OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
1. Dzwonnik z Notre Dame w Paryżu
.Najsłynniejszy francuski musical, 15 lat po ostatnim tournée we Francji, wraca na deski teatru w Paryżu. Wystawiony został ponad 4000 razy w 9 różnych językach i w 20 krajach na świecie. To dzięki niemu sławny stał się Garou. Mowa o „Dzwonniku z Notre Dame” na podstawie powieści Victora Hugo. Twórcy musicalu, Luc Plamondon i Richard Cocciante, zapewniają, że ta wersja, choć odświeżona, niewiele będzie się różnić od tej powstałej w 1998 roku. Cała inscenizacja teatralna ma być taka sama, a aktorzy zagrają nawet na tle tej samej dekoracji.
„Notre Dame de Paris”. Palais des Congrès de Paris. 2, Place Porte Maillot, 75017 Paris. Musical grany do 8 stycznia 2017
2. Muzeum Orsay świętuje 30. urodziny
.Chociaż trudno w to uwierzyć, to jedno z najsłynniejszych paryskich muzeów, Musée d’Orsay, istnieje dopiero 30 lat. Aby uczcić tę okrągłą rocznicę, wstęp do muzeum w pierwszy weekend grudnia będzie darmowy, dodatkowo odbędzie się w nim szereg imprez. Muzeum, które powstało w dawnym dworcu kolejowym, odwiedza średnio ponad 3 miliony osób rocznie, aby podziwiać dzieła takich artystów, jak Monet, Courbet, Manet, Pissarro czy van Gogh. Z okazji urodzin obejrzeć będzie można trwającą obecnie wystawę francuskiego malarza impresjonisty Frédérica Bazille’a. Przez cały weekend odbywać się będą także projekcje filmów o muzeum, pokazy tańca, bankiety, bal, a radio France Culture poprowadzi stamtąd audycję na żywo.
„Orsay en Fête: les 30 ans du musée d’Orsay”, Musée d’Orsay, 62 rue de Lille, 75007 Paris. Metro: Solférino. Kolejka RER C: Musée d’Orsay. Od 2 do 4 grudnia 2016
3. Iluminacje świąteczne na Polach Elizejskich
.Grudzień w mieście świateł nie byłby grudniem, gdyby nie słynne iluminacje świąteczne. I jak co roku w okresie świątecznym nie da się ich pominąć w niniejszych rekomendacjach. Chociaż całe miasto w tym czasie mieni się niezliczonymi światłami, to i tak największą uwagę skupiają na sobie Pola Elizejskie. Pod koniec listopada odbywa się uroczysta inauguracja iluminacji w towarzystwie mera Paryża i znanej osobistości. W tym roku był to Teddy Riner, niezwykle popularny we Francji judoka, ośmiokrotny mistrz świata i dwukrotny mistrz olimpijski (z Londynu i z Rio). Co roku w okresie świątecznym Champs-Élysées odwiedza blisko 26 milionów ludzi. Warto dodać, że z roku na rok władze miasta dokładają wszelkich starań, aby oświetlenie było coraz przyjaźniejsze środowisku.
Iluminacja świąteczna. Champs-Élysées. Do 8 stycznia 2017
4. Na łyżwy do Grand Palais
.Po spacerze na Polach Elizejskich warto też wpaść do znajdującego się nieopodal Grand Palais. W zeszłym roku na czas świąt końca roku, czyli Bożego Narodzenia i Nowego Roku, zbudowane zostało tu wesołe miasteczko. W tym roku pod imponującą kopułą Grand Palais powstanie lodowisko o powierzchni 2700 m kw. Ma to być największe tymczasowe lodowisko, jakie kiedykolwiek było we Francji. I będzie to niepowtarzalna okazja, aby odkryć jedno z najpiękniejszych miejsc Paryża w całkiem nowym kontekście. Warto będzie się tam wybrać, szczególnie wieczorami, gdyż organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji w postaci różnego rodzaju animacji oraz iluminacji.
Le Grand Palais des Glaces. Grand Palais. 3, Avenue du Général Eisenhower, 75008 Paris. Metro: Champs-Elysées — Clemenceau. Lodowisko czynne od 14 grudnia 2016 do 2 stycznia 2017
5. Listy do Anny
»Si j’aime, si une femme que j’aime m’aime, alors mon courage est immense. Je vais plus loin. Si j’aime, si une femme que j’aime m’aime, tout change«.
»Jeśli kocham, a kobieta, którą kocham, kocha mnie, to moja odwaga jest ogromna. Idę dalej. Jeśli kocham, a kobieta, którą kocham, kocha mnie, wszystko się zmienia«.
»Vous êtes pour moi la vie, la mort, le sang, l’esprit, l’amitié, la paix, l’espoir, la joie, la peine. Tout cela cogne, fait mal, ou bien émerveille et purifie«.
»Jesteście dla mnie życiem, śmiercią, krwią, duchem, przyjaźnią, pokojem, nadzieją, radością, smutkiem. Wszystko to uderza, boli lub cudownie zadziwia i oczyszcza«.
.Ponad tysiąc listów miłosnych wysłanych do ukochanej kobiety na przestrzeni 33 lat, zawartych w jednej książce. Nie byłoby w niej nic dziwnego, gdyby nie fakt, że listy te napisał były prezydent Francji, François Mitterrand. A adresatką nie była jego żona, ale Anne Pingeot, jego wielka miłość, o której Francja dowiedziała się 11 stycznia 1996 roku, podczas gdy dwie rodziny, ta oficjalna i ta trzymana do tej pory w tajemnicy, zebrały się razem przed trumną byłego prezydenta Republiki Francuskiej. François Mitterrand i Anne poznali się w 1964 roku, dziesięć lat później na świat przyszła ich córka, Mazarine. Dwadzieścia lat po śmierci Mitterranda i pięć lat po śmierci jego żony, Danielle Mitterrand, Anne Pingeot zdecydowała się wydać jego listy w formie książki, ujawniając ogromny talent pisarski byłej głowy państwa. W niejednym domu książka ta z pewnością znajdzie się pod choinką jako prezent świąteczny.
„Lettres à Anne (1962-1995)”, Wydawnictwo Gallimard
6. Aznavour zawsze na topie
.Charles Aznavour też ma nie lada prezent świąteczny dla swoich fanów. W zeszłym roku, po wydaniu płyty „Encores”, ruszył w tournée po całym świecie. Tym bardziej zaskakuje fakt, że 92-letni autor „La Bohème” i „For Me, Formidable” pod koniec roku wraca na scenę, aby dać trzy wyjątkowe koncerty w Paryżu. Kariera Aznavoura trwa już 80 lat, podczas których napisał ponad 800 piosenek, śpiewanych w sześciu różnych językach. Na przestrzeni tych lat nagrał też wiele wyjątkowych duetów z innymi gwiazdami muzyki. Różniły ich często nie tylko style muzyczne, ale czasem całe pokolenie. Wystarczy wymienić kilka z nich: Édith Piaf, Céline Dion, Liza Minnelli, Frank Sinatra, Elton John czy Luciano Pavarotti.
Charles Aznavour. Dôme de Paris — Palais des sports. 34 Boulevard Victor, 75015 Paris. Metro: Porte de Versailles. Koncerty odbędą się 21, 26 i 28 grudnia 2016
7. Buttes Chaumont
.Chociaż temperatura już mocno się obniżyła, to w słoneczny zimowy dzień można wybrać się do jednego z największych parków Paryża. 25 hektarów na północy miasta jest mniej uczęszczane przez turystów niż inne, bardziej znane parki. Georges Haussmann, urbanista odpowiedzialny za przebudowę Paryża za czasów Napoleona III, wraz z inżynierem Jeanem-Charles’em Alphandem stworzył w miejscu, gdzie kiedyś był kamieniołom, piękny park w stylu angielskim, imitujący krajobraz górski. Znajdziemy tu skały, jaskinie, wodospady, a także świątynię Sybilli na szczycie jednej z gór, z której można podziwiać panoramę Paryża.
Parc des Buttes-Chaumont. Metro: Botzaris, Buttes Chaumont
8. Picasso i Giacometti
.Jeden z nich chętnie przedstawiał w swoich dziełach formy okrągłe, pełne życia. Drugi te same tematy prezentował jako formy podłużne, słabe, na krawędzi życia. Jeden z nich urodził się w Hiszpanii, drugi w Szwajcarii. Oprócz stylu dzieliło ich jeszcze 20 lat różnicy w wieku. Ich ojcowie byli malarzami i obaj część życia spędzili w Paryżu, gdzie poznali się w 1931 roku przez Joana Miro. Dziś Muzeum Picassa w Paryżu proponuje wystawę, która konfrontuje ich dzieła, i zaprasza na niezwykły dialog między Pablem Picassem a Alberto Giacomettim, dwoma wielkimi artystami XX wieku.
„Picasso-Giacometti”. Musée National Picasso. 5, rue de Thorigny, 75003 Paris. Metro: Chemin Vert. Wystawa czynna do 5 lutego 2017
9. Foie gras
.Wielu Francuzów jada go tylko w okresie świątecznym. Właściwie można nawet pokusić się o stwierdzenie, że dla wielu Francuzów nazwa ta jest synonimem świąt. Foie gras, bo nim mowa, to specjalność kulinarna wyprodukowana ze stłuszczonych wątróbek kaczych lub gęsich, uzyskanych za pomocą przymusowego tuczu. Jego produkcja i samo spożywanie jest niezwykle kontrowersyjne, lecz faktem jest, że stanowi on nieodzowną część świąt. Podaje się go przeważnie z lekko słodkimi dodatkami, na chlebie piernikowym lub z dodatkiem rodzynek, fig, orzechów albo po prostu na chlebie żytnim. Bardzo dobrze komponuje się także z konfiturą z cebuli. Foie gras przeważnie degustuje się ze słodkimi białymi winami.
Foie gras. Do kupienia bezpośrednio u producentów lub w sklepach spożywczych.
10. Muzeum Perfum
.Jaki był pierwszy znany zapach w historii? Jaki jest związek między zapachem a emocjami? Jakie surowce są używane do produkcji perfum dzisiaj? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z perfumami będzie można znaleźć w „Wielkim Muzeum Perfum”, którego otwarcie zaplanowano na grudzień. Na 1400 m kw. przy ulicy Faubourg Saint-Honoré, gdzie kiedyś mieścił się dom mody Christian Lacroix, powstało unikatowe miejsce dla miłośników zapachów. W przeciwieństwie do innych istniejących muzeów ta instytucja nie będzie związana z żadną konkretną marką. Jego założyciele obiecują odwiedzającym unikalną podróż sensoryczną i kulturową na granicy sztuki i nauki. Dowiedzieć się będzie można m.in., w jaki sposób powstają zapachy, a także prześledzić trzy etapy historii perfum, od starożytnego Egiptu do dnia dzisiejszego.
Le Grand Musée du parfum. 73 Rue du Faubourg Saint-Honoré 75008 Paris. Metro: Miromesnil. Planowane otwarcie muzeum: 16 grudnia 2016
Chiara Ferraris