Prof. Andrzej NOWAK: Polskie umiłowanie wolności do szaleństwa
Prof. Andrzej NOWAK

Prof. Andrzej NOWAK

Polskie umiłowanie wolności do szaleństwa

Powstanie wynika z położenia. Inaczej mówiąc: powstanie jest reakcją na upadek. Ale nie jedyną. Kiedy się upadnie albo gdy ktoś nas przewróci, obali w proch – wtedy możemy powstać albo przyzwyczaić się do życia w pozycji leżącej.

Wydanie 460 Wszystko co Najważniejsze. Powstanie Styczniowe
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 460 Wszystko co Najważniejsze. Powstanie Styczniowe

Przypadająca teraz 160. rocznica Powstania Styczniowego to czas gdy, w ponad 70 mediach na całym świecie ukazują się teksty o despotyzmie Rosji i trwającej ponad 250 lat walce z imperializmem. Walce Polaków, Białorusinów i Ukraińców.

Eryk MISTEWICZ: 250 lat walki z rosyjskim despotyzmem
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

250 lat walki z rosyjskim despotyzmem

Od ponad 250 lat Europa Centralna zmaga się z tym samym. 160 lat temu wybuchło powstanie, w którym Polacy, Ukraińcy, Litwini i Białorusini wystąpili wspólnie przeciw despotyzmowi rosyjskiego cara i rosyjskiemu imperializmowi. Dziś jednoczą się w pomocy dla Ukrainy.

Robert KOSTRO: Laboratorium kształtowania się Europy
Robert KOSTRO

Robert KOSTRO

Laboratorium kształtowania się Europy

W powstaniu styczniowym pojawiła się mocna szansa na rozerwanie solidarności trzech zaborców oraz uzyskanie wsparcia zachodnich mocarstw – Francji i Wielkiej Brytanii.

Artur SZKLENER: Fryderyk Chopin - poeta polskiej wolności
Artur SZKLENER

Artur SZKLENER

Fryderyk Chopin - poeta polskiej wolności

160 lat temu, we wrześniu 1863 roku, w czasie powstania styczniowego Rosjanie zdemolowali pałac Zamoyskich w Warszawie, wyrzucając przez okno budynku znajdujący się wewnątrz fortepian, na którym grał niegdyś Fryderyk Chopin. Moment ten przeszedł do historii.

Karol NAWROCKI: Polska sztafeta wolności
Karol NAWROCKI

Karol NAWROCKI

Polska sztafeta wolności

Polacy nigdy nie godzili się, by o ich losach decydowali inni. W tę postawę wpisuje się XIX-wieczne Powstanie Styczniowe – heroiczna partyzancka wojna z rosyjskim okupantem.

Prof. Andrzej NOWAK: Polacy, Ukraińcy, Litwini, Białorusini karku nie schylają
Prof. Andrzej NOWAK

Prof. Andrzej NOWAK

Polacy, Ukraińcy, Litwini, Białorusini karku nie schylają

W 2023 roku przypada 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Mimo upływu lat w debacie publicznej nie milkną echa owego zrywu. Ważne i trudne pytanie – „bić się (o wolność swojego kraju), czy nie bić?” – powraca za jego sprawą w Europie Centralnej także dziś.

„L’Opinion” | Prof. Andrzej Nowak, Karol Nawrocki, Artur Szklener i Eryk Mistewicz opowiadają Francuzom ostatnie 250 lat Europy Środkowej
Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

„L’Opinion” | Prof. Andrzej Nowak, Karol Nawrocki, Artur Szklener i Eryk Mistewicz opowiadają Francuzom ostatnie 250 lat Europy Środkowej

22 stycznia 2023 r. czytelnicy dziennika „L’Opinion” w całej Francji otrzymali serię tekstów o rosyjskim imperializmie, który od 250 lat destabilizuje – co kilkadziesiąt lat – Europę Środkową. Okazją jest 160. rocznica powstania styczniowego, ważnego aktu zrywu Polaków, Ukraińców, Litwinów, Białorusinów przeciw carskiemu despotyzmowi. Publikacje w weekendowym wydaniu „L’Opinion”, w którym piszą polscy historycy i intelektualiści, stanowią część większego projektu „Opowiadamy Polskę światu”.