
Europa zaczęła eksperymentować z najprostszym i najbardziej chuligańskim sposobem radzenia sobie z politykami zagrażającymi hegemonii establishmentu: pod byle jakim pretekstem wyklucza ich z wyborów, posługując się przy tym politycznie kontrolowanymi, wiarołomnymi sędziami. To cud amerykańskiej demokracji ochronił Trumpa przed takim losem, ale Europa nie jest już dziś miejscem, w którym mogłyby się dziać takie demokratyczne cuda.

Wyczerpywanie się warunków dalszego funkcjonowania III RP w dotychczasowym trybie widać bardzo wyraźnie na dwóch kluczowych przykładach: rozwoju i bezpieczeństwa.

Niespełnienie powoduje utratę poczucia powściągliwości i ogłady towarzyskiej. Urzędnik państwowy w kraju „spełnionym” posiada silne poczucie godności osobistej i nigdy by nie użył wyrażeń czy nigdy nie podejmowałby kroków, na które polscy politycy pozwalają sobie rutynowo.

Nie chciałbym nawet myśleć o tym, że złoty wiek Polski, jak pisze George Friedman, miałby nastąpić po potężnym starciu Polski, nawet wspartej przez USA, z Rosją, bo trudno sobie wyobrazić, że mogłoby to być uzyskane bez morza polskiej krwi – wystarczy spojrzeć na skutki napaści Rosji na Ukrainę.

4 kwietnia 2025 r. w Sejmie opadły maski. 213 posłów poparło szkodliwe rozwiązanie – obniżenie składki zdrowotnej. W tym minister zdrowia Izabela Leszczyna, która jeszcze jakiś czas temu publicznie deklarowała, że nie podniesie ręki, by głosować za takim projektem.

Polska liderem wzrostu gospodarczego w Europie pozostaje już od trzydziestu pięciu lat – zauważa prof. Marcin PIĄTKOWSKI.
Nr 70. „Wszystko co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIK-ach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei.
W 70. numerze miesięcznika Wszystko co Najważniejsze teksty m.in.: prof. Andrzeja NOWAKA, prof. Jacka CZAPUTOWICZA, prof. Zbigniewa LEWICKIEGO, Edwarda LUCASA, Michała KŁOSOWSKIEGO, prof. Jacka HOŁÓWKI i prof. Michała KLEIBERA.

Biblijna historia o Dawidzie i Goliacie przedstawia starcie pomiędzy silną i słabą jednostką, które kończy się jednak w nieoczekiwany sposób. Tak samo nieoczekiwany był i wciąż jest ukraiński opór wobec rosyjskiej agresji.

Nazwano go nowym Mojżeszem, papieżem tysiąclecia, prorokiem. Był wytrawnym mówcą i natchnionym poetą potrafiącym opisać moc tradycji klasycznej Grecji i myśl teologiczną fresków Michała Anioła.

Filozofia polityki nie jest nauką ścisłą. Jednak jej wiarygodność, choć nie całkiem ścisła, może być inspiracją dla wielu innych teorii w naukach społecznych.

Mimo piękna obrazów wiedeńskie wystawy przypomniały mi nachalną propagandę z czasów socjalizmu opartą, jak pisał Herbert, na „paru dialektycznych pojęciach prostych jak konstrukcja cepa”.

Każdy miesiąc rozpoczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu.

Fryderyk Chopin w pewnym sensie patronujące odkrywaniu dawnych, niejednokrotnie zapomnianych mistrzów sztuki muzycznej, poprzez wskrzeszenie ich muzyki dzięki ponownemu jej udostępnieniu i opracowaniu. |