Andrzej DUDA: Bezpieczeństwo Polski musi być wyłączone z politycznego sporu
Andrzej DUDA

Andrzej DUDA

Bezpieczeństwo Polski musi być wyłączone z politycznego sporu

Wielokrotnie podczas mojej prezydentury apelowałem, żeby sprawy bezpieczeństwa Polski były wyłączone z politycznego sporu. Zwłaszcza w tak niespokojnym czasie, z jakim mamy aktualnie do czynienia. Kiedy 103 lata temu bolszewickie wojska zbliżały się do Warszawy, potrafiliśmy jako naród się zjednoczyć.

Karol NAWROCKI: Wojna światów
Karol NAWROCKI

Karol NAWROCKI

Wojna światów

Walki, które rozegrały się na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej, miały zmienny przebieg i żadna ze stron nie potrafiła odnieść zdecydowanego zwycięstwa. Ta wojna miała zadecydować o przyszłości Polski, a jak się później okazało, także Europy.

Prof. Mariusz WOŁOS: Skąd się wziął zwrot Cud nad Wisłą?
Prof. Mariusz WOŁOS

Prof. Mariusz WOŁOS

Skąd się wziął zwrot Cud nad Wisłą?

Wojna polsko-sowiecka rozpoczęta na przełomie 1918 i 1919 r., a zakończona traktatem ryskim podpisanym 18 marca 1921 r., to dobry przykład funkcjonowania mitów, stereotypów, błędnych i nieprecyzyjnych pojęć nie tylko w prasie czy publicystyce, ale nawet w literaturze naukowej.

Tomasz NIKLAS: Obraz zwycięstwa. Motyw Bitwy Warszawskiej w sztuce polskiej 1920–1939
Tomasz NIKLAS

Tomasz NIKLAS

Obraz zwycięstwa.
Motyw Bitwy Warszawskiej w sztuce polskiej 1920–1939

Pamięć o Bitwie Warszawskiej miała potencjał, aby stać się elementem jednoczącym Polaków z trzech zaborów, różniących się mentalnością, sposobem i poziomem życia, a nawet oceną zasług samego Piłsudskiego. […] Prócz przezwyciężenia różnic stanowych należało również, tak jak to tylko możliwe, zjednoczyć przedstawicieli mniejszości narodowych w ramach państwa polskiego. Pomocą w tym były między innymi reprodukowane na wiele sposobów dzieła sztuki – pisał Tomasz Niklas

Mariola SERAFIN: Cud nad Wisłą w objawieniach Wandy Malczewskiej
Mariola SERAFIN

Mariola SERAFIN

Cud nad Wisłą w objawieniach Wandy Malczewskiej

„Uroczystość dzisiejsza wnet stanie się świętem narodowym, dla was, Polaków, bo w tym dniu odniesiecie zwycięstwo nad wrogiem, dążącym do waszej zagłady”. Słowa te skierowała Matka Boża do Wandy Malczewskiej w jednym z objawień 15 sierpnia 1873 r. Dziś zgodnie z tym proroctwem świętujemy tę datę jako Cud nad Wisłą.