Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Wrzesień 2017
OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
1. „Książka, której nie chciałem napisać”, czyli nowy sezon literacki
.Jak co roku wrzesień rymuje się ze słowem „rentrée”, czyli z „powrotem” (z wakacji).
Rentrée może być szkolna, ale także kulturalna, zapowiadająca nowy sezon. Co roku bardzo wyczekiwana jest „la rentrée littéraire”. Jest to okres od końca sierpnia do początku listopada, kiedy do sprzedaży trafiają nowo wydane książki. Tej jesieni we francuskich księgarniach pojawi się 581 nowych książek, z czego 390 to dzieła autorów francuskich. To wielkie wydarzenie medialne. W programach telewizyjnych i radiowych krytycy omawiają najbardziej wyczekiwane przez nich książki lub te, które najbardziej przypadły im do gustu. A gazety i blogerzy publikują subiektywne rankingi i listy książek, które według nich warto przeczytać. W moim osobistym rankingu na pierwszym miejscu znajduje się książka „Le Livre que je ne voulais pas écrire” („Książka, której nie chciałem napisać”) autorstwa Erwana Larhera, pisarza, który 13 listopada 2015 roku znalazł się w złym momencie w pewnej paryskiej sali koncertowej.
La rentrée littéraire. We francuskich księgarniach
2. „Wesele Figara” na dziedzińcu Pałacu Inwalidów
.Wrzesień to ostatnia szansa na uczestniczenie w imprezach plenerowych. W tym roku wyczekiwane jest „Wesele Figara”, które zostanie wystawione pod gołym niebem na dziedzińcu Pałacu Inwalidów. Opera Mozarta zostanie pokazana w ramach corocznej edycji Opéra en plein air (czyli opery w plenerze). Celem imprezy jest popularyzacja opery wśród dzieci i osób, które na co dzień się nią nie interesują. Każdego roku niespodzianką jest reżyser spektaklu. Poprzednie edycje reżyserowali m.in. Arielle Dombasle, aktorka i piosenkarka, Julie Depardieu, aktorka i córka słynnego aktora Gérarda, a także dziennikarz i pisarz Patrick Poivre d’Arvor. W tym roku do współpracy została zaproszona Julie Gayet, aktorka, a prywatnie partnerka byłego prezydenta François Hollande’a.
Opéra en plein air „Les Noces de Figaro”. Hôtel National des Invalides. 129 Rue de Grenelle, 75007 Paris. Metro: Invalides. Od 7 do 9 września 2017
3. Ennio Morricone i 60 lat kariery
.Tak jak Nino Rota kojarzy się z filmami Federica Felliniego, tak muzyka Ennia Morriconego zawsze będzie kojarzona z twórczością Sergia Leone. Największy żyjący kompozytor muzyki filmowej jest autorem utworów do ponad 400 filmów, a jego kariera trwa już 60 lat. Z tej okazji wystąpi na jedynym koncercie we Francji podczas tournée „The 60 Years of Music Tour”. Maestro poprowadzi Czeską Narodową Orkiestrę Symfoniczną z chórem złożonym z ponad 75 śpiewaków. Obok najsławniejszych utworów będzie można także posłuchać jego najnowszych kompozycji, m.in. muzyki z filmu Quentina Tarantino „Nienawistna ósemka”, za którą dostał Oscara w zeszłym roku.
Ennio Morricone. The 60 Years of Music Tour. AccorHotels Arena. 8 boulevard de Bercy, 75012 Paris. Metro: Bercy. 21 września 2017
4. Irving Penn
.W tym roku przypada stulecie urodzin Irvinga Penna, jednego z największych fotografów XX wieku. Grand Palais we współpracy z Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku zorganizowało z tej okazji wystawę oddającą hołd temu utalentowanemu amerykańskiemu artyście. Najbardziej znany jest ze studyjnych portretów takich osobistości, jak Pablo Picasso, Yves Saint Laurent, Audrey Hepburn czy Alfred Hitchcock. Jego twórczość odznacza się elegancką prostotą i niezwykłym rygorem, które stały się jego znakiem rozpoznawczym. Do tego na każdym zdjęciu potrafił pokazać prawdziwą, intymną bliskość z obiektem, który fotografował.
Irving Penn. Grand Palais. 3, Avenue du Général Eisenhower, 75008 Paris. Metro: Champs-Elysées-Clemenceau. Wystawa czynna od 21 września 2017 do 29 stycznia 2018
5. Święto w Lasku Bulońskim
.Wrzesień to nie tylko powrót dzieci do szkoły i innych obowiązków. To także czas, gdy część Lasku Bulońskiego zamienia się w wielki park rozrywki ku uciesze najmłodszych.Znajdujący się na zachodzie Paryża „Fête au Bois de Boulogne” kusi ponad 100 atrakcjami zarówno młodszych, jak i starszych. Poprzednio nazywany „Fête à Neu-Neu” był jednym z najbardziej znanych przedwojennych tymczasowych parków rozrywki. Został stworzony przez Napoleona I w 1815 roku. Wcześniej odbywał się w podparyskim Neuilly-sur-Seine, stąd nazwa Neu-Neu. Z biegiem czasu został przeniesiony do Lasku Bulońskiego. Dziś podczas „Fête au Bois de Boulogne” dzieci mogą spędzić czas na karuzeli, łowiąc plastikowe kaczki, lub poskakać na trampolinach, podczas gdy dorośli mogą na przykład pójść na wielkie koło i odkryć panoramę Paryża.
La Fête au Bois de Boulogne. Porte De La Muette, Paris 75016. Metro: Porte d’Auteuil. Od 1 września do 8 października 2017
6. Europejskie Dni Dziedzictwa
.Do Pałacu Elizejskiego, do więzienia, a może do Opery Paryskiej? Przed takim dylematem staną uczestnicy Europejskich Dni Dziedzictwa przebywający w tym czasie w Paryżu.Od 1984 roku we Francji obchodzono Dni Otwartych Zabytków, które z czasem się rozrosły i rozszerzyły na całą Europę i od 1991 roku funkcjonują jako Europejskie Dni Dziedzictwa. W tym czasie można odwiedzić miejsca, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. Jako że priorytetem Ministerstwa Kultury jest zaszczepienie młodszemu pokoleniu zainteresowania dziedzictwem kulturowym Francji, 34. edycja imprezy upłynie tutaj pod znakiem młodości.
Les 34e journées européennes du patrimoine. 16 i 17 września 2017
7. Cézanne i portrety
.Paul Cézanne namalował prawie 200 portretów podczas swojej kariery, w tym 29 swojej żony Hortense Fiquet i 26 autoportretów. Jest powszechnie uważany za jednego z najważniejszych artystów XIX wieku. Ogólnie zaliczany do postimpresjonizmu; jego unikalne budowanie form kolorem, a także analityczne podejście do natury wpłynęło na sztukę kubistów, fowistów i kolejnych pokoleń awangardowych artystów. Zarówno Matisse, jak i Picasso nazywali Cézanne’a „ojcem nas wszystkich”. Studiując jego portrety podczas tej wystawy, mamy do czynienia z być może najbardziej prywatnym i jednocześnie najbardziej ludzkim aspektem sztuki Cézanne’a.
Portraits de Cézanne. Musée d’Orsay. 1 Rue de la Légion d’Honneur, 75007 Paris. Metro: Solférino. Kolejka RER C: Musée d’Orsay. Wystawa czynna do 24 września 2017
8. Popływać w Sekwanie
.Paryż czeka na 13 września, gdy oficjalnie zostanie potwierdzone, że zostanie on organizatorem igrzysk olimpijskich w 2024 roku.Jednym z priorytetów merostwa Paryża jest to, aby do tego czasu można było popływać w Sekwanie. Plan może się powieść, bo już w tym roku udało się wydzielić miejsce i stworzyć trzy baseny na rzece.
Co prawda krótko po otwarciu na chwilę zostały one zamknięte ze względu na obecność zbyt dużej ilości bakterii, jednak teraz aż do 15 września można jeszcze popływać w Sekwanie, tak jak to było w zwyczaju jeszcze kilkadziesiąt lat temu.
Baignade dans le Bassin de la Villette. Quai de la Loire, 75019 Paris. Metro: Jaurès, Stalingrad. Do 15 września 2017
9. La Tour Saint-Jacques
.Aż 54 metry wysokości i 300 schodów wiodących na szczyt wieży, z której podziwiać można miasto. Do tego otwarta jest dla zwiedzających tylko cztery miesiące w roku. Ta średniowieczna wieża, zbudowana w latach 1509-1523, była dzwonnicą gotyckiego kościoła św. Jakuba, który powstał w X wieku na szlaku pielgrzymkowym do Santiago de Compostela. W 1824 roku pewien przemysłowiec kupił wieżę, aby produkować w niej śrut strzelniczy. Wysokość wieży była wystarczająca, aby spadające na dół krople ołowiu chłodziły się i formowały w kulki. Budowla znajduje się na terenie pierwszego publicznego skwerku Paryża. Aby na nią wejść w tym roku, pozostało niecałe dwa miesiące.
La Tour Saint-Jacques. Square de la Tour Saint-Jacques, 75004 Paris. Metro: Châtelet, Hôtel de Ville. Do 29 października 2017
10. Mikołajek i inni
.Oto 500 milionów książek i albumów sprzedanych na całym świecie, dzieła przetłumaczone na 150 języków, do tego 100 filmowych adaptacji. Mimo tych imponujących liczb cała jego twórczość jest stosunkowo mało znana. Wielką popularność zdobył jako autor serii książek o Mikołajku, a także jako współtwórca Asteriksa. Z okazji 40. rocznicy śmierci René Goscinnego zorganizowana została wystawa na jego cześć. Przedstawia ona karierę syna emigrantów, Żydów z Polski i Ukrainy, który urodził się w Paryżu w 1926 roku i stał się jednym z najbardziej znanych twórców komiksu europejskiego.
René Goscinny. Au-delà du rire. Musée d’art et d’histoire du Judaisme. Hôtel de Saint-Aignan. 71, rue du Temple, 75003 Paris. Metro: Rambuteau. Wystawa czynna od 27 września 2017 do 4 marca 2018
Chiara Ferraris