Wydanie 572 Wszystko co Najważniejsze

Wydanie 572 Wszystko co Najważniejsze

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

Szanowni Państwo,

W epoce gwałtownych cięć i radykalnych uproszczeń coraz bardziej zapominamy, że fundamentem demokracji nie jest jedynie głosowanie, lecz rozmowa. Czasem trudna, czasem żmudna, ale zawsze zakładająca dobrą wolę i szacunek wobec drugiego człowieka i jego postawy. To na tych elementach ufundowana została Europa. To właśnie w sztuce konwersacji, w zdolności do słuchania i formułowania myśli, kryje się siła wspólnoty. Bez nich demokracja staje się jedynie fasadą – teatralnym rytuałem pozorów.

Tracąc zdolność rozmowy Europa jaką znaliśmy, zaczyna się chwiać. Coraz częściej, zamiast debatować, eliminuje. Zamiast przekonywać, wyklucza. Jan ROKITA,w tekście rozpoczynającym najnowsze wydanie tygodnika „Wszystko co Najważniejsze” pisze o politycznych czystkach pod pozorem prawa. Prof. Marek CICHOCKI ostrzega zaś, że Polska ugrzęzła w braku strategii, w chaosie bezpieczeństwa, w złudzeniu ciągłości III RP, również na poziomie europejskim, także z powodu braku zdolności dyskutowania nad własną sytuacją. Bardzo polecam Państwu oba te teksty. Podobnie jak wybrzmiewające ze słów prof. Ewy THOMPSON pytanie o to, co stało się z godnością klasy politycznej, która nad Wisłą stała się zaledwie tęsknotą.

Ten numer naszego tygodnika to jednak też próba uchwycenia rzeczywistości w chwili, gdy stare mechanizmy zawodzą, a nowych a jeszcze brak. Gdy politycy klaszczą, jak pokazuje Paulina MATYSIAK, państwo choruje; gdy złoty wiek Polski jawi się, jak u prof. Krzysztofa PAWŁOWSKIEGO, raczej jako memento niż obietnica, potrzebujemy długiego oddechu, wizji sięgającej dalej niż jedna kadencja. I odwagi, by powiedzieć: „wstrząśnijmy Europą” — jak apeluje prof. Marcin PIĄTKOWSKI — zanim Europa wstrząśnie nami. Bardzo polecam Państwu te teksty, będące tak przestrogą jak i drogowskazem. Być może bowiem potrzebujemy na nowo uwierzyć w siłę demokracji. Ale przede wszystkim, w siłę rozsądku, odwagi i długofalowego myślenia.

Życząc inspirującej lektury,

Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”


Jan ROKITA
Prewencyjna eliminacja 

Jan ROKITA: Prewencyjna eliminacja

Europa zaczęła eksperymentować z najprostszym i najbardziej chuligańskim sposobem radzenia sobie z politykami zagrażającymi hegemonii establishmentu: pod byle jakim pretekstem wyklucza ich z wyborów, posługując się przy tym politycznie kontrolowanymi, wiarołomnymi sędziami. To cud amerykańskiej demokracji ochronił Trumpa przed takim losem, ale Europa nie jest już dziś miejscem, w którym mogłyby się dziać takie demokratyczne cuda.


Prof. Marek CICHOCKI
Polska w 2025 roku – unieruchomiona 

Prof. Marek CICHOCKI: Polska w 2025 roku – unieruchomiona

Wyczerpywanie się warunków dalszego funkcjonowania III RP w dotychczasowym trybie widać bardzo wyraźnie na dwóch kluczowych przykładach: rozwoju i bezpieczeństwa.


Prof. Ewa THOMPSON
Okazje wykorzystane i nie 

Prof. Ewa THOMPSON: Okazje wykorzystane i nie

Niespełnienie powoduje utratę poczucia powściągliwości i ogłady towarzyskiej. Urzędnik państwowy w kraju „spełnionym” posiada silne poczucie godności osobistej i nigdy by nie użył wyrażeń czy nigdy nie podejmowałby kroków, na które polscy politycy pozwalają sobie rutynowo.


Prof. Krzysztof PAWŁOWSKI
Strategia na 30 lat 

Prof. Krzysztof PAWŁOWSKI: Strategia na 30 lat

Nie chciałbym nawet myśleć o tym, że złoty wiek Polski, jak pisze George Friedman, miałby nastąpić po potężnym starciu Polski, nawet wspartej przez USA, z Rosją, bo trudno sobie wyobrazić, że mogłoby to być uzyskane bez morza polskiej krwi – wystarczy spojrzeć na skutki napaści Rosji na Ukrainę.


Paulina MATYSIAK
Politycy klaszczą, a Polska choruje 

Paulina MATYSIAK: Politycy klaszczą, a Polska choruje

4 kwietnia 2025 r. w Sejmie opadły maski. 213 posłów poparło szkodliwe rozwiązanie – obniżenie składki zdrowotnej. W tym minister zdrowia Izabela Leszczyna, która jeszcze jakiś czas temu publicznie deklarowała, że nie podniesie ręki, by głosować za takim projektem.


Prof. Marcin PIĄTKOWSKI
Wstrząśnijmy Europą i naszymi zachodnimi partnerami 

Prof. Marcin PIĄTKOWSKI: Wstrząśnijmy Europą i naszymi zachodnimi partnerami

Polska liderem wzrostu gospodarczego w Europie pozostaje już od trzydziestu pięciu lat – zauważa prof. Marcin PIĄTKOWSKI. 


Nr 70. „Wszystko co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIK-ach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei.

Nr 70. „Wszystko co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIK-ach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei.

W 70. numerze miesięcznika Wszystko co Najważniejsze teksty m.in.: prof. Andrzeja NOWAKA, prof. Jacka CZAPUTOWICZA, prof. Zbigniewa LEWICKIEGO, Edwarda LUCASA, Michała KŁOSOWSKIEGO, prof. Jacka HOŁÓWKI i prof. Michała KLEIBERA.


Prof. Serhij PŁOCHIJ
Dawid demokracji kontra Goliat autorytaryzmu 

Prof. Serhij PŁOCHIJ: Dawid demokracji kontra Goliat autorytaryzmu

Biblijna historia o Dawidzie i Goliacie przedstawia starcie pomiędzy silną i słabą jednostką, które kończy się jednak w nieoczekiwany sposób. Tak samo nieoczekiwany był i wciąż jest ukraiński opór wobec rosyjskiej agresji.


Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Pod sklepieniem Sykstyny – wspomnienie Jana Pawła II 

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Pod sklepieniem Sykstyny – wspomnienie Jana Pawła II

Nazwano go nowym Mojżeszem, papieżem tysiąclecia, prorokiem. Był wytrawnym mówcą i natchnionym poetą potrafiącym opisać moc tradycji klasycznej Grecji i myśl teologiczną fresków Michała Anioła.


Prof. Jacek HOŁÓWKA
Polityczne nieporozumienia 

Prof. Jacek HOŁÓWKA: Polityczne nieporozumienia

Filozofia polityki nie jest nauką ścisłą. Jednak jej wiarygodność, choć nie całkiem ścisła, może być inspiracją dla wielu innych teorii w naukach społecznych.


Prof. Piotr CZAUDERNA
Muzea i wystawy jako narzędzia współczesnej propagandy 

Prof. Piotr CZAUDERNA: Muzea i wystawy jako narzędzia współczesnej propagandy

Mimo piękna obrazów wiedeńskie wystawy przypomniały mi nachalną propagandę z czasów socjalizmu opartą, jak pisał Herbert, na „paru dialektycznych pojęciach prostych jak konstrukcja cepa”.


Julia DELANNE
Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Kwiecień 2025 

Julia DELANNE: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Kwiecień 2025

Każdy miesiąc rozpoczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. 


Marcin KONIK
Cyfrowe wskrzeszanie muzyki polskiej 

Marcin KONIK: Cyfrowe wskrzeszanie muzyki polskiej

Fryderyk Chopin w pewnym sensie patronujące odkrywaniu dawnych, niejednokrotnie zapomnianych mistrzów sztuki muzycznej, poprzez wskrzeszenie ich muzyki dzięki ponownemu jej udostępnieniu i opracowaniu. 


STRATEGIE


Jan ŚLIWA
Wojna kognitywna, wojna robotów 

Jan ŚLIWA: Wojna kognitywna, wojna robotów

Pod wojnę kognitywną podciąga się soft power, budowę wizerunku. Tak było pod zabiorami, za okupacji i komunizmu. Trzeba wielkiego wysiłku narodu, by się takim wpływom przeciwstawić.


Edward LUCAS: Europa nie jest gigantyczną wersją Polski z 1939 r.

Edward LUCAS
Europa nie jest gigantyczną wersją Polski z 1939 r. 

James CARAFANO: Polska jest dziś dla USA najważniejszym partnerem w Europie 

James CARAFANO
Polska jest dziś dla USA najważniejszym partnerem w Europie  

Edward LUCAS: Bałtyk. Przyszłość Europy autorstwa Olivera Moody’ego

Edward LUCAS
Bałtyk. Przyszłość Europy autorstwa Olivera Moody’ego 


PIĘKNO NAUKI


Jakub KACZMARSKI
Polska mikroelektronika. Od krzemowej historii do globalnych wyzwań 

Jakub KACZMARSKI: Polska mikroelektronika. Od krzemowej historii do globalnych wyzwań

Polska mikroelektronika musi stać się integralną częścią światowego ekosystemu półprzewodników, czerpiąc z niego to, co najlepsze, i dokładając własną cegiełkę innowacji. Tylko wtedy ambicje zapisane na papierze (nawet na tak dużym poziomie ogólności jak w najnowszej (pierwszej?) strategii rządowej) staną się rzeczywistością.


Prof. Jacek KORONACKI: Słowo o niematerialności natury rozumnej

Prof. Jacek KORONACKI
Słowo o niematerialności natury rozumnej 

Kiriakos MITSOTAKIS: Arystoteles i sztuczna inteligencja

Kiriakos MITSOTAKIS
Arystoteles i sztuczna inteligencja 



POLSKA WŁAŚNIE


Prof. Andrzej NOWAK
Polskie wybory 2025.
O niebezpieczeństwie nowej wojny trzydziestoletniej 

Prof. Andrzej NOWAK: Polskie wybory 2025. O niebezpieczeństwie nowej wojny trzydziestoletniej

Stawka tych wyborów będzie wielka. Zwiększy się możliwość utrwalenia odruchu wrogości wobec Ameryki, który w nowej wojnie trzydziestoletniej pogrąży już ostatecznie wspólnotę Zachodu.


Prof. Piotr DŁUGOSZ
Ukrainki i Ukraińcy wciąż są wdzięczni, ale coraz częściej pojawiają się skargi 

Prof. Piotr DŁUGOSZ: Ukrainki i Ukraińcy wciąż są wdzięczni, ale coraz częściej pojawiają się skargi

Ukraińskie uchodźczynie wojenne mieszkające w Polsce są bardzo wdzięczne Polsce i Polakom za pomoc i schronienie, co jest widoczne w odpowiedziach na pytania otwarte. Jednocześnie w ankietach pojawiają się skargi i uwagi na temat negatywnego stosunku Polaków do Ukraińców.


Wojciech IWANOWSKI
Rok Pojednania. Apel z Wrocławia 

Wojciech IWANOWSKI: Rok Pojednania. Apel z Wrocławia

Mimo różnicy zdań i wzajemnych rozczarowań nie wolno nam zboczyć z drogi pojednania.



KSIĘGARNIA


Andrzej KRAJEWSKI
W objęciach wielkiego kryzysu 

Andrzej KRAJEWSKI: W objęciach wielkiego kryzysu

Głęboki kryzys ekonomiczno-polityczny z początku lat 30. zaowocował serią kolejnych. II Rzeczpospolita stała w obliczu nowych wyzwań.


Ks. Przemysław ŚLIWIŃSKI: Jak media wybierają papieża?

Ks. Przemysław ŚLIWIŃSKI
Jak media wybierają papieża? 

Ks. Krzysztof GRZYWOCZ: Twarze i imiona

Ks. Krzysztof GRZYWOCZ
Twarze i imiona 

Prof. Caroline ELKINS: Dziedzictwo przemocy. Historia imperium brytyjskiego

Prof. Caroline ELKINS
Dziedzictwo przemocy. Historia imperium brytyjskiego 

Ks. Jan TWARDOWSKI: Jestem człowiekiem, ale co to znaczy?

Ks. Jan TWARDOWSKI
Jestem człowiekiem, ale co to znaczy? 


MULTILANGUAGE


Radosław MICHALSKI: Wrocław – une ville bâtie sur la culture, l’histoire et la modernité 

Radosław MICHALSKI: Wrocław – une ville bâtie sur la culture, l’histoire et la modernité

Marcin KONIK: El renacimiento digital de la música polaca 

Marcin KONIK: El renacimiento digital de la música polaca


PÉPITES


Kto w drugiej turze? NAJNOWSZY SONDAŻ PREZYDENCKI

Kto w drugiej turze?  NAJNOWSZY SONDAŻ PREZYDENCKI

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja 2025 r. Według wszystkich poważnych sondaży prezydenckich niezbędna będzie druga tura wyborów – 1 czerwca 2025 r. Kto wejdzie do drugiej tury, kto w drugiej turze wyborów prezydenckich zawalczy o urząd prezydenta? Co mówią sondaże o drugiej turze wyborów prezydenckich?


Gdzie wybory nie mogą, tam sędziowie pomogą – Nathaniel GARSTECKA

Gdzie wybory nie mogą, tam sędziowie pomogą – Nathaniel GARSTECKA

Fobia przed dziećmi jest jedyną fobią, którą zachęca się do wyrażania – Gabrielle Cluzel

Fobia przed dziećmi jest jedyną fobią, którą zachęca się do wyrażania – Gabrielle Cluzel

Wszechobecna sztuczna inteligencja skłania do intelektualnego lenistwa

Wszechobecna sztuczna inteligencja skłania do intelektualnego lenistwa

Karol NAWROCKI – The Most Pro-American Candidate in This Election

Karol NAWROCKI – The Most Pro-American Candidate in This Election


Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 kwietnia 2025