfliksa na całym świecie. Inne rodzime produkcje na tej platformie niewiele mu ustępują. Nadciąga wysoka fala polskich seriali.


Andrzej KRAJEWSKI
Paweł Włodkowic. 
Człowiek nie z tej epoki 

Andrzej KRAJEWSKI: Paweł Włodkowic. Człowiek nie z tej epoki

Sprawiedliwość, tolerancja i prawa człowieka to fundamenty, na których opiera się dziś cywilizacja zachodnia. Ich zarys naszkicował sześćset lat temu w Konstancji Paweł Włodkowic.



KSIĘGARNIA


Prof. Patryk PLESKOT
Katownia przy Szucha 25 

Prof. Patryk PLESKOT: Katownia przy Szucha 25

Oprawcy nie zważali na płeć, wiek, status materialny, kondycję fizyczną. Bito dwunastoletnich chłopaków i kobiety w finalnym stadium ciąży; upokarzano, rozbierając do naga. Jęki, krzyki, zawodzenia, odgłosy uderzających pałek, pejczy, drągów, kolb, upadających ciał i śmiertelnych drgawek zagłuszano rozkręconym na maksymalną głośność radiem. 


Grzegorz ŚLIŻEWSKI: Karmazynowy błękit nieba. Działania bojowe I Polskiego Skrzydła Myśliwskiego w 1941 roku

Grzegorz ŚLIŻEWSKI
Karmazynowy błękit nieba. 
Działania bojowe I Polskiego Skrzydła Myśliwskiego w 1941 roku 

Tomasz ŁABUSZEWSKI: Ukradzione dzieciństwo

Tomasz ŁABUSZEWSKI
Ukradzione dzieciństwo 

Jarosław PAŁKA: Polskie wojska operacyjne w Układzie Warszawskim

Jarosław PAŁKA
Polskie wojska operacyjne w Układzie Warszawskim 

James Bradford DELONG: Czy nadal zmierzamy w kierunku utopii?

James Bradford DELONG
Czy nadal zmierzamy w kierunku utopii? 



MULTILANGUAGE


Славомір ДЕМБСЬКИЙ: Захід більше боїться програшу Росії, ніж України 

Славомір ДЕМБСЬКИЙ: Захід більше боїться програшу Росії, ніж України

Mateusz MORAWIECKI: Estamos orgullosos de los valores de la Europa cristiana 

Mateusz MORAWIECKI: Estamos orgullosos de los valores de la Europa cristiana


PODCASTY


Sabino CASSESSE: Manifest intelektualisty | „Wszystko co Najważniejsze 
 

PÉPITES


Najchętniej przekazywane teksty z Wszystko co Najważniejsze 

Najchętniej przekazywane teksty z Wszystko co Najważniejsze

Archeologiczny katalog gwiazd 

Archeologiczny katalog gwiazd

 
 
 
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 października 2022