Michał KARBOWIAK: Wrocław. Skrzynia pełna skarbów
Michał KARBOWIAK

Michał KARBOWIAK

Wrocław. Skrzynia pełna skarbów

Wrocław – z ostatnią, gigantyczną inwestycją Intela w okolicy – jest dla międzynarodowego biznesu „skrzynią skarbów”. Jednocześnie sam traci „polskie klejnoty”.

Prof. Piotr CZAUDERNA: Czerwone wino i ból głowy – dlaczego przyjemność kosztuje?
Prof. Piotr CZAUDERNA

Prof. Piotr CZAUDERNA

Czerwone wino i ból głowy – dlaczego przyjemność kosztuje?

W opublikowanym ostatnio w czasopiśmie „Scientific Reports” artykule amerykańscy naukowcy z Kalifornii zajmujący się na co dzień neurologią i enologią próbują wytłumaczyć, dlaczego spożycie czerwonego wina często powoduje ból głowy, i to niekiedy już nawet 30 minut po pierwszym kieliszku.

Prof. Aleksander SURDEJ: Dziesięć prac prezydenta Emmanuela Macrona.  Innowacje dla nowoczesnego przemysłu
Prof. Aleksander SURDEJ

Prof. Aleksander SURDEJ

Dziesięć prac prezydenta Emmanuela Macrona.
Innowacje dla nowoczesnego przemysłu

Po dekadach rynkowego fundamentalizmu wiemy na pewno, że bez środków publicznych nie pojawiłoby się wiele przełomowych lub inkrementalnych innowacji, a gdyby się pojawiły, to z dużym opóźnieniem i z uszczerbkiem dla społecznego dobrobytu. Wiemy jednak również, że nie wystarczy posługiwanie się metaforami „państwa stratega” czy „państwa przedsiębiorcy”, aby administracja danego kraju dokonywała trafnych wyborów, w jakie obszary i w jakie podmioty gospodarcze inwestować środki publiczne.

Podcasty Najważniejsze. Nicolas MIAILHE: Cyfrowy kolonializm
Nicolas MIAILHE

Nicolas MIAILHE

Cyfrowy kolonializm

Europa jest zapóźniona w sferze prywatnych inwestycji w sztuczną inteligencję: 2,4–3,2 mld euro wobec 6,5–9,7 mld euro w Azji i 12,1–18,6 mld euro w Ameryce Północnej.

Martin LANG: Religia w laboratorium
Martin LANG

Martin LANG

Religia w laboratorium

Wybraliśmy niezmienne i powtarzalne rytuały, po czym sprawdziliśmy, czy mogą one przyczynić się do złagodzenia lęku w sytuacjach niepewności. Badania te pomogą nam zrozumieć, czemu religia nadal stanowi tak ważną części naszego życia, uwzględniając zarówno jej dobre, jak i złe strony.

Radosław MARZĘCKI: Młodzi Polacy myślą przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie
Radosław MARZĘCKI

Radosław MARZĘCKI

Młodzi Polacy myślą przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie

Opierając się na klasycznym socjologicznym założeniu o tym, że idee rządzą jednostkami (Weber), postawiłem swoich młodych (studentów) respondentów przed następującym dylematem: „Wyobraź sobie, że musisz dokonać wyboru pomiędzy trzema wartościami: bezpieczeństwo, demokracja, dobrobyt. Która z nich byłaby dla Pana/Pani najważniejsza, a która najmniej ważna?” – pisze, opisując efekty swoich najnowszych badań, dr Radosław MARZĘCKI.

Nir EYAL: Skuszeni. Czyli: jak firmy kształtują nawyki konsumentów
Nir EYAL

Nir EYAL

Skuszeni. Czyli

Lata pracy naukowej zaowocowały opracowaniem modelu „wabika”: czterofazowego procesu, w oparciu o który firmy kształtują nawyki u konsumentów. Kolejne cykle „wabika” pozwalają producentom na osiągnięcie celu: wzbudzenia zaangażowania odbiorcy, które powoduje, że samoczynnie wraca on do produktu, bez potrzeby stosowania reklamy albo agresywnych zachęt.

Marcin JAKUBOWSKI: "Cassini zaczyna nową erę badań kosmosu"
Marcin JAKUBOWSKI

Marcin JAKUBOWSKI

"Cassini zaczyna nową erę badań kosmosu"

Może uda nam się odpowiedzieć na jeszcze jedno z podstawowych pytań, które stawia sobie homo sapiens. Czy powstawanie życia we wszechświecie jest nieuniknione i powszechne, bo wynika z praw chemii, fizyki i biologii? A może jest tylko przypadkową ekstrawagancją, złożeniem wielu mało prawdopodobnych zdarzeń?

Jakub MIELCZAREK: Na początku była cisza
Jakub MIELCZAREK

Jakub MIELCZAREK

Na początku była cisza

Na początku wszechświata była … Wielka Cisza. Nie istniała wtedy możliwość przemieszczania się ani wymiany informacji pomiędzy punktami przestrzennymi. Nie rozchodziło się ani światło ani dźwięk. Taki wynik otrzymaliśmy z teorii Pętlowej Grawitacji Kwantowej nad którą wraz z moimi francuskimi współpracownikami – Aurelienem Barrau, Thomasem Cailleteau oraz Julienem Grainem – pracowaliśmy w latach 2009-2012. Przewidzenie Wielkiej Ciszy to jednak nie koniec tego co powiedziały nam nasze równania. Mianowicie, zawierały one również informację na temat tego co znajduje się przed momentem Wielkiej Ciszy, przy jeszcze większych gęstościach materii.