Wydanie 573 Wszystko co Najważniejsze

Wydanie 573 Wszystko co Najważniejsze

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

Szanowni Państwo,

Wybory prezydenckie A.D. 2025 mogą być punktem zwrotnym. Może to ostatni moment, by – jak ostrzegają politycy i intelektualiści – nie pozwolić na domknięcie się systemu, który wyklucza debatę, różnorodność i równowagę. Prof. Piotr CZAUDERNA, analizując kondycję współczesnej demokracji, pyta więc szerzej o sens wolności i pokoju – dwóch słów tak często powtarzanych, a tak rzadko naprawdę rozumianych w kontekście politycznym. Prof. Dariusz KOWALCZYK SJ przypomina zaś, że udział w życiu publicznym to nie tylko prawo, ale i obowiązek – szczególnie dla katolików. Wobec dylematów współczesności jeszcze mocniej brzmią słowa polskich biskupów z 1946 roku: „Każdy katolik ma obowiązek znać życie polityczne swego państwa”. Tylko wtedy demokracja nie stanie się pustym rytuałem a realną odpowiedzialnością za dobro wspólne. Serdecznie polecam lekturę obu tekstów, które rozpoczynają najnowsze wydanie Wszystko Co Najważniejsze.

W tym numerze przypominamy również o prawdzie, która nie poddaje się cenzurze historii: zbrodni katyńskiej. 85 lat po tej tragedii, w ramach projektu Opowiadamy Polskę światu, we francuskim dzienniku „L’Opinion” ukazały się teksty teksty prof. Andrzeja NOWAKA i Karola POLEJOWSKIEGO. To mocne głosy o tym, co Katyń mówi dzisiaj Europie i światu. Po polsku przeczytacie je Państwo w najnowszym wydaniu naszego tygodnika.

A świat? Nie zwalnia przecież tempa. Prof. Grzegorz KOŁODKO pisze o Trumpie 2.0, Nicolas BEYTOUT o gospodarczym krachu Ameryki, Jan ROKITA analizuje chińskie ambicje. Wszystko to pokazuje, że Polska musi być świadoma, aktywna i obecna – i w historii, i w teraźniejszości, i w przyszłości. To i wiele więcej znajdziecie Państwo w najnowszym wydaniu Wszystko co Najważniejsze.

Życząc inspirującej lektury,

Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”


Prof. Piotr CZAUDERNA
Wolność i pokój – aporie dzisiejszej demokracji.  A propos wyborów prezydenckich A.D. 2025 

Prof. Piotr CZAUDERNA: Wolność i pokój – aporie dzisiejszej demokracji.  A propos wyborów prezydenckich A.D. 2025

Wybory prezydenckie A.D. 2025 są, być może jedną z ostatnich na długie lata, szans, byśmy się przebudzili nie pozwalając na domknięcie się systemu, jak to określił jeden z ważnych polityków Koalicji Obywatelskiej. Dlatego trzeba pójść do urn wyborczych, aby w poczuciu obowiązku za Polskę nie oddać pełni władzy jednej opcji gwarantując w ten sposób sobie i naszej ojczyźnie minimum względnej politycznej równowagi i przestrzegania obywatelskich praw.


Prof. Dariusz KOWALCZYK SJ
Udział w wyborach jest obowiązkiem katolików? Nawet więcej 

Prof. Dariusz KOWALCZYK SJ: Udział w wyborach jest obowiązkiem katolików? Nawet więcej

Dziś można usłyszeć opinie, że udział w wyborach jest moralnym obowiązkiem katolika. Ale w orędziu z 1946 r. biskupi stwierdzają coś bardziej podstawowego, a mianowicie, że „każdy katolik ma obowiązek znać życie polityczne swego państwa i nim żywo się interesować, tylko wtedy bowiem będzie mógł skutecznie pracować nad wypełnieniem zadań państwa”.


Prof. Andrzej NOWAK
Reset z Rosją, o ile niczego się nie uczymy 

Prof. Andrzej NOWAK: Reset z Rosją, o ile niczego się nie uczymy

Mieszkańcy mojej części Europy, tej położonej między Rosją a Niemcami, mają powody, by w tak ważnym momencie przypominać pewne niewygodne dla pokusy resetu z Rosją fakty.


Karol POLEJOWSKI
Fałszowanie Katynia 

Karol POLEJOWSKI: Fałszowanie Katynia

85 lat temu Sowieci wymordowali polskich oficerów. Później robili wszystko, by zamordować również prawdę o tej zbrodni.


Prof. Andrzej NOWAK i dr Karol POLEJOWSKI we francuskim wpływowym dzienniku „L’Opinion” z „Opowiadamy Polskę światu”

Prof. Andrzej NOWAK i dr Karol POLEJOWSKI we francuskim wpływowym dzienniku „L'Opinion” z „Opowiadamy Polskę światu”

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został ustanowiony przez Sejm RP w 2007 r. 13 kwietnia Polacy na wszystkich kontynentach wspominają ofiary sowieckiej zbrodni. W weekend 11-13 kwietnia 2025 r. w całej Francji w weekendowym wydaniu wpływowego dziennika „L’Opinion” znajdujemy wspólną produkcję z miesięcznikiem „Wszystko co Najważniejsze” w ramach projektu „Opowiadamy Polskę światu”. Prof. Andrzej Nowak i dr Karol Polejowski piszą o tym, co wynika z katyńskiej zbrodni dla współczesnych pokoleń.


Prof. Grzegorz KOŁODKO
Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku 

Prof. Grzegorz KOŁODKO: Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku

Jak twierdzi w swojej książce „Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku” prof. Grzegorz W. KOŁODKO, druga kadencja Donalda Trumpa może skończyć się wcześniej niż powinna wedle długości kadencji.


Nicolas BEYTOUT
To dużo więcej niż tylko krach 

Nicolas BEYTOUT: To dużo więcej niż tylko krach

Przez ostatnie sto pięćdziesiąt lat Stany Zjednoczony nigdy nie uderzyły tak mocno i na tak dużą skalę wykorzystując cła, nigdy też nie poczyniły pod tym względem tak dużych szkód na wszystkich kierunkach: cios w handel międzynarodowy, wzrost inflacji, widmo recesji. To bardzo duży krok wstecz.


Jan ROKITA
Cień Piotra Wielkiego 

Jan ROKITA: Cień Piotra Wielkiego

Myślę, że ważne, aby w Polsce zdać sobie sprawę, iż w przeciwieństwie do Ameryki, Niemiec czy Włoch polskie interesy związane z Pekinem nie mają charakteru gospodarczego. Polska jest po prostu jednym z dziesiątków krajów, które Chińczycy zalewają swoimi produktami, nie mając zainteresowania w kupowaniu od nas prawie niczego.


Nr 70. „Wszystko co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIK-ach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei.

Nr 70. „Wszystko co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIK-ach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei.

W 70. numerze miesięcznika Wszystko co Najważniejsze teksty m.in.: prof. Andrzeja NOWAKA, prof. Jacka CZAPUTOWICZA, prof. Zbigniewa LEWICKIEGO, Edwarda LUCASA, Michała KŁOSOWSKIEGO, prof. Jacka HOŁÓWKI i prof. Michała KLEIBERA.


Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Niedziela Palmowa i tematy pasyjne w sztuce 

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Niedziela Palmowa i tematy pasyjne w sztuce

Z wielkiego bogactwa ikonografii Wielkiego Tygodnia, rozpoczynającego się Niedzielą Palmową, wybieramy kilka przykładów zaczerpniętych ze sztuki wczesnochrześcijańskiej i renesansowej, której niezwykle interesujące dzieła odnaleźć można w Kolekcji Lanckorońskich.


STRATEGIE


Prof. Marcin PIĄTKOWSKI
Wstrząśnijmy Europą i naszymi zachodnimi partnerami 

Prof. Marcin PIĄTKOWSKI: Wstrząśnijmy Europą i naszymi zachodnimi partnerami

Polska liderem wzrostu gospodarczego w Europie pozostaje już od trzydziestu pięciu lat – zauważa prof. Marcin PIĄTKOWSKI. 


Jan ŚLIWA: Wojna kognitywna, wojna robotów

Jan ŚLIWA
Wojna kognitywna, wojna robotów 

Edward LUCAS: Europa nie jest gigantyczną wersją Polski z 1939 r.

Edward LUCAS
Europa nie jest gigantyczną wersją Polski z 1939 r. 

James CARAFANO: Polska jest dziś dla USA najważniejszym partnerem w Europie 

James CARAFANO
Polska jest dziś dla USA najważniejszym partnerem w Europie  


PIĘKNO NAUKI


Jakub KACZMARSKI
Polska mikroelektronika. Od krzemowej historii do globalnych wyzwań 

Jakub KACZMARSKI: Polska mikroelektronika. Od krzemowej historii do globalnych wyzwań

Polska mikroelektronika musi stać się integralną częścią światowego ekosystemu półprzewodników, czerpiąc z niego to, co najlepsze, i dokładając własną cegiełkę innowacji. Tylko wtedy ambicje zapisane na papierze (nawet na tak dużym poziomie ogólności jak w najnowszej (pierwszej?) strategii rządowej) staną się rzeczywistością.


Prof. Jacek KORONACKI: Słowo o niematerialności natury rozumnej

Prof. Jacek KORONACKI
Słowo o niematerialności natury rozumnej 

Kiriakos MITSOTAKIS: Arystoteles i sztuczna inteligencja

Kiriakos MITSOTAKIS
Arystoteles i sztuczna inteligencja 



POLSKA WŁAŚNIE


Paulina MATYSIAK
Zdrowie publiczne to dobro wspólne 

Paulina MATYSIAK: Zdrowie publiczne to dobro wspólne

Państwo ma obowiązek chronić zdrowie publiczne. To oznacza nie tylko dostęp do szczepień, ale też przeciwdziałanie dezinformacji i konsekwentne budowanie zaufania do nauki. Potrzebujemy edukacji zdrowotnej, lepszej komunikacji i jasnego sygnału ze strony rządu i parlamentu: szczepienia są bezpieczne, skuteczne i ratują życie.


Prof. Aleksander HALL
Koalicji rządzącej nie zależy na budowie solidarnej wspólnoty narodowej 

Prof. Aleksander HALL: Koalicji rządzącej nie zależy na budowie solidarnej wspólnoty narodowej

Kluczową kwestią jest szacunek dla wrażliwości Polaków o poglądach centroprawicowych, umiarkowanych i konserwatywnych. Polskie społeczeństwo jest zróżnicowane światopoglądowo i ideowo, ale badania socjologiczne wskazują, że wciąż najliczniejszą w nim grupę stanowią ludzie, których poglądy można określić jako umiarkowanie konserwatywne. 


Grzegorz MARCINIAK
Idealiści. Zmieniają świat czy świat zmienia ich? 

Grzegorz MARCINIAK: Idealiści. Zmieniają świat czy świat zmienia ich?

Z tytułowym pytaniem zderzyłem się pierwszy raz w liceum podczas zaliczeń maturalnych. Tezę, którą wówczas postawiłem, kilka lat później poddałem próbie falsyfikacji na własnej skórze.



KSIĘGARNIA


Andrzej KRAJEWSKI
W objęciach wielkiego kryzysu 

Andrzej KRAJEWSKI: W objęciach wielkiego kryzysu

Głęboki kryzys ekonomiczno-polityczny z początku lat 30. zaowocował serią kolejnych. II Rzeczpospolita stała w obliczu nowych wyzwań.


Ks. Przemysław ŚLIWIŃSKI: Jak media wybierają papieża?

Ks. Przemysław ŚLIWIŃSKI
Jak media wybierają papieża? 

Ks. Krzysztof GRZYWOCZ: Twarze i imiona

Ks. Krzysztof GRZYWOCZ
Twarze i imiona 

Prof. Caroline ELKINS: Dziedzictwo przemocy. Historia imperium brytyjskiego

Prof. Caroline ELKINS
Dziedzictwo przemocy. Historia imperium brytyjskiego 

Ks. Jan TWARDOWSKI: Jestem człowiekiem, ale co to znaczy?

Ks. Jan TWARDOWSKI
Jestem człowiekiem, ale co to znaczy? 


MULTILANGUAGE


Prof. Andrzej NOWAK: A Reset with Russia Looms if We Fail to Learn 

Prof. Andrzej NOWAK: A Reset with Russia Looms if We Fail to Learn

Karol POLEJOWSKI: Katyn et sa falsification 

Karol POLEJOWSKI: Katyn et sa falsification

PÉPITES


Programy kandydatów. Czego się wstydzą?

Programy kandydatów. Czego się wstydzą?

Na kogo zagłosować w wyborach prezydenckich? Na kandydata, którego program najbardziej odpowiada wyborcy – to najprostsza odpowiedź. Gdzie znaleźć programy kandydatów? Jakie są postulaty startujących w wyborach prezydenckich? Co proponują kandydaci w wyborach prezydenckich 2025?


Tkaniny z Aubusson, inspirowane powieściami J.R.R.Tolkiena, na wystawie w Paryżu

Tkaniny z Aubusson, inspirowane powieściami J.R.R.Tolkiena, na wystawie w Paryżu

Katyn. L’Opinion publie deux articles essentiels

Katyn. L’Opinion publie deux articles essentiels

Nie ma poważnego życia intelektualnego bez praktyki teologii – Jean-Luc Marion i Christophe Bourgeois

Nie ma poważnego życia intelektualnego bez praktyki teologii – Jean-Luc Marion i Christophe Bourgeois

W kompleksie grobowym faraona Ramzesa II odkryto „dom życia”

W kompleksie grobowym faraona Ramzesa II odkryto „dom życia”

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 kwietnia 2025