Josh HAWLEY: Nasz chrześcijański naród
Josh HAWLEY

Josh HAWLEY

Nasz chrześcijański naród

Od dziesięcioleci eksperci z zapałem przekonują, że jesteśmy krajem świeckim. Ale to nigdy nie była prawda. To Biblia była głównym źródłem naszych narodowych ideałów.

Prof. Jacek KORONACKI: Michelle i Barack Obamowie
Prof. Jacek KORONACKI

Prof. Jacek KORONACKI

Michelle i Barack Obamowie

Kolejne kompromitacje prezydenta Joe Bidena sprawiają, że coraz głośniej mówi się o zmuszeniu go do rezygnacji z ubiegania się o fotel prezydencki w kolejnej kadencji. Wśród tych, którzy mieliby stanąć w szranki do walki z Donaldem Trumpem, wymienia się ludzi polityki – parę pań i paru panów gubernatorów, ministrów – i również żonę byłego prezydenta, Michelle Obamę.

Kacper PŁAŻYŃSKI: Keep it calm i róbmy swoje
Kacper PŁAŻYŃSKI

Kacper PŁAŻYŃSKI

Keep it calm i róbmy swoje

Co zatem możemy zrobić? Po pierwsze – zamiast wrzaskliwie kibicować któremuś z Jankesów, musimy się na wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych spokojnie przygotować. To truizm, ale Polska musi mieć dobre relacje z demokratami i republikanami. Trzeba je mozolnie i po cichu budować, a nie prowokować i obrażać partnerów.

Edward LUCAS: Ameryka ma prawo zadawać pytania
Edward LUCAS

Edward LUCAS

Ameryka ma prawo zadawać pytania

Bliski Wschód jest Europie na tyle bliski, by przynosić zyski i rozpraszać uwagę rządzących, ale zbyt odległy, by skupili się oni na opracowaniu jednolitej, skutecznej strategii.

Jean-Dominique MERCHET: Dlaczego musimy być realistami większymi niż Kissinger
Jean-Dominique MERCHET

Jean-Dominique MERCHET

Dlaczego musimy być realistami większymi niż Kissinger

Kissinger, niezależnie od tego, jak go oceniamy, pozostanie w historii jako jeden z największych dyplomatów XX wieku, najpierw dzięki roli, jaką odegrał w Waszyngtonie w latach 1969–1977, a później dzięki książkom, wśród których na pierwszym miejscu należy postawić arcydzieło Dyplomacja.

Prof. Aleksander SURDEJ: Henry Kissinger – strateg na czasy trudnych wyborów
Prof. Aleksander SURDEJ

Prof. Aleksander SURDEJ

Henry Kissinger – strateg na czasy trudnych wyborów

29 listopada 2023 roku świat polityki międzynarodowej stracił przenikliwego, łączącego analizę historyczną z wglądem w psychologię przywódców, badacza, osobę, która była członkiem wielu zespołów podejmujących decyzje kształtujące losy świata, zawsze z uwagą słuchaną, gdyż nie stroniącą od rysowania wyrazistych opcji i uświadamiana nam wszystkich tragizmów pewnych wyborów.

Adam DĄBROWSKI: Mit polityczny. Zamach na Kennedy’ego
Adam DĄBROWSKI

Adam DĄBROWSKI

Mit polityczny.
Zamach na Kennedy’ego

Popularność mitów politycznych związanych ze śmiercią prezydenta Johna F. Kennedy’ego obrazuje rosnący brak zaufania Amerykanów do państwa oraz przekonanie o dystansie między rządem a obywatelami.

Jake SULLIVAN: Ameryka nie słabnie
Jake SULLIVAN

Jake SULLIVAN

Ameryka nie słabnie

Świat potrzebuje międzynarodowego systemu gospodarczego, który działałby na korzyść naszych pracowników, gospodarek, klimatu, bezpieczeństwa narodowego oraz na rzecz najbiedniejszych i najbardziej podatnych na zagrożenia krajów.

Anthony B. KIM: Wzmocnienie relacji z Polską leży w narodowym interesie Ameryki
Anthony B. KIM

Anthony B. KIM

Wzmocnienie relacji z Polską leży w narodowym interesie Ameryki

Polska jest zaufanym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych z wielu zasadniczych powodów. Państwo to jest najważniejszym partnerem Ameryki na najistotniejszych frontach bezpieczeństwa w Europie, zarówno militarnych, jak i gospodarczych czy energetycznych.

Popołudniowe Espresso:  Zełenski prosi G7 o broń przeciwlotniczą
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Zełenski prosi G7 o broń przeciwlotniczą

We wtorek liderzy G7 spotkali się w ramach wirtualnego szczytu, w którym wziął również udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Rozmowy miały dotyczyć ostatnich rosyjskich ataków, a także pomocy dla Ukrainy. Poruszona miała zostać także kwestia pociągnięcia do odpowiedzialności prz

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK: Jair Bolsonaro. Wybory w Brazylii
Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK

Jair Bolsonaro.
Wybory w Brazylii

Czy Jair Bolsonaro, idąc w ślady swojego politycznego guru Donalda Trumpa, rzeczywiście będzie próbował zakwestionować wynik październikowych wyborów, jeśli będzie on dla niego niekorzystny? Wydaje się to całkiem prawdopodobne.

Prof. Michel WIEVIORKA: Wokeizm. Woke. Czas rewolucji
Prof. Michel WIEVIORKA

Prof. Michel WIEVIORKA

Wokeizm. Woke. Czas rewolucji

Fragment książki prof. Michela WIEVIORKI „Co z tą Francją, Panie Macron?” wydanej przez Wyd. „Wszystko co Najważniejsze”.

Jan ŚLIWA: Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Sowieccy agenci brali udział w przygotowaniach do konferencji Bretton Woods oraz tworzeniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. Jeden z nich przekazał Sowietom w 1944 r. informację, że prezydent Roosevelt – mimo werbalnych deklaracji – jest gotów zgodzić się na terytorialne żądania ZSRR wobec Polski.

Prof. Jacek KORONACKI: Wojna na Ukrainie, czyli imperium amerykańskie na rozstaju dróg
Prof. Jacek KORONACKI

Prof. Jacek KORONACKI

Wojna na Ukrainie, czyli imperium amerykańskie na rozstaju dróg

Dziś na myśl przychodzi „hasło założycielskie” Paktu Północnoatlantyckiego, które w roku 1949 wygłosił jego pierwszy sekretarz generalny lord Hastings Lionel Ismay: Keep Russians out, Americans in and Germans down („utrzymać Rosjan poza, Amerykanów wewnątrz, a Niemców w ryzach”).

Prof. Radosław PALONKA: Indiańska Ameryka wybiera swoich wodzów
Prof. Radosław PALONKA

Prof. Radosław PALONKA

Indiańska Ameryka wybiera swoich wodzów

Nie wszyscy Indianie głosują tak samo, bo mimo że można mówić o pewnych preferencjach i tendencjach, to rozkład głosów w praktyce jest różny. Trudno przecież oczekiwać jednomyślności i takich samych postaw w każdym z 574 plemion uznawanych przez rząd federalny w Stanach Zjednoczonych.

James CARAFANO: Nieprzemyślana ucieczka z Afganistanu
James CARAFANO

James CARAFANO

Nieprzemyślana ucieczka z Afganistanu

Afganistanu nie można było odbudować tak jak Niemiec czy Japonii, dopóki talibowie mogli cały czas przedostawać się do kraju przez granicę z Pakistanem i grozić powrotem do władzy

Andrew A. MICHTA: Dlaczego Ameryka była skazana na porażkę w Afganistanie
Andrew A. MICHTA

Andrew A. MICHTA

Dlaczego Ameryka była skazana na porażkę w Afganistanie

Będziemy płacić za błędne decyzje z ostatnich dwudziestu lat, kiedy największe supermocarstwo zareagowało na zbrodniczy akt terroru polityką o zapierającym dech w piersiach zasięgu – dążąc do narzucenia światu wyłącznie własnego punktu widzenia. I poniosło klęskę. Nasi sojusznicy i partnerzy wezmą to pod uwagę w nadchodzących latach przy podejmowaniu swoich decyzji i wyborów politycznych.

Prof. Martin PALOUŠ: Raport o stanie amerykańskiej demokracji
Prof. Martin PALOUŠ

Prof. Martin PALOUŠ

Raport o stanie amerykańskiej demokracji

Czy Stany Zjednoczone nadal będą „Shining City on the Hill” – miastem na wzgórzu, olśniewającym świat swoimi ideałami? Czy też jego miejsce zajmie „Nowa Ameryka” – zmieniona od fundamentów nie do poznania – będąca rezultatem realizacji działań przedstawicieli ideologii progresywistycznej, którzy dziś sprawują władzę?

Prof. Kazimierz DADAK: Rozdarta Ameryka
Prof. Kazimierz DADAK

Prof. Kazimierz DADAK

Rozdarta Ameryka

Trump i jego wyborcy rozumieją wielkość Ameryki jako spokój i dobrobyt w kraju, elity zaś – jako ogromne wpływy w świecie.

Daniel FRIED: Czego Polska, Europa i świat może oczekiwać od administracji Bidena
Daniel FRIED

Daniel FRIED

Czego Polska, Europa i świat może oczekiwać od administracji Bidena

Polska przez dziesięciolecia słusznie naciskała na USA, aby potraktowały wsparcie dla demokracji jako jeden z najważniejszych celów strategicznych. Obecnie Polska jest czasem postrzegana jako państwo, które przedkłada obronę suwerenności narodowej nad obronę uniwersalnych standardów demokratycznych.

Jan ŚLIWA: Reichstag na Kapitolu
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Reichstag na Kapitolu

Donald Trump nie pasował do systemu. Nadepnął też wielu na odcisk. Dla milionów był za to nadzieją, może fałszywą. Dla tych milionów wyzywanych regularnie od prymitywów, rasistów, kseno- i homofobów. Dla tych milionów, na których się trzymała Ameryka, którzy kiedyś „Made America Great”. Czy również w Ameryce nastąpi „normalizacja”? Czy Trump stanie się efemerydą, o której pamięć szybko przeminie? Czy poddani zmasowanej propagandzie jego wyborcy zapomną, że kiedyś na niego głosowali? Może się będą musieli tego wstydzić?

Lee EDWARDS: Jaka rewolucja? Jerzy Waszyngton, nie Maximilien de Robespierre
Lee EDWARDS

Lee EDWARDS

Jaka rewolucja?
Jerzy Waszyngton, nie Maximilien de Robespierre

Lewica rutynowo szkaluje i niszczy ikony kultury. Wandale niszczą posąg Junipera Serry, XVIII-wiecznego misjonarza i katolickiego świętego. HBO usunęło ze swojego serwisu klasyk kinematografii Przeminęło z wiatrem. Czy nadchodzi kolej na Huckleberry’ego Finna?