Krzysztof ZIEMIEC

Dziennikarz radiowy, prasowy i telewizyjny. Autor książek.

Krzysztof ZIEMIEC: Opowiadać Polskę światu powinniśmy co chwila, wychodząc ze swoimi narracjami
Krzysztof ZIEMIEC

Krzysztof ZIEMIEC

Opowiadać Polskę światu powinniśmy co chwila, wychodząc ze swoimi narracjami

Wykorzystajmy nasze najlepsze narodowe cechy, by zacząć opowieść, a potem stopniowo wciągać ich w to, co sprawia od wieków, że jesteśmy, żyjemy i mamy coraz większe ambicje. Że mamy wciąż tego Ducha, którego innym już coraz bardziej brak. Że mamy wspaniałych przodków. W tym krystalicznych bohaterów wojennych, jak Pilecki, kilkudziesięciu laureatów Nagrody Nobla… Opowieści o postawach takich świętych, jak Maksymilian Kolbe, siostra Faustyna czy Jan Paweł II, są urzekające nie tylko dla wierzących. Ich życie i zmagania – to najczystsza postać humanizmu. Wspaniałymi przykładami są postawy Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Krzysztof ZIEMIEC: Wysiedleni. Akcja Wisła 1947
Krzysztof ZIEMIEC

Krzysztof ZIEMIEC

Wysiedleni. Akcja Wisła 1947

Akcja wysiedlania ludności ukraińskiej z południowo-wschodniej Polski rozpoczęła  o świcie 28 kwietnia 1947 r. i trwała około trzech miesięcy. Działania prowadzone były często w sposób brutalny i bezwzględny. W ciągu kilku miesięcy na Ziemie Zachodnie i Północne przymusowo przesiedlono ponad 140 tys. Ukraińców. Bezpośrednim pretekstem dla rozpoczęcia deportacji stało się zastrzelenie 28 marca 1947 w okolicy Baligrodu wiceministra obrony narodowej gen. Karola Świerczewskiego. Wobec zamieszkujących południe Polski Ukraińców zastosowano zbiorową odpowiedzialność.

Krzysztof ZIEMIEC: Różaniec bez granic. I co dalej?
Krzysztof ZIEMIEC

Krzysztof ZIEMIEC

Różaniec bez granic.
I co dalej?

Akcja pokazała dobitnie, że dla części Polaków, otwartość na innych i tolerancja oznacza już raczej tylko pochwałę protestów wulgarnie zachowujących się, ubranych na czarno i domagających się respektowania „praw człowieka” kobiet, niż modlących się o pokój. Zabijanie nienarodzonych jest postępowe, ale odmawiający  publicznie różaniec ludzie już nie! Jeśli aborcja jest „prawem” a modlącym publicznie się tego prawa często odmawia, to te dwa światy nie mają już punktów wspólnych. „Przesada”, czy „żenada” dla jednych i drugich oznaczają już coś zupełnie innego. Hipokryzja? Nie, to chyba coś zacznie gorszego.

Krzysztof ZIEMIEC: Bohaterowie'44
Krzysztof ZIEMIEC

Krzysztof ZIEMIEC

Bohaterowie'44

Dlaczego mimo coraz powszechniejszego kultu powstania czy wręcz mody na nie – czasem koniunkturalnej – nadal zapominamy o pomocy dla samych powstańców? Jakże już dziś nielicznych! Dlaczego jest tak, że w wolnej Polsce powstańcom warszawskim nadal nie przysługuje bezpłatna opieka w domach pomocy społecznej?

Krzysztof ZIEMIEC: Fake News
Krzysztof ZIEMIEC

Krzysztof ZIEMIEC

Fake News

Fake newsy są fabrykowane celowo. Celowo wyprodukowane kłamstwo dociera do konkretnego odbiorcy. A za „produkcję” często odpowiada konkretna „fabryka”, za którą stoją konkretne cele, pieniądze, ludzie i państwa!

Krzysztof ZIEMIEC: Warto być dobrym
Krzysztof ZIEMIEC

Krzysztof ZIEMIEC

Warto być dobrym

Profesor Zbigniew Chłap. Lekarz i filantrop. Emerytowany profesor Akademii Medycznej, który od lat prowadzi jedyna taka w Polsce przychodnia dla ludzi bezdomnych. To wyjątkowa opowieść o lekarzu, który za darmo i czasem nawet wbrew prawu leczy najbiedniejszych.

Krzysztof ZIEMIEC, Marek KACPRZAK: "O kryzysie. Polemiki z tekstem Michała BONIEGO".
Krzysztof ZIEMIECMarek KACPRZAK

Krzysztof ZIEMIEC
Marek KACPRZAK

"O kryzysie. Polemiki z tekstem Michała BONIEGO".

Od dawne jestem zwolennikiem tezy, że nie cała klasa polityczna i nie wszyscy politycy są źli i brudni. Ale skoro tak – to gdzie są ci dobrzy? Niektórzy odeszli, inni odpadli a dokładniej sprawiła to POSTPOLITYKA, która w ostatniej dekadzie zastąpiła tę prawdziwą politykę rozumianą jako starcie idei. To ona wyrzuciła na margines tych, dla których partia znaczy coś więcej niż maszynka do głosowania.

Krzysztof ZIEMIEC: "Głębia, piękno, potrzeba miłosierdzia"
Krzysztof ZIEMIEC

Krzysztof ZIEMIEC

"Głębia, piękno, potrzeba miłosierdzia"

Słowa tego papieża nie są może tak bezpośrednie i od razu zrozumiałe jak homilie Jana Pawła II. Ale przepojone teologią są niezwykle głębokie. Głębię, jej piękno i jej potrzebę, dostrzega się dopiero z dystansu.