Andrzej DUDA: Expo 2022 Łódź Polska. Starannie przygotowana i przemyślana kandydatura

Expo 2022 Łódź Polska.
Starannie przygotowana i przemyślana kandydatura

Photo of Andrzej DUDA

Andrzej DUDA

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Ryc.Fabien Clairefond

zobacz inne teksty Autora

Ponad 160 lat od pierwszej wystawy światowej polski pawilon gości w Astanie, w centrum Eurazji. Korzystając z tematu przewodniego „Energia przyszłości”, chcemy opowiedzieć o polskich osiągnięciach. Polska jest bowiem krajem, który potrafi tworzyć nowoczesne technologie, wzbudzające zainteresowanie świata.

Pokazujemy w Kazachstanie ‒ zgodnie z tematem wiodącym Expo i przyjętym hasłem polskiej ekspozycji ‒ wiele nowości dotyczących energii przyszłości, a wśród nich m.in. czyste technologie węglowe, sposoby wytwarzania energii z biomasy, innowacje w maszynach górniczych, sposoby digitalizacji rynku energii, budynki przyszłości czy wreszcie sposoby rewitalizacji terenów poprzemysłowych.

Energia jest niezwykle ważna dla funkcjonowania gospodarki i innych obszarów życia współczesnego świata. Inteligentne, nowoczesne poszukiwanie źródeł energii ma ogromne znaczenie dla suwerenności. Suwerenność energetyczną można dziś budować nie tylko w oparciu o posiadanie jej źródła, ale także poprzez nowoczesne technologie. Jestem przekonany, że polscy samorządowcy, naukowcy i eksperci uczestniczący w tegorocznym Expo zbiorą wiele cennych doświadczeń, które będziemy mogli wykorzystać w przyszłości.

Polska ubiega się o prawo do organizacji Expo w 2022 roku w Łodzi. Wierzę, że uzyska to prawo, ponieważ polska kandydatura została bardzo starannie przemyślana i przygotowana.

Zaproponowany przez nas temat „City Re:Invented” dotyczy uniwersalnych wyzwań, z którymi muszą się zmierzyć miasta na całym świecie.

Aby miasta stawały się atrakcyjnym, przyjaznym i bezpiecznym miejscem dla swoich mieszkańców i odwiedzających, muszą stale się odradzać, odnawiać i rozwijać w oparciu o zasady społecznej współpracy.

Właśnie o takich miastach chcemy powiedzieć podczas wystawy w Polsce, w Łodzi. Patrząc na dynamicznie rozwijającą się i zmieniającą Astanę, stolicę bliskiego Polsce Kazachstanu, wiem, że łódzka wystawa Expo będzie kolejnym wydarzeniem zbliżającym nasze kraje.

Rząd pracuje nad rozwiązaniami, które stawiają sobie za cel sprzyjanie przedsiębiorczości Polaków i dalszy rozwój Polski. Bo największym potencjałem naszego kraju jest potencjał ludzki – wykształcenie, kreatywność, przedsiębiorczość i pracowitość. Dlatego polskim hasłem na wystawę Expo 2017 w Astanie jest „Smart energy”, ale przede wszystkim „Creative people”.

Zachęcam do kontaktów z Polską i nawiązywania współpracy w różnych sferach, ale przede wszystkim do współpracy gospodarczej. Jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej stawiam sobie za cel aktywne promowanie Polski na arenie międzynarodowej. Ważnym elementem w moich działaniach jest dyplomacja ekonomiczna.

Andrzej Duda
Fragment przemówienia wygłoszonego w Astanie podczas otwarcia Polskiego Dnia w czasie odbywających się tam targów Expo 2017.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 września 2017