 Wybory prezydenckie A.D. 2025 są, być może jedną z ostatnich na długie lata, szans, byśmy się przebudzili nie pozwalając na domknięcie się systemu, jak to określił jeden z ważnych polityków Koalicji Obywatelskiej. Dlatego trzeba pójść do urn wyborczych, aby w poczuciu obowiązku za Polskę nie oddać pełni władzy jednej opcji gwarantując w ten sposób sobie i naszej ojczyźnie minimum względnej politycznej równowagi i przestrzegania obywatelskich praw.  Dziś można usłyszeć opinie, że udział w wyborach jest moralnym obowiązkiem katolika. Ale w orędziu z 1946 r. biskupi stwierdzają coś bardziej podstawowego, a mianowicie, że „każdy katolik ma obowiązek znać życie polityczne swego państwa i nim żywo się interesować, tylko wtedy bowiem będzie mógł skutecznie pracować nad wypełnieniem zadań państwa”.  Mieszkańcy mojej części Europy, tej położonej między Rosją a Niemcami, mają powody, by w tak ważnym momencie przypominać pewne niewygodne dla pokusy resetu z Rosją fakty.  85 lat temu Sowieci wymordowali polskich oficerów. Później robili wszystko, by zamordować również prawdę o tej zbrodni.
Prof. Andrzej NOWAK i dr Karol POLEJOWSKI we francuskim wpływowym dzienniku „L’Opinion” z „Opowiadamy Polskę światu”  Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został ustanowiony przez Sejm RP w 2007 r. 13 kwietnia Polacy na wszystkich kontynentach wspominają ofiary sowieckiej zbrodni. W weekend 11-13 kwietnia 2025 r. w całej Francji w weekendowym wydaniu wpływowego dziennika „L’Opinion” znajdujemy wspólną produkcję z miesięcznikiem „Wszystko co Najważniejsze” w ramach projektu „Opowiadamy Polskę światu”. Prof. Andrzej Nowak i dr Karol Polejowski piszą o tym, co wynika z katyńskiej zbrodni dla współczesnych pokoleń.  Jak twierdzi w swojej książce „Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku” prof. Grzegorz W. KOŁODKO, druga kadencja Donalda Trumpa może skończyć się wcześniej niż powinna wedle długości kadencji.  Przez ostatnie sto pięćdziesiąt lat Stany Zjednoczony nigdy nie uderzyły tak mocno i na tak dużą skalę wykorzystując cła, nigdy też nie poczyniły pod tym względem tak dużych szkód na wszystkich kierunkach: cios w handel międzynarodowy, wzrost inflacji, widmo recesji. To bardzo duży krok wstecz.  Myślę, że ważne, aby w Polsce zdać sobie sprawę, iż w przeciwieństwie do Ameryki, Niemiec czy Włoch polskie interesy związane z Pekinem nie mają charakteru gospodarczego. Polska jest po prostu jednym z dziesiątków krajów, które Chińczycy zalewają swoimi produktami, nie mając zainteresowania w kupowaniu od nas prawie niczego.
Nr 70. „Wszystko co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIK-ach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei.  W 70. numerze miesięcznika Wszystko co Najważniejsze teksty m.in.: prof. Andrzeja NOWAKA, prof. Jacka CZAPUTOWICZA, prof. Zbigniewa LEWICKIEGO, Edwarda LUCASA, Michała KŁOSOWSKIEGO, prof. Jacka HOŁÓWKI i prof. Michała KLEIBERA.  Z wielkiego bogactwa ikonografii Wielkiego Tygodnia, rozpoczynającego się Niedzielą Palmową, wybieramy kilka przykładów zaczerpniętych ze sztuki wczesnochrześcijańskiej i renesansowej, której niezwykle interesujące dzieła odnaleźć można w Kolekcji Lanckorońskich. |