Prof. Zbigniew LEWICKI

Profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, amerykanista. W latach 1990-1995 dyrektor Departamentu Ameryki w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Prof. Zbigniew LEWICKI: Ameryka z nie w pełni sprawnym prezydentem
Prof. Zbigniew LEWICKI

Prof. Zbigniew LEWICKI

Ameryka z nie w pełni sprawnym prezydentem

Głównym problemem polityki USA są wyraźne sygnały niepełnej sprawności prezydenta. Biden zapomina podstawowe nazwiska i nazwy, boi się otwartych konferencji prasowych. Chiny i Rosja mogą to wykorzystać.

Prof. Zbigniew LEWICKI: Wybory prezydenta Ameryki - to także wybór partnera USA w Europie
Prof. Zbigniew LEWICKI

Prof. Zbigniew LEWICKI

Wybory prezydenta Ameryki - to także wybór partnera USA w Europie

Trump, który jest bardzo czuły na punkcie godności swojej i Ameryki, uznał, że nie ma w Niemczech rzeczywistego partnera. Ważne są też silnie prorosyjskie sympatie Niemiec. Widząc, że Niemcy są państwem niespolegliwym, Trump wymyślił kontrpropozycję, tj. umieszczenie Polski w centrum zainteresowań Stanów Zjednoczonych w tej części świata. Nasz potencjał gospodarczy czy polityczny jest znacznie mniejszy niż niemiecki, ale przy odpowiednim dofinansowaniu mógłby się znacząco zwiększyć. Stany Zjednoczone zbudowały przecież Koreę Południową. Gdyby wybory wygrał Joe Biden, można przypuszczać, że Ameryka zwróci się ponownie ku Berlinowi i Moskwie.

Prof. Zbigniew LEWICKI: Donald Trump. Co to oznacza dla Polski?
Prof. Zbigniew LEWICKI

Prof. Zbigniew LEWICKI

Donald Trump. Co to oznacza dla Polski?

Dla Europy Środkowej, w tym dla Polski, wygrana Trumpa jest bardzo złą wiadomością. To typowy nowojorski bankier, który rozmawia z innymi bankierami, z tzw. ludźmi-rekinami. Będzie rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, czy z władzami w Pekinie. Być może także z Londynem i Berlinem. Trump uważa bowiem, że to są „rekiny” na jego poziomie. Natomiast płotki takie jak Polska czy Węgry się nie liczą.