#RozmowyNajważniejsze. Sojusz z Ameryką to nie wybór, a konieczność

#RozmowyNajważniejsze. Sojusz z Ameryką to nie wybór, a konieczność

Photo of Prof. Zbigniew LEWICKI

Prof. Zbigniew LEWICKI

Profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, amerykanista. W latach 1990-1995 dyrektor Departamentu Ameryki w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

zobacz inne teksty Autora

Photo of Mikołaj A. CZYŻ

Mikołaj A. CZYŻ

Redaktor „Wszystko Co Najważniejsze", badacz nowych mediów, kapitalizmu nadzoru i czwartej rewolucji przemysłowej. Publikował między innymi w „Rzeczpospolitej" i dlaPolonii.pl.

zobacz inne teksty Autora

Stany Zjednoczone są niezbędnym ogniwem gwarancji naszego bezpieczeństwa. O Amerykanach i ich obecności w Europie Mikołaj CZYŻ rozmawia z prof. Zbigniewem LEWICKIM.

Załóżmy, że nie chcemy Amerykanów w Polsce. Niektórzy uważają, że ich obecność w Polsce jest niebezpieczna. Ale w takim razie musimy odpowiedzieć na pytanie, kto inny nam pomoże? Jakie inne państwo może dostarczyć nam sprzęt, dane i wesprze nas wsparciem militarnym na wypadek konfliktu? Przecież nie ma takiego państwa.

– To nie jest nasz wybór. Dla nas sojusz z Ameryką to konieczność i trzeba sobie z tego zdawać sprawę – mówi prof. Zbigniew LEWICKI.

„Rozmowy Najważniejsze” to cykl rozmów, w którym cenione osobistości świata nauki, biznesu i polityki opowiadają o wizerunku Polski: o tym, jak go budować, wzmacniać i promować.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 lipca 2022