Wydanie 460 Wszystko co Najważniejsze. Powstanie Styczniowe

Wydanie 460 Wszystko co Najważniejsze. Powstanie Styczniowe

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

zobacz inne teksty Autora

Szanowni Państwo,

Przypadająca teraz 160. rocznica Powstania Styczniowego to czas gdy, w ponad 70 mediach na całym świecie ukazują się teksty o despotyzmie Rosji i trwającej ponad 250 lat walce z imperializmem. Walce Polaków, Białorusinów i Ukraińców.

W ramach kolejnej odsłony globalnego projektu „Opowiadamy Polskę Światu” czytelnicy od Caracas w Wenezueli aż po Kuala Lumpur w Malezji otrzymują dawkę wiedzy o losach walk narodów Europy Środkowej o wolność. A w najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” możecie Państwo przeczytać te teksty po polsku.

Prof. Andrzej NOWAK pisze na naszych łamach o tym, że Polacy, Białorusini i Ukraińcy nie godzą się na poddaństwo w jakimkolwiek rodzaju. Wynika to z historii naszej części świata, w której wolnościowe tradycje I Rzeczpospolitej wciąż są obecne. Eryk MISTEWICZ opisuje zaś 250 lat walki z rosyjskim despotyzmem, która to walka dziś przybiera postać pomocy dla Ukrainy. Prof. Françoise THOM, wybitna francuska historyk twierdzi że Rosja musi się w końcu nauczyć odróżniać władzę polityczną od własności, przestrzegać niezależności wymiaru sprawiedliwości i trójpodziału władz. Czy to możliwe? Przekonacie się Państwo czytając najnowsze wydanie tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze”.

Zapraszam do lektury!

Michał KŁOSOWSKI

Zastępca Redaktora Naczelnego



Prof. Andrzej NOWAK
Polacy, Ukraińcy, Litwini, Białorusini karku nie schylają 

Prof. Andrzej NOWAK: Polacy, Ukraińcy, Litwini, Białorusini karku nie schylają

W 2023 roku przypada 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Mimo upływu lat w debacie publicznej nie milkną echa owego zrywu. Ważne i trudne pytanie – „bić się (o wolność swojego kraju), czy nie bić?” – powraca za jego sprawą w Europie Centralnej także dziś.


Eryk MISTEWICZ
250 lat walki z rosyjskim despotyzmem 

Eryk MISTEWICZ: 250 lat walki z rosyjskim despotyzmem

Od ponad 250 lat Europa Centralna zmaga się z tym samym. 160 lat temu wybuchło powstanie, w którym Polacy, Ukraińcy, Litwini i Białorusini wystąpili wspólnie przeciw despotyzmowi rosyjskiego cara i rosyjskiemu imperializmowi. Dziś jednoczą się w pomocy dla Ukrainy.


Opowiadamy Polskę światu o 250 latach walki Europy Środkowej z rosyjskim despotyzmem

Opowiadamy Polskę światu o 250 latach walki Europy Środkowej z rosyjskim despotyzmem

W 160 rocznicę Powstania Styczniowego kolejna edycja „Opowiadamy Polskę światu”. W ponad 70 mediach na całym świecie ukażą się teksty o despotyzmie Rosji i trwającej ponad 250 lat walce z imperializmem.


Karol NAWROCKI
Polska sztafeta wolności 

Karol NAWROCKI: Polska sztafeta wolności

Polacy nigdy nie godzili się, by o ich losach decydowali inni. W tę postawę wpisuje się XIX-wieczne Powstanie Styczniowe – heroiczna partyzancka wojna z rosyjskim okupantem.


Robert KOSTRO
Laboratorium kształtowania się Europy 

Robert KOSTRO: Laboratorium kształtowania się Europy

W powstaniu styczniowym pojawiła się mocna szansa na rozerwanie solidarności trzech zaborców oraz uzyskanie wsparcia zachodnich mocarstw – Francji i Wielkiej Brytanii. 


Patryk PALKA
Powstanie styczniowe 1863. Piękno i ponadczasowość 

Patryk PALKA: Powstanie styczniowe 1863. Piękno i ponadczasowość

W 160. rocznicę powstania styczniowego Polacy, Litwini i Ukraińcy są narodami wolnymi; Białorusini walczą o swą wolność, a Rosjanie nadal słuchają rozkazów despoty.


Artur SZKLENER
Fryderyk Chopin – poeta polskiej wolności 

Artur SZKLENER: Fryderyk Chopin - poeta polskiej wolności

160 lat temu, we wrześniu 1863 roku, w czasie powstania styczniowego Rosjanie zdemolowali pałac Zamoyskich w Warszawie, wyrzucając przez okno budynku znajdujący się wewnątrz fortepian, na którym grał niegdyś Fryderyk Chopin. Moment ten przeszedł do historii. 


„L’Opinion” | Prof. Andrzej Nowak, Karol Nawrocki, Artur Szklener i Eryk Mistewicz opowiadają Francuzom ostatnie 250 lat Europy Środkowej

„L’Opinion” | Prof. Andrzej Nowak, Karol Nawrocki, Artur Szklener i Eryk Mistewicz opowiadają Francuzom ostatnie 250 lat Europy Środkowej

22 stycznia 2023 r. czytelnicy dziennika „L’Opinion” w całej Francji otrzymali serię tekstów o rosyjskim imperializmie, który od 250 lat destabilizuje – co kilkadziesiąt lat – Europę Środkową. Okazją jest 160. rocznica powstania styczniowego, ważnego aktu zrywu Polaków, Ukraińców, Litwinów, Białorusinów przeciw carskiemu despotyzmowi. Publikacje w weekendowym wydaniu „L’Opinion”, w którym piszą polscy historycy i intelektualiści, stanowią część większego projektu „Opowiadamy Polskę światu”.


Prof. Françoise THOM
Jak nie przeoczyć końca putinizmu 

Prof. Françoise THOM: Jak nie przeoczyć końca putinizmu

Putin, starzejąc się, jeszcze mocniej będzie wierzył w swoją rolę tego, który „scala rosyjskie ziemie”, czy też w rolę samozwańczego architekta „nowego porządku światowego”, jak ci wszyscy szefowie mafii, którzy u kresu swych dni stają się nad wyraz pobożni.


Nr 48 miesięcznika Wszystko co Najważniejsze już jest w EMPIKach i Sklepie Idei

Nr 48 miesięcznika Wszystko co Najważniejsze już jest w EMPIKach i Sklepie Idei

Zapraszamy do lektury! Nr 48 Wszystko co Najważniejsze. Miesięcznik “Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach w całym kraju, a wysyłkowo w Sklepie Idei.


Wiesław KOT
Kino podróżuje w kosmos. 
Sensorium ludzkie i międzyplanetarne 

Wiesław KOT: Kino podróżuje w kosmos. Sensorium ludzkie i międzyplanetarne

Twórcy filmowi, proponując futurologiczne wizje człowieka w kosmosie, notują tyle samo sukcesów i błędów, co naukowcy, którzy projektują rakiety i bazy kosmiczne. Jednak omyłki naukowców kryją laboratoria, a świadkiem wizji filmowych jest cała ludzkość.



STRATEGIE


Piotr ARAK
Czas niepewności w polskiej gospodarce 

Piotr ARAK: Czas niepewności w polskiej gospodarce

Gdy następują takie zjawiska, jak kryzys energetyczny, wojna, nakładanie sankcji na Rosję, zerwanie łańcuchów dostaw oraz szereg różnych innych problemów, „niepewność” jest słowem, które coraz częściej powtarzają przedsiębiorcy.


Prof. Aleksander SURDEJ: Francja Emmanuela Macrona wobec globalizacji wojen hybrydowych

Prof. Aleksander SURDEJ
Francja Emmanuela Macrona wobec globalizacji wojen hybrydowych 

Jan ŚLIWA: Polska – awans do wyższej ligi

Jan ŚLIWA
Polska – awans do wyższej ligi 

Tomasz SZATKOWSKI: Z biorcy bezpieczeństwa Polska stała się jego głównym gwarantem w Europie Środkowej

Tomasz SZATKOWSKI
Z biorcy bezpieczeństwa Polska stała się jego głównym gwarantem w Europie Środkowej 



PIĘKNO NAUKI


Jędrzej STĘPIEŃ
ChatGPT a przyszłość edukacji 

Jędrzej STĘPIEŃ: ChatGPT a przyszłość edukacji

ChatGPT będzie mieć działanie podobne do rewolweru na Dzikim Zachodzie, zwanym po upowszechnieniu „wielkim wyrównywaczem”. Nasze wykształcenie i wszelkie przewagi nabyte w pocie czoła w szkołach i na kursach ulegną dewaluacji. 


Prof. Julian CRIBB: Nadchodzi katastrofocen

Prof. Julian CRIBB
Nadchodzi katastrofocen 

Prof. Michał KLEIBER: Kontrolowana synteza termojądrowa ważnym elementem energetyki przyszłości

Prof. Michał KLEIBER
Kontrolowana synteza termojądrowa ważnym elementem energetyki przyszłości 



POLSKA WŁAŚNIE


Michał KAMIŃSKI
Polska wchodzi w złotą dekadę kultury 

Michał KAMIŃSKI: Polska wchodzi w złotą dekadę kultury

Polskie dziedzictwo i polska sztuka współczesna mają szanse stać się przedmiotem zainteresowania świata, bo kraj, który rośnie gospodarczo, staje się także atrakcyjniejszy turystycznie. Warto wrócić do pomysłu odbudowy polskich zamków i pałaców, tak jak zrobiła to XIX-wieczna Europa i jak robią to współczesne Niemcy. Miejsce konserwatorskiej doktryny „trwałej ruiny” jest na śmietniku historii. Jest ona ahistoryczna i sprzeczna z polską racją stanu. Nie tylko od rządu będzie zależeć, czy nadchodząca dekada będzie w przyszłości nazwana złotą dekadą polskiej kultury. To wyzwanie dla nas wszystkich. Dla filantropów, instytucjonalnych mecenasów, odbiorców i w końcu samych twórców kultury.


Prof. Jerzy EISLER
Skrócona historia III RP 

Prof. Jerzy EISLER: Skrócona historia III RP

Polska znajduje się w niezwykle korzystnym położeniu. Jest członkiem najsilniejszego sojuszu polityczno-militarnego w dziejach ludzkości (NATO) oraz organizacji skupiającej najbogatsze i najwyżej rozwinięte państwa świata (UE). Ma przyjazne lub co najmniej poprawne stosunki ze wszystkimi swoimi sąsiadami. Przyszłość Polski w stopniu nieporównywalnym z innymi okresami zależy od nas: naszej mądrości, cierpliwości, przedsiębiorczości, innowacyjności, pracowitości… – pisze prof. Jerzy EISLER



KSIĘGARNIA


Jakub GONCIARZ OP, Jarosław KRAWIEC OP
Listy z Ukrainy. Pierwsze 100 dni wojny 

Jakub GONCIARZ OP, Jarosław KRAWIEC OP: Listy z Ukrainy. Pierwsze 100 dni wojny

Oto listy z pierwszych stu dni wojny – zapis doświadczeń tych, którzy znaleźli się w dwóch rzeczywistościach: bezsensownego krwawego konfliktu i codzienności wypełnionej dobrem płynącym z tak wielu stron.


Kamil DWORACZEK: W cieniu radioaktywnej chmury. Konsekwencje katastrofy czarnobylskiej w Polsce

Kamil DWORACZEK
W cieniu radioaktywnej chmury. Konsekwencje katastrofy czarnobylskiej w Polsce 

Olaf BERGMANN: Powstanie wielkopolskie 1918–1919

Olaf BERGMANN
Powstanie wielkopolskie 1918–1919 

Bp Athanasius SCHNEIDER, Aurelio PORFIRI: Msza Święta w pracach kardynała Ratzingera i papieża Benedykta XVI

Bp Athanasius SCHNEIDER, Aurelio PORFIRI
Msza Święta w pracach kardynała Ratzingera i papieża Benedykta XVI 

Dennis HAMM SJ: List Pawła do chrześcijan w Filippi

Dennis HAMM SJ
List Pawła do chrześcijan w Filippi 


MULTILANGUAGE


Prof. Andrzej NOWAK: Poles, Ukrainians, Lithuanians and Belarusians do not bow their heads 

Prof. Andrzej NOWAK: Poles, Ukrainians, Lithuanians and Belarusians do not bow their heads

Artur SZKLENER: Фредерік Шопен – поет польської свободи 

Artur SZKLENER: Фредерік Шопен - поет польської свободи

WIDEO


Prof. Andrzej NOWAKPolacy lubią upominać się o wolność. 160. rocznica powstania styczniowego | Podcasty Wszystko Co Najważniejsze
 

PÉPITES


Media polonijne przyłączyły się do opowiadania Polski światu

Media polonijne przyłączyły się do opowiadania Polski światu

Polonijne portale z Norwegii, Grecji, Ukrainy, a nawet dalekiej Australii, przyłączyły się do projektu “Opowiadamy Polskę światu”, poświęconego w najnowszej odsłonie 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.


Ewolucja człowieka wciąż trwa. 155 różnych genów zostało przekształconych

Ewolucja człowieka wciąż trwa. 155 różnych genów zostało przekształconych

Smutni myślimy sprawniej

Smutni myślimy sprawniej

IPN sporządził listę grobów powstańców styczniowych pochowanych na Podkarpaciu

IPN sporządził listę grobów powstańców styczniowych pochowanych na Podkarpaciu

W Norwegii odnaleziono najstarszy kamień runiczny

W Norwegii odnaleziono najstarszy kamień runiczny

 
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 stycznia 2023