Popołudniowe Espresso: Opowiadamy Polskę światu o 250 latach walki Europy Środkowej z rosyjskim despotyzmem

Opowiadamy Polskę światu o 250 latach walki Europy Środkowej z rosyjskim despotyzmem

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest piątek, 20. stycznia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Opowiadamy Polskę światu o 250 latach walki Europy Środkowej z rosyjskim despotyzmem

W 160. rocznicę Powstania Styczniowego kolejna edycja „Opowiadamy Polskę światu”. W ponad 70 mediach na całym świecie ukażą się w ten weekend teksty o despotyzmie Rosji i trwającej ponad 250 lat walce z imperializmem. To już ósmy rok projektu „Opowiadamy Polskę światu”.

Zależy nam na pokazaniu wspólnego losu Polski, Ukrainy, Litwy, Białorusi. Od 250 lat region musi bronić się przed imperialistycznymi ciągotami Rosji, despotyzmem kolejnych władców Kremla. Pokazujemy solidarność naszych krajów z umęczoną Ukrainą i apelujemy o wsparcie dla naszego regionu” – mówi Michał Kłosowski, szef działu projektów międzynarodowych Instytutu Nowych Mediów.

Prof. Andrzej NOWAK – historyk, sowietolog, członek Narodowej Rady Rozwoju, Robert KOSTRO – dyrektor Muzeum Historii Polski, Eryk MISTEWICZ – Prezes Instytutu Nowych Mediów, Karol NAWROCKI – prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Artur SZKLENER – muzykolog, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Mateusz M. KRAWCZYK – doktorant w dyscyplinie nauk o polityce i administracji, Patryk PALKA – historyk – to autorzy najnowszej odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu”.

Ruszyło spotkanie w Ramstein. 50 państw rozmawia o pomocy wojskowej dla Ukrainy

W amerykańskiej bazie w Ramstein, położonej w Niemczech, rozpoczęło się kolejne spotkanie grupy kontaktowej ds. pomocy obronnej Ukrainy. Spotkanie odbywa się pod przewodnictwem ministra obrony USA Lloyda Austina. Uczestniczą w nim przedstawiciele 50 państw. Osią sporu wśród krajów Zachodu jest kwestia dostarczania Ukrainie czołgów bojowych, których oczekuje Kijów. Czołgi Leopard 2 są produkowane w Niemczech, dlatego sojusznicy potrzebują zgody kraju na ich dostarczenie na Ukrainę. Zachód próbuje wywrzeć presję na Niemcy. Jak wskazują eksperci, na dzisiejszym spotkaniu Niemcy mogą wydać zgodę.

Od wczoraj napływają deklaracje Zachodu o kolejnych dostawach sprzętu militarnego na Ukrainę. Wczoraj podpisano wspólną deklarację 9 państw, w tym m.in. Polski, Wielkiej Brytanii, Czech i krajów bałtyckich, których przedstawiciele spotkali się w Estonii. „Zobowiązujemy się do wspólnego dostarczenia Ukrainie bezprecedensowej pomocy zbrojeniowej, w tym czołgów podstawowych, ciężkiej artylerii, systemów obrony powietrznej, wozów bojowych i amunicji” – napisano w deklaracji. Poza państwami wyżej wymienionymi deklarację dostarczenia broni Ukrainie złożyła Finlandia prześle ciężką broń i amunicję o wartości 400 mln euro. Także Stany Zjednoczone ogłosiły kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy – tym razem USA przekaże sprzęt o łącznej wartości 2,5 mld dolarów. Również Holandia zobowiązała się przekazać Ukrainie system obrony rakietowej Patriot, rozważając przy tym dostawę myśliwców F-16, jeśli Kijów o nie poprosi.

Światowi giganci technologiczni zwalniają pracowników

Spółka Alphabet Inc., do której należy Google, poinformowała o zamiarze zwolnienia 12 tys. osób, czyli 6 proc. pracowników. Również firma Microsoft ma w tym roku zwolnić 5 proc. osób, czyli 10 tys. pracowników. Dyrektor generalny Alphabet, Sundar Pichai przekazał w notatce pracowniczej udostępnionej Reuterowi, że „firma szybko zwiększyła zatrudnienie w ostatnich latach „w innej rzeczywistości gospodarczej niż ta, z którą mamy do czynienia dzisiaj”.

Z kolei powodem redukcji etatów w Microsoft jest spowolnienie popytu i pogorszenie globalnych perspektyw gospodarczych – informuje Reuters. Nadchodzące zwolnienia mają być o wiele szerzej zakrojone niż ubiegłoroczne – w drugiej połowie 2022 r. Masowe zwolnienia na początku stycznia zapowiedział też dyrektor generalny firmy Amazon, Andy Jassy. Jak poinformował, zwolnienia dotkną ponad 18 tys. zatrudnionych osób, głównie w działach zasobów ludzkich HR i w sklepach. Problemy firm wpisują się w kryzys, który dotyka całej branży technologicznej.

prof. Andrzej NOWAK: Polacy, Ukraińcy, Litwini, Białorusini karku nie schylają

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Prof. Andrzej NOWAK: Polacy lubią upominać się o wolność. 160. rocznica powstania styczniowego

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 stycznia 2023