Leigh PHILLIPS: Cieszmy się z ośmiu miliardów ludzi!
Leigh PHILLIPS

Leigh PHILLIPS

Cieszmy się z ośmiu miliardów ludzi!

Osiem miliardów ludzi – podążając za myślą Carla Sagana, możemy powiedzieć, że to osiem miliardów przypadków uświadomienia sobie przez wszechświat swojego istnienia.

Karolina W. OLSZOWSKA: Pożary w Turcji. Żywioł okazją do pomocy i okazania solidarności
Karolina Wanda OLSZOWSKA

Karolina Wanda OLSZOWSKA

Pożary w Turcji. Żywioł okazją do pomocy i okazania solidarności

Początek sierpnia 2021 to w tureckich, greckich czy włoskich gazetach obraz świata, z którego przekonać się można, że południowa Europa płonie. Pożary w Turcji w lecie nie są niczym wyjątkowym, wybuchają co roku, warto jednak w kontekście ostatnich zdarzeń zastanowić się nad ich skalą, przyczynami oraz znaczeniem wewnętrznym i międzynarodowym, bo ich ugaszenie nie będzie końcem tej historii.

Prof. Michał KLEIBER: Walka ze zmianami klimatu – naprawdę damy radę?
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Walka ze zmianami klimatu – naprawdę damy radę?

Trudno jest uwierzyć w podjęcie w globalnej skali szybkich i skutecznych działań w sprawie zaostrzonych ekologicznych postulatów. Zapewne z trudno wyobrażalnymi konsekwencjami, niestety lekceważonymi przez wielu dzisiejszych decydentów, bo odległymi w czasie o parę dekad…

Prof. Stefan RAHMSTORF: "Pół wieku klimatycznych dywagacji"
Prof. Stefan RAHMSTORF

Prof. Stefan RAHMSTORF

"Pół wieku klimatycznych dywagacji"

W listopadzie 1965 r. amerykański prezydent Lyndon B. Johnson otrzymał pierwszy rządowy raport ostrzegający przed zagrożeniami płynącymi ze spalania ogromnych ilości paliw kopalnych. Pięćdziesiąt lat w polityce to długi okres, więc to aż dziwne, jak niewiele zrobiono od tamtego czasu, by zwalczyć to czające się zagrożenie.