Zygmunt BERDYCHOWSKI: XXVII Forum Ekonomiczne w Krynicy. Rozmowy o przyszłości Europy

XXVII Forum Ekonomiczne w Krynicy.
Rozmowy o przyszłości Europy

Photo of Zygmunt BERDYCHOWSKI

Zygmunt BERDYCHOWSKI

Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Ryc.Fabien Clairefond

zobacz inne teksty Autora

Wierzę, że podczas XXVII Forum Ekonomicznego uda nam się zdefiniować najważniejsze wyzwania integracji europejskiej oraz podjąć próbę sformułowania recepty dla Europy na następne dekady – pisze Zygmunt BERDYCHOWSKI

.Aktualne, istotne, nawiązujące do najważniejszych problemów gospodarczych, społecznych i politycznych Europy – takie są od lat tematy podejmowane podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Również w tym roku (5-7 września) ponad 3500 uczestników XXVII Forum Ekonomicznego poszukiwać będzie przede wszystkim odpowiedzi na pytanie o przyszłość Starego Kontynentu.

Forum Ekonomiczne to miejsce wyjątkowe. Uczestnictwo w corocznych spotkaniach w Krynicy jest kluczem do zrozumienia tego, co dzieje się w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. To tu od lat padają istotne deklaracje, to tu możliwa jest dyskusja pomiędzy decydentami świata polityki i biznesu. Ważne jednak, aby byli oni świadomi, że w Europie jest wielu aktorów, a każdy ma swoje oczekiwania, których nie należy bagatelizować.

To właśnie takie spotkania jak Forum Ekonomiczne wpływają pozytywnie na jakość debaty publicznej, bo najistotniejsze jest to, że mimo ogromnych podziałów i różnic, jakie występują między nami, potrafimy jednak ze sobą rozmawiać.

Trudno wyobrazić sobie dzisiejszą Europę bez rozmów, bez spotkań, bez dialogu.

30 lat temu nie było Unii Europejskiej. Nie mieliśmy wypracowanych ułatwień wynikających z istnienia Wspólnoty. A czym jest 30 lat w historii Europy, w historii kontynentu? Naturalną rzeczą jest to, że rozbudzone oczekiwania i marzenia mogą zaowocować postępem w integracji europejskiej. Ale najpierw musimy o tym rozmawiać. I Krynica jest najlepszym miejscem na takie rozmowy.

Podczas Forum Ekonomicznego odbędzie się ponad 180 debat podzielonych na różne ścieżki tematyczne: Europa i Świat, Państwo i Reformy, Makroekonomia, Forum Energetyczne, Forum Innowacji, Forum Regionów a także Forum Ochrony Zdrowia. W trakcie obrad zostanie poruszony temat niedokończonego procesu integracji na naszym kontynencie oraz bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Od lat program Forum obfituje w różnorodne wydarzenia związane nie tylko z ekonomią i polityką. Podczas sesji i paneli dyskusyjnych Forum porozmawiamy także o najważniejszych tematach dotyczących współpracy regionalnej, problemów społecznych oraz kultury.

Wierzę, że podczas XXVII Forum Ekonomicznego uda nam się zdefiniować najważniejsze wyzwania integracji europejskiej oraz podjąć próbę sformułowania recepty dla Europy na następne dekady.

Zygmunt Berdychowski

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 sierpnia 2017
Fot.Piotr Drabik/Flickr