Wydanie 515 Wszystko co Najważniejsze

Wydanie 515 Wszystko co Najważniejsze

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

zobacz inne teksty Autora

Szanowni Państwo, 

Kiedy w marcu 2022 roku publikowaliśmy we „Wszystko Co Najważniejsze” tekst Aleksieja NAWALNEGO wszystko było inne. Napisał wtedy rosyjski opozycjonista, że „Putin to nie Rosja”. A jednak, zdaje się — nie miał racji.

Dwa lata wojny na pełną skalę, podważanie międzynarodowego porządku, groźby wobec sąsiednich krajów i w końcu śmierć samego Aleksieja Nawalnego. To tylko bilans ostatnich kilkunastu miesięcy rosyjskiej polityki. Czy cokolwiek może zmienić Rosję? Zastanawiamy się nad tym na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” od dawna. W tym wydaniu polecam Państwu zwłaszcza tekst Karola NAWROCKIEGO i debatę pomiędzy Laura MANDEVILLE, prof. Konstantynem SIGOWEM, Nicolasem TENZEREM, Oleksiejem PANYCHEM, Łukaszem KAMIŃSKIM i Erykiem MISTEWICZEM. Warto poświecić moment aby wczytać się w tę rozmowę i wspólnie zastanowić się: jak ukarać Putina? Za śmierć tysięcy na Ukrainie ale też za śmierć Aleksieja Nawalnego. I czy to w ogóle możliwe?

Mimo że to bezsprzecznie kwestia numer jeden, w tym wydaniu nie spoglądamy jedynie na wschód. Prof. Branko MILANOVIC pisze w najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko co Najważniejsze” o głębokich zmianach, zachodzących w politycznych ideach, a ks. Andrzej DOBRZYŃSKI wskazuje na inspirację, jaką był Wincenty Witos dla Karola Wojtyły.

To i wiele więcej znajdziecie Państwo w najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze”. Jak zawsze też zachęcamy do lektury papierowego wydania miesięcznika „Wszystko Co Najważniejsze” oraz „Gazety Na Niedzielę”.

Zapraszam do lektury, 

Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”


Michał KŁOSOWSKI
Aleksiej Nawalny (1976-2024). Koniec marzeń o innej Rosji 

Michał KŁOSOWSKI: Aleksiej Nawalny (1976-2024). Koniec marzeń o innej Rosji

Wszyscy, którzy marzyli o innej Rosji mogą się z tą wizją pożegnać. Śmierć Aleksieja Nawalnego w rosyjskim więzieniu kładzie kres podobnym snom: w putinowskiej Rosji nie pozostał nikt, kto może sprzeciwić się carowi.


Aleksiej NAWALNY
Putin to nie Rosja 

Aleksiej NAWALNY: Putin to nie Rosja

Każdego aresztowanego demonstranta muszą zastąpić następni dwaj. Jeśli musimy zapełnić więzienia i policyjne furgonetki, aby zakończyć wojnę, to zapełnimy je.


Karol NAWROCKI
Kto nie z nimi, ten faszysta 

Karol NAWROCKI: Kto nie z nimi, ten faszysta

Władze Federacji Rosyjskiej konsekwentnie zakłamują przeszłość, by znaleźć w niej usprawiedliwienie dla swej obecnej agresywnej polityki. W tej mistyfikacji kluczowa jest Polska.


Laura MANDEVILLE, prof. Konstantyn SIGOW, Nicolas TENZER, Oleksiej PANYCH, Łukasz KAMIŃSKI i Eryk MISTEWICZ
Jak ukarać Putina? 

Laura MANDEVILLE, prof. Konstantyn SIGOW, Nicolas TENZER, Oleksiej PANYCH, Łukasz KAMIŃSKI i Eryk MISTEWICZ: Jak ukarać Putina?

Tocqueville w Warszawie to debata zorganizowana przez „Wszystko co Najważniejsze” z udziałem wybitnych historyków, filozofów, strategów z Francji, Ukrainy i Polski.


Prof. Wojciech ROSZKOWSKI
Dlaczego bronić tożsamości narodowej? 

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI: Dlaczego bronić tożsamości narodowej?

Wyłączenie sporów o historię najnowszą oznacza pozbawienie ucznia narzędzi ocen w bieżących decyzjach politycznych. Jeśli ci, co walczą z nauczaniem historii najnowszej, uważają, że mają rację w bieżących decyzjach, to czemu się tej historii boją? Jeśli uznają, że wolność jest tak ważną wartością, to dlaczego nie dopuszczają do swobodnego kształtowania opinii młodzieży? Czyżby mieli swoją, jedynie słuszną wizję świata?


Eryk MISTEWICZ
Byłoby dobrze, gdyby z czasem „Gazeta na Niedzielę” stała się Państwa niedzielnym rytuałem 

Eryk MISTEWICZ: Byłoby dobrze, gdyby z czasem „Gazeta na Niedzielę” stała się Państwa niedzielnym rytuałem

„Każdy numer będzie ukazywać się o północy z soboty na niedzielę. Pierwszy numer ukazuje się kilka dni po tym, jak nastąpił zbrodniczy atak Hamasu na Izrael, gdy obok nas wciąż trwa wojna na Ukrainie, a przyszłość Polski i, szerzej, Unii Europejskiej jest jak nigdy pod wielkim znakiem zapytania. W czasie refleksyjnym, bardzo istotnym dla naszej przyszłości. Uważam, że właśnie w takich sytuacjach powinniśmy wsłuchiwać się w głos mądrych ludzi, korzystać z tego, że są wśród nas, że możemy czerpać z ich wiedzy, doświadczenia. 

Wierzymy, że w świecie zdominowanym przez pośpiech, szybkość mediów społecznościowych, kakofonię informacji atakujących nas zewsząd – Czytelnicy doceniają wysokojakościowe, uczciwe dziennikarstwo”.


Prof. Michał KLEIBER
Świat na zakręcie 

Prof. Michał KLEIBER: Świat na zakręcie

Sytuacja skłania do uznania roku 2024 za przełomowy w sensie możliwości podważenia globalnego ładu obowiązującego od zakończenia II wojny światowej.


Prof. Piotr CZAUDERNA
Uprowadzenie Europy 

Prof. Piotr CZAUDERNA: Uprowadzenie Europy

Zaczynają powszechnie dominować pojęcia wolności, tolerancji, otwartości, inkluzywności i pluralizmu (ale tylko wobec wybranych grup społecznych) oraz nieszkodzenia innym, jednocześnie uzupełnione o walkę z grupami niewłaściwymi społecznie, np. katolikami, w oparciu o zasadę wywiedzioną z Wielkiej Rewolucji Francuskiej, iż nie ma wolności dla wrogów wolności. 


Nr 61. „Wszystko Co Najważniejsze” już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei.

Nr 61. „Wszystko Co Najważniejsze” już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei.

W 61. numerze miesięcznika Wszystko co Najważniejsze znajdą Państwo eseje m.in.: Eryka MISTEWICZA, Anne APPLEBAUM, Javiera MILEI, prof. Marka CICHOCKIEGO, prof. Wojciecha MYŚLECKIEGO i prof. Andrzeja NOWAKA.


Nadia FEDECZKO
Jak budować komunikację między Polakami i Ukraińcami? 

Nadia FEDECZKO: Jak budować komunikację między Polakami i Ukraińcami?

Ukraina i Polska mają 543 km wspólnej granicy, podobne języki i mentalność; w Polsce mieszka około miliona Ukraińców. Zastanówmy się więc, jak możemy budować współpracę, aby nasze relacje były dobrosąsiedzkie, mocne i długotrwałe.


Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Michał Anioł (1475-1564). 
Geniusz nieprześcigniony 

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Michał Anioł (1475-1564). Geniusz nieprześcigniony

W 460 rocznicę śmierci Michała Anioła wspomnienie najwybitniejszego i najbardziej wszechstronnego artysty włoskiego renesansu.


Josie DIXON
Feliks Janiewicz okryty na nowo 

Josie DIXON: Feliks Janiewicz okryty na nowo

Feliks Janiewicz (1762–1848) był polsko-litewskim skrzypkiem i kompozytorem, który osiadł w Wielkiej Brytanii. Wspomnienie z okazji wydania przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina pierwszej z serii nowych nagrań koncertów skrzypcowych Feliksa Janiewicza.


STRATEGIE


Prof. Branko MILANOVIĆ
Lewica już nie próbuje obalić kapitalizmu 

Prof. Branko MILANOVIĆ: Lewica już nie próbuje obalić kapitalizmu

Jeśli rezygnujemy z pomysłu zniesienia kapitalizmu, możemy próbować zmienić Marksa w apostoła równości w kapitalizmie. 


Piotr ARAK: Debata o nierównościach nie potrzebuje ducha Marksa

Piotr ARAK
Debata o nierównościach nie potrzebuje ducha Marksa 

Thomas GOMART: Świat wchodzi w nową erę atomową

Thomas GOMART
Świat wchodzi w nową erę atomową 

Papież FRANCISZEK: Konieczna jest regulacja rozwoju Sztucznej Inteligencji

Papież FRANCISZEK
Konieczna jest regulacja rozwoju Sztucznej Inteligencji 



PIĘKNO NAUKI


Prof. Krzysztof PAWŁOWSKI
Edukacja a sztuczna inteligencja 

Prof. Krzysztof PAWŁOWSKI: Edukacja a sztuczna inteligencja

Czy da się powierzyć sztucznej inteligencji uczenie mądrości? Uważam, że to może być osiągane tylko w indywidualnych relacjach mistrz – uczeń.


Rishi SUNAK i Elon MUSK: Dokąd zmierza świat?

Rishi SUNAK i Elon MUSK
Dokąd zmierza świat? 

Prof. Jacek KORONACKI: AI, Zachód i prawo Kopernika-Greshama

Prof. Jacek KORONACKI
AI, Zachód i prawo Kopernika-Greshama 



POLSKA WŁAŚNIE


Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI
Wincenty Witos. Polityk, którego cytował Jan Paweł II 

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI: Wincenty Witos. Polityk, którego cytował Jan Paweł II

Papież Jan Paweł II dostrzegał, że polityczną mądrość łączył Wincenty Witos także z rozumieniem społecznej roli wiary chrześcijańskiej, której dawał świadectwo jako działacz ludowy i polityczny.


Prof. Krzysztof MALICKI
Pamięć o Rodzinie Ulmów wykracza poza ramy liturgiczne 

Prof. Krzysztof MALICKI: Pamięć o Rodzinie Ulmów wykracza poza ramy liturgiczne

Świętych i błogosławionych polskiego Kościoła przeważnie nie sposób zamknąć w ściśle hermetycznej sferze aktywności obejmującej wyłącznie sferę religii i duchowości. Są oni często ważnymi uczestnikami kluczowych wydarzeń narodowej historii Polski. Odciskają na niej swe niezatarte piętno, są ważnymi świadkami znaczących wydarzeń, symbolizują nieprzemijające wartości. 


Maciej FIJAK
Krakowska strefa czystego transportu – kiedy? 

Maciej FIJAK: Krakowska strefa czystego transportu - kiedy?

Miała pomóc wyeliminować z krakowskich ulic najbardziej trujące pojazdy. Na razie została uchylona w całości i jest tematem gorących rozmów wśród mieszkańców. Pierwsza w Polsce strefa czystego transportu (SCT) prawdopodobnie nie powstanie w tym roku. Rozpoczęły się jednak rozmowy nad jej przyszłym kształtem. Także z udziałem zagorzałych przeciwników.


KSIĘGARNIA


Bohdan URBANKOWSKI
Romantyzm – państwo ponad granicami 

Bohdan URBANKOWSKI: Romantyzm – państwo ponad granicami

To, co nazywamy Romantyzmem, było po części kulturą wymuszoną, lecz walczącą o powrót do suwerenności, walczono, czym się dało, stosując zaskoczenie i maskowanie ataków. 


Prof. Grzegorz ŁĘCICKI: Mądrość filmu

Prof. Grzegorz ŁĘCICKI
Mądrość filmu 

Aleksandra GRALCZYK: Przeciążenie informacyjne w dobie niepokojów społecznych

Aleksandra GRALCZYK
Przeciążenie informacyjne w dobie niepokojów społecznych 

Andrzej KRASKA-LEWALSKI: Kazimierz Leski Bradl – żołnierz, powstaniec, naukowiec i społecznik

Andrzej KRASKA-LEWALSKI
Kazimierz Leski Bradl – żołnierz, powstaniec, naukowiec i społecznik 

Wincenty WITOS: Budować czy burzyć?

Wincenty WITOS
Budować czy burzyć? 


MULTILANGUAGE

Karol NAWROCKI: Whoever is not with them is a fascist 

Karol NAWROCKI: Whoever is not with them is a fascist

Nadia FEDECZKO: Тисячі мостів єднання 

Nadia FEDECZKO: Тисячі мостів єднання

WIDEO


„Polska miała rację. Dziś jesteście wzorem dla innych”
57. numer „Wszystko co Najważniejsze”
 

PÉPITES


Jak komuniści wspólnie z Gestapo przejęli archiwum Delegatury Rządu na Kraj

Jak komuniści wspólnie z Gestapo przejęli archiwum Delegatury Rządu na Kraj

80 lat temu, 17 lutego 1944 r. polscy komuniści i Gestapo przejęli archiwum Delegatury Rządu na Kraj. Wydarzenie to wzbudza liczne dyskusje w środowiskach badaczy historii. 


Wołodymyr Zełenski z wizytą w Niemczech i Francji

Wołodymyr Zełenski z wizytą w Niemczech i Francji

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa 2024 – główne tematy

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa 2024 – główne tematy

Licealiści we Włoszech tłumaczą teksty piosenek z San Remo na łacinę

Licealiści we Włoszech tłumaczą teksty piosenek z San Remo na łacinę

Komisja Europejska utrzymała prognozy wzrostu PKB dla Polski

Komisja Europejska utrzymała prognozy wzrostu PKB dla Polski

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 lutego 2024
Fot. Aleksiej Witwicki / Forum