Prof. Stéphane COURTOIS

Francuski historyk i profesor uniwersytecki, kierownik badań we francuskim Narodowym Centrum Badań Naukowych (CNRS), profesor Katolickiego Instytutu Studiów Wyższych (ICES) w La Roche-sur-Yon oraz kierownik kolekcji specjalizującej się w historii ruchów komunistycznych i państw komunistycznych.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

Prof. Stéphane COURTOIS, prof. Stephen HICKS, prof. Grzegorz KUCHARCZYK, David SATTER: Polacy w starciu z totalitaryzmami
David SATTERProf. Grzegorz KUCHARCZYKProf. Stéphane COURTOISProf. Stephen HICKS

David SATTER
Prof. Grzegorz KUCHARCZYK
Prof. Stéphane COURTOIS
Prof. Stephen HICKS

Polacy w starciu z totalitaryzmami

Na pytanie dotyczące tego „jak Zachód postrzega II wojnę światową?” odpowiadają prof. Stéphane Courtois, prof. Stephen Hicks, prof. Grzegorz Kucharczyk i David Satter.

Prof. Stéphane COURTOIS: Lenin. Wynalazca totalitaryzmu
Prof. Stéphane COURTOIS

Prof. Stéphane COURTOIS

Lenin. Wynalazca totalitaryzmu

Chociaż światowy system komunistyczny załamał się w latach 1989-1991, wciąż znajdujemy przykłady leninowskiej potęgi w różnych krajach, w których nadal działają partie komunistyczne, a ślady jego myśli nadal pojawiają się w debacie publicznej nawet dzisiaj: w czasach, w których pojawił się nowy totalitaryzm, zapoczątkowany w 1979 roku islamistyczną rewolucją ajatollaha Chomeiniego.

Stéphane COURTOIS: Tak oto zaczynał się rozbiór Europy
Prof. Stéphane COURTOIS

Prof. Stéphane COURTOIS

Tak oto zaczynał się rozbiór Europy

Mołotow wysłał euforyczną wiadomość do Stalina: „Hitler nie kryje dużego zainteresowania porozumieniem w kwestii stref wpływów i wzmocnieniem przyjaźni z ZSRR”.

Стефан Куртуа: Росія ніколи не забувала про Україну
Prof. Stéphane COURTOIS

Prof. Stéphane COURTOIS

Росія ніколи не забувала про Україну

Від 1918 аж по 1991 рік радянська влада не переставала боротися, за допомогою масового терору з національними прагненнями українців, хочучи вогнем і мечем змусити їх до підкорення владі СРСР.

Stéphane COURTOIS: Rewizjonizm Putina a prawdziwa historia narodu ukraińskiego
Prof. Stéphane COURTOIS

Prof. Stéphane COURTOIS

Rewizjonizm Putina a prawdziwa historia narodu ukraińskiego

Putin „zapomina”, że Ukraina ma długą, ponadtysiącletnią historię, sięgającą Rusi – pierwszego państwa słowiańskiego, rozciągającego się na olbrzymim obszarze od Bałtyku po Morze Czarne, w tym na ziemiach między Dnieprem i Dniestrem, ze stolicą w Kijowie.