Kazimierz M.UJAZDOWSKI: "Dobre wzorce znad Sekwany. Jakość klasy politycznej po zamachu na Charlie Hebdo"

"Dobre wzorce znad Sekwany. Jakość klasy politycznej po zamachu na Charlie Hebdo"

Photo of Kazimierz M.UJAZDOWSKI

Kazimierz M.UJAZDOWSKI

Dr hab. nauk prawnych, nauczyciel akademicki i polityk konserwatywny. Poseł na Sejm I, III, IV, V, VI i VII kadencji. W latach 2004-2005 wicemarszałek Sejmu. W latach 2000-2001 i 2005-2007 minister kultury i dziedzictwa narodowego. Do 2017 r. był członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Poseł do Parlamentu Europejskiego.

zobacz inne teksty Autora

UMP, partia Nicolasa Sarkozy’ego daje przykład dobrej polityki; respektuje moment narodowej jedności i przedstawia program walki z islamskim terroryzmem lepszy niż rozwiązania proponowane przez rząd.

.Francja po zamachu terrorystycznym na redakcję „Charlie Hebdo” przeżywa moment jedności narodowej. Wielotysięcznym manifestacjom towarzyszy zjednoczenie klasy politycznej, szczególnie głównych sił politycznych, rządzących socjalistów i opozycyjnej UMP. Oświadczenie premiera Manuela Vallsa Zgromadzenie Narodowe przyjęło owacjami na stojąco.

W takich momentach narodowych tragedii i zadumy rządzący znajdują się zawsze w lepszej sytuacji, społeczeństwo instynktownie skupia się wokół aktualnej władzy. Dlatego też tak ciekawa jest reakcja gaullistów.

UMP Sarkozy’ego daje przykład dobrej polityki.

Opozycyjna partia respektuje moment narodowej jedności i przedstawia zarazem program walki z islamskim terroryzmem lepszy, niż rozwiązania rządowe. Sarkozy zebrał polityków UMP, którzy w przeszłości byli ministrami spraw wewnętrznych – Michèle Alliot-Marie i Brice Hortefeux. Politycy partii byłego prezydenta przedstawili konkretny program walki z terroryzmem islamskim, w tym propozycje większych uprawnień dla policji, jeśli chodzi o dostęp do informacji, a także projekt specjalnych więzień o zaostrzonym rygorze dla terrorystów.

UMP może zakładać, że socjaliści podzieleni w parlamencie i tradycyjnie wrodzy wobec polityki wzmocnienia bezpieczeństwa w dłuższej perspektywie okażą się bezsilni wobec terroryzmu. W istocie w Parlamencie Europejskim lewica gotowa jest zawsze blokować zmiany, które proponują bardziej skuteczną polityką karną.

Trzeba pamiętać, że Nicolas Sarkozy po terrorystycznych atakach we Francji ma też inny atut. W przeszłości jako minister spraw wewnętrznych pokazał stanowczość i umiejętność współpracy ze wspólnotami religijnymi, które akceptują porządek państwowy.

Analizując zachowanie wszystkich sił sceny politycznej, wydaje się jednocześnie, że moment jedności narodowej nie uchroni Hollande’a i socjalistów przed klęską wyborczą.

Kazimierz M. Ujazdowski
16 stycznia 2015 r.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 stycznia 2015