Chiara FERRARIS: "Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Czerwiec 2015"

"Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Czerwiec 2015"

Photo of Chiara FERRARIS

Chiara FERRARIS

Wychowana na Węgrzech, pół-Polka, pół -Włoszka. Absolwentka kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Współczesnej na Uniwersytecie Łódzkim. Producentka telewizyjna. Mieszka w Paryżu od 2006 roku.

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. Róbcie muzykę!

.Jest taki jeden dzień w roku, Fete de la musiquew którym każdy może zostać muzykiem. Fête de la Musique, czyli Święto Muzyki, brzmi tak samo jako „Faites de la musique!”, czyli „Róbcie muzykę!”. Nieważne, czy ktoś ukończył szkolę muzyczną i jest zawodowym muzykiem, czy grywa tylko dla przyjemności. Pomysł jest taki, żeby każdy chętny wyszedł ze swoim instrumentem na ulicę i po prostu dobrze się bawił.

Pierwsza edycja odbyła się 21 czerwca 1982 roku, a spopularyzował ją ówczesny minister kultury Jack Lang. Data nie jest przypadkowa, gdyż wtedy jest najdłuższy dzień w roku (lub najkrótsza noc) i można długo świętować. Dziś, po ponad 30 latach, Święto Muzyki obchodzone jest już w około 120 krajach na świecie.

Fête de la Musique, 21 czerwca 

2. Le Corbusier

.Charles-Edouard Jeanneret, architekt, wizjoner i urbanista, ale także malarz i rzeźbiarz, znany na całym świecie, jako Le Corbusier. Autor koncepcji «Modulor», kanonu proporcji, który został uznany przez wielu architektów jako odniesienie w ich pracy. Koncepcja opierała się na ludzkiej sylwetce o wysokości 183 cm, na podstawie, na której został sformalizowany system proporcji, dzięki któremu można było harmonijnie tworzyć konstrukcje przestrzenne, mając na uwadze morfologię człowieka. Centrum Pompidou, organizujące wystawę tego artysty, zaprasza publiczność do prześledzenia jego twórczości poprzez pojęcie ludzkiej proporcji, organizmu ludzkiego, który jest podstawą uniwersalnych zasad określających wszystkie aspekty architektury i kompozycji przestrzennej.

LeCorbusier

Le Corbusier. Mesures de l’homme. Centre Pompidou, Place Georges-Pompidou, 75004 Paris, Metro: Rambuteau (linia: 11), Hôtel de Ville (linie: 1 i 11)
Wystawa czynna do 3 sierpnia 2015

3. Prawo rynku prosto z Cannes

.Aby obejrzeć w kinach film „Dheepan” w reżyserii Jacques’a Audiarda, który wygrał tegoroczną Złotą Palmę, trzeba będzie poczekać aż do końca sierpnia.

la_loi_du_marcheAle już teraz można się wybrać na inny francuski film, „La Loi du marché” („Prawo rynku”), który triumfował na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Kto śledził festiwal, ten wie, że od początku faworytem do najlepszej roli męskiej był Vincent Lindon, który w końcu tę nagrodę zdobył. Stworzył on postać bezrobotnego 51-latka, któremu udało się w końcu znaleźć pracę. Jednak szybko został postawiony przed dylematem moralnym: ile jest w stanie zaakceptować, żeby zachować posadę? Odpowiedź można znaleźć w kinach francuskich.

„La loi du marché”. Reż. Stéphane Brize
Nagroda na 68. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes dla najlepszej roli męskiej dla Vincenta Lindona

4. Dolce Vita?

.Włosi, dolce-vita-musee-orsayktórzy w latach 50. stali się królami designu, doświadczyli między początkiem XX w. a drugą wojną światową ogromnych zawirowań w rzemiośle artystycznym i sztukach dekoracyjnych. 1900 –1940, to lata intensywnej kreacji, które obejmują wystawę „Dolce Vita? Od Liberty do designu włoskiego”. To wtedy właśnie, w trudnym okresie dwóch wojen światowych i dwóch dekad faszyzmu, powstał niepowtarzalny włoski styl. W muzeum d’Orsay można obecnie podziwiać około stu dzieł sztuki, dzięki którym można prześledzić ewolucję od stylu liberty, który w reszcie Europy znany był pod nazwą art nouveau, do futuryzmu lub stylu novecento przyjętego przez faszyzm.

«Dolce Vita ? du Liberty au design italien 1900-1940»,Musée d’Orsay, 1 Rue de la Légion d’Honneur, 75007 Paris, Metro: Solférino, Kolejka RER C: Musée d’Orsay
Wystawa czynna do 13 września 2015

5. Skandalista Yves Saint Laurent

.W zeszłym roku powstały o nim aż dwa filmy. Od jego śmierci, w 2008 roku, jego życie i twórczość nie przestają inspirować. 29 stycznia 1971 roku Yves Saint Laurent zaprezentował kolekcję nazwaną «Libération» lub «Quarante» („Czterdzieści”), zainspirowaną ubraniami noszonymi przez kobiety w latach drugiej wojny światowej. Krótkie sukienki, kwadratowe ramiona, buty na grubych podeszwach, mocny makijaż — te odniesienia do Paryża z czasów okupacji wywołały podczas pokazu ogromny skandal i zostały jednogłośnie ostro skrytykowane przez prasę. Jednak paryska ulica była innego zdania i moda retro błyskawicznie się na niej rozprzestrzeniła. Sam artysta mówił, że nie interesuje go to, że jego plisowane sukienki kojarzą się niektórym osobom z modą lat 40. Dla niego ważne było to, że dziewczyny, które nie żyły w tamtych czasach, miały ochotę je nosić.

yves_saint_laurent_1971

Yves Saint Laurent 1971. La collection du scandale, Fondation Pierre Bergé, 3 rue Léonce Reynaud, 75116 Paris, Metro: Alma-Marceau
Wystawa czynna do 19 lipca 2015

6. Muzeum Czekolady

1519 — Hernán Cortés, hiszpański konkwistador, Choco-Storyodkrywa na obszarach dzisiejszego Meksyku napój zrobiony z ziaren kakaowca, który następnie zabierze ze sobą do Hiszpanii.

1725 — Ludwik XV poślubia Marię Leszczyńską, która uwielbia gorącą czekoladę.

1674 — Londyński sklep Coffee Mill and Tobacco Roll proponuje po raz pierwszy czekoladę w formie stałej.

1875 — Dzięki wynalezieniu mleka skondensowanego Szwajcar Daniel Peter opracował recepturę czekolady mlecznej.

.To tylko niektóre z ważnych dat w historii czekolady. Historię tę można podzielić na dwa główne etapy: pierwszy to ten, w którym czekolada była spożywana w postaci płynnej, drugi to czekolada w formie stałej. W paryskim muzeum czekolady oprócz poznania fascynującej historii ziarna kakaowca i czekolady można oczywiście dokonać jej degustacji, a także wziąć udział w różnych warsztatach przygotowywania czekolady.

Le musée gourmand du Chocolat – Choco-Story, 28 bd Bonne Nouvelle, 75010 Paris, Metro : Bonne Nouvelle, Strasbourg Saint-Denis

7. Zostać uczniem w Luwrze

.Planujesz spędzić tego lata cały tydzień w Paryżu? A może by tak zapisać się na jeden z proponowanych tygodniowych kursów z historii sztuki lub archeologii? Wśród proponowanych tematów do wyboru są m.in. „Dom w średniowiecznym mieście”, „Dada”, „24 godziny z życia kobiety w XVIII w.” lub „Paryż, stolica luksusu”. Jeszcze Was nie przekonałam? No to może dodam, że zajęcia odbywają się w najsłynniejszym i najbardziej uczęszczanym muzeum świata. A organizuje je Szkoła Luwru działająca przy muzeum.

photo-1417013886928-11bd3d45406b

Ecole du Louvre. Cours d’été Palais du Louvre. Porte Jaujard Place du Carrousel 75038 Paris. Metro : Palais Royal Musée du Louvre
Kursy odbywają się w cyklach tygodniowych od 22 czerwca do 31 lipca
Zapisy i informacje na stronie: http://www.ecoledulouvre.fr/enseignements/etre-auditeur/cours-ete

8. Spacer nad Sekwaną

.Berge to nic innego jak po prostu brzeg.
lesberges2Jednak Berges de Seine to coś więcej niż brzeg Sekwany. Jest to przestrzeń publiczna o długości 2,3 km, która ciągnie się od Muzeum d’Orsay aż do Pont de l’Alma. W ciepłych miesiącach tętni ona życiem, a to za sprawą organizowanych tu zajęć i warsztatów. Można np. zapisać się bezpłatnie na jogę, tai chi i inne zajęcia sportowe. Gry planszowe, ściana wspinaczkowa to tylko jedne z wielu atrakcji dla dzieci. Natomiast dla osób, które chciałyby odpocząć, zostało stworzonych kilka miejsc, gdzie można spokojnie usiąść i kontemplować widok Sekwany. Wielką popularnością cieszą się też kontenery nazwane „ZZZ”. Można je bezpłatnie wynająć na 90 minut, aby się zdrzemnąć, poczytać spokojnie książkę lub pograć ze znajomymi w karty.

Les Berges de Seine
Dostępne są z 3 miejsc: 
Port de Solférino. Metro: Assemblée Nationale
Port des Invalides. Metro: Invalides
Port du gros Caillou. Metro: Alma Marceau

9. Szopen w Ogrodach Luksemburskich

„Czy to na pewno jest muzyka Szopena?”, usłyszałam głos pewnego pana podczas koncertu Leszka Możdżera, który improwizował na temat muzyki Szopena. Publiczność słuchała go jednak w wielkim skupieniu, a sam koncert odniósł wielki sukces. Było to w 2010 roku, podczas pierwszej edycji Festiwalu „Chopin au Jardin du Luxembourg”. Tego lata odbędzie się już jego 6. edycja, na którą złoży się 5 darmowych koncertów w plenerze w jednym z najpiękniejszych miejsc w Paryżu. Utwory Szopena zostaną zaprezentowane głównie przez pianistów z Polski. Dwa pierwsze koncerty odbędą się już w czerwcu: 14 i 28.

Chopin au Jardin du Luxembourg 2015-affiche 40x60

„Chopin au Jardin du Luxembourg”. Jardin du Luxembourg
Od 14 czerwca do 19 lipca 2015

10. „Krzyk” i klocki lego

.We Francji Dzień Dziecka nie jest obchodzony. Jeśli jednak ktoś z Was wybiera się w czerwcu z dziećmi do Paryża, powinien dodać tę wystawę do listy rzeczy do zobaczenia. Niesamowite rzeźby artysty Nathana Sawaya zrobione są z klocków lego, a jego oryginalna wystawa właśnie zawitała do Paryża. W sumie ponad milion klocków, z których stworzył 100 rzeźb na powierzchni 1500 metrów kwadratowych. Wśród eksponatów znajdziemy m.in. „Myśliciela” Rodina, ogromnego „T-Rexa” oraz „Krzyk” Muncha w 3D (przypomnę, że jeden z oryginałów można w tej chwili podziwiać również w Paryżu w Fundacji Louis Vuitton http://wszystkoconajwazniejsze.pl/chiara-ferraris-miesiac-w-paryzu-dziesiec-pomyslow-kwiecien-2015/). CNN nazwało tę wystawę jedną z dziesięciu największych i najważniejszych na świecie, której pod żadnym pozorem nie wolno przegapić.

the-art-of-the-brick

The Art of the Brick. Paris Expo. Porte de Versailles, 75015 Paris. Metro: Porte de Versailles
Wystawa czynna do 30 sierpnia 2015

Chiara Ferraris

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 maja 2015