

Wiesław JOHANN
Potrzeba stabilnego prawa
Prawo musi być stabilne, czytelne, jasne. Prawo nie może podlegać jakimkolwiek interpretacjom, szczególnie takie jego dyscypliny, jak prawo karne czy prawo podatkowe. Nie można z dnia na dzień zmieniać stanów faktycznych, że coś, co jest karalne, nagle nie podlega karze – i na odwrót. To dwie gałęzie prawa odnoszące się bezpośrednio do obywateli, i one muszą być dla nich czytelne.

Jarosław OBREMSKI
Nieprawnika uwagi o wymiarze sprawiedliwości przed prezydenckimi konsultacjami
Czy głosując tak, a nie inaczej, obniżam, czy podwyższam społeczną polaryzację i agresję – muszę dziś brać to pod uwagę. Nie oznacza to rezygnacji z polemik, ale nakazuje co najmniej łagodzenie języka.

Ks. prof. Franciszek LONGCHAMPS DE BÉRIER
Prof. Wojciech DAJCZAK
W dyskusjach o prawie - doceńmy potencjał prawa rzymskiego
Przedstawiamy prawo rzymskie jako jeden z filarów kulturowej tożsamości Europy, swoistą kapsułę przetrwalnikową tego, co u podstaw zwłaszcza prawa prywatnego. Staramy się pokazywać rzymskie doświadczenie jako laboratorium prawa, dzięki któremu daje się głębiej rozumieć własność i posiadanie, zobowiązania, spadki, prawo osobowe i rodzinne.

Jarosław GWIZDAK
Temida 3.0 Polska postsprawiedliwość
Sąd nigdy nie był nasz. Był „ich”, czy to zaborców, czy to okupantów, potem komuny… Ucieleśniał opresję, cudzy aparat państwowy. To jedna z istotnych przyczyn braku zaufania i szacunku dla trzeciej władzy. Czyj jest wymiar sprawiedliwości obecnie?