Szelomo BEN AMMI: "Jak zatrzymać kalifat"
Szelomo BEN AMMI

Szelomo BEN AMMI

"Jak zatrzymać kalifat"

Zasadniczy problem polega na dramatycznej walce między całkowicie dysfunkcjonalnymi państwami i obrzydliwą, brutalną odmianą teokratycznego fanatyzmu. Walka ta oznacza, że wali się liczący sto lat porządek świata. Chyba jedynymi rzeczywiście spójnymi państwami narodowymi w tym regionie są Izrael, Iran i Turcja – wszystkie trzy zamieszkane przez większości niearabskie.

Prof.Tomasz ALEKSANDROWICZ: "Paryż. Europejska wersja 9/11"
Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

"Paryż. Europejska wersja 9/11"

Jeśli przyjmujemy uchodźców, bądźmy świadomi tego, iż za dwadzieścia lat będziemy mieć jeszcze większe kłopoty — o ile nie zerwiemy z polityczną poprawnością, która nie pozwala wymusić na nich akceptacji podstawowych norm kulturowych obowiązujących w Europie. Świadomie używam słowa „wymusić”, gdyż dotychczasowe doświadczenia dowodzą, że tolerancja jest przez islamistów uznawana za słabość.

Jean-Paul OURY: "Wszystko o Charlie Hebdo, o czym chcielibyście wiedzieć, ale nie wiecie jak zapytać"
Jean-Paul OURY

Jean-Paul OURY

"Wszystko o Charlie Hebdo, o czym chcielibyście wiedzieć, ale nie wiecie jak zapytać"

Biorąc pod uwagę złożoność i różnorodność obecnej debaty, przedstawiam listę problemów, włączając się w dyskusję o tym, co dziś we Francji i nie tylko przecież – najważniejsze. W sześciu punktach. Po pierwsze: emocje. Każdy Francuz przeżywa osobistą żałobę .Masakra redakcji „Charlie Hebdo” głęboko dotknęła każdego Francuza, bardziej niż każda inna forma zamachu, ponieważ łączyła nas silna więź emocjonalna z tymi karykaturzystami. Wszyscy mieliśmy wrażenie, że znamy ich osobiście. Ja sam mam osobiste wspomnienia dotyczące rysownika Cabu. Najpierw jako dziecko oglądałem,…

Anna BIAŁOSZEWSKA: "Dlaczego tak trudno nam zrozumieć Paryż? "
Anna BIAŁOSZEWSKA

Anna BIAŁOSZEWSKA

"Dlaczego tak trudno nam zrozumieć Paryż? "

Kiedy stanąć teraz w sercu Paryża, na placu Republiki, chce się powiedzieć: „Je suis Française!”. Trudno to zrozumieć, patrząc z Polski, kraju, którego historia jest tak różna i tak trudno wznieść się ponad tymi odmiennościami. Jesteśmy dziedzicami czasu, gdy państwo było wrogie swoim obywatelom i zwalczało ich systemowo, poprzez swoje służby lub wikłając ich tak, że nikt nie mógł się znaleźć poza kontrolą.

Michał BONI: "Jest smutek, będzie debata? Dwanaście najważniejszych punktów. W hołdzie"
Michał BONI

Michał BONI

"Jest smutek, będzie debata? Dwanaście najważniejszych punktów. W hołdzie"

Kiedy kobiety ukraińskie w Charkowie nocami gotują zupy dla żołnierzy ukraińskich i wolontariuszy walczących z terrorystami wspieranymi przez Rosję, to jest to taki marsz wolności i solidarności. Tak jak marszem ku wolności był Majdan. I jedno, i drugie doświadczenie — Majdanu z Kijowa i „Charlie Hebdo” z Paryża — uczy nas tego samego. Potrzeby solidarności wobec zła i obrony wolności za wszelką cenę. Bo bez wolności świat ulegnie terroryzmowi i totalitaryzmom.

Eryk MISTEWICZ: "Atak Barbarii"
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

"Atak Barbarii"

Największym chyba błędem ekspertów, polityków, publicystów, uczestników debaty publicznej toczącej się poza Francją a dotyczącej ostatnich wydarzeń jest stygmatyzacja zarówno muzułmanów żyjących we Francji, jak i Frontu Narodowego i rodu Le Pen. Zamknięcie i jednych i drugich, odgrodzenie, wpierw niezauważanie a później wypchnięcie z przestrzeni publicznej, niczego nie daje. Nie tędy droga.