Podcasty Najważniejsze. Prof. Piotr BIŁOS: Dzieje propagandy, dzieje wolności. O tym, jak inni opowiadają o Polsce i naszej historii

Dzieje propagandy, dzieje wolności. O tym, jak inni opowiadają o Polsce i naszej historii

Photo of Prof. Piotr BIŁOS

Prof. Piotr BIŁOS

Profesor literatury, wykładowca teorii literatury, szef polskiej sekcji i współodpowiedzialny za katedrę studiów translatologicznych w INALCO w Paryżu. Autor książek promujących uniwersalizm polskiej literatury, które ukazały się w prestiżowej serii „Classiques Garnier”: Exil et modernité: vers une littérature conçue à l’échelle du monde, Les jeux du „je”, construction et déconstruction du récit romanesque chez Wiesław Myśliwski. W 2017 r. w krakowskim Znaku ukazały się jego Powieściowe Światy Wiesława Myśliwskiego.

Ryc.Fabien Clairefond

zobacz inne teksty Autora

W dwunastym odcinku Podcastów Wszystko co Najważniejsze Prof. Piotr BIŁOS w artykule “Dzieje propagandy, dzieje wolności. O tym, jak inni opowiadają o Polsce i naszej historii”.

Prof. Piotr BIŁOS to profesor literatury, wykładowca teorii literatury, szef polskiej sekcji i współodpowiedzialny za katedrę studiów translatologicznych w INALCO w Paryżu. W latach 2006-2012 stworzył sekcję polską na uniwersytecie Lyon III Jean Moulin. Autor książek promujących uniwersalizm polskiej literatury, które ukazały się w prestiżowej serii „Classiques Garnier”: Exil et modernité: vers une littérature conçue à l’échelle du monde, Les jeux du „je”, construction et déconstruction du récit romanesque chez Wiesław Myśliwski. W 2017 r. w krakowskim Znaku ukazały się jego Powieściowe Światy Wiesława Myśliwskiego.

W artykule na łamach Wszystko co Najważniejsze pisze: “Nigdy dość nie będzie przypominać światu (i sobie) o wolnościowych aspiracjach tak żywych w dziejach Polski, swoistym wolnościowym paradygmacie, na którym opiera się ustrojowa tradycja Polski – dotyczy to zarówno dawnej Rzeczpospolitej, jak i dwudziestowiecznej Solidarności. Przy wszystkich mankamentach i na szerokim europejsko-porównawczym tle owe tradycje i aspiracje stanowią potężne źródło inspiracji.”.

Zapraszamy do odsłuchania dwunastego odcinka Podcastów Wszystko co Najważniejsze. Czyta Mateusz MLECZKO. 

Każdy nowy odcinek udostępniany jest co piątek na stronie Wszystko co Najważniejsze, a także na YouTube, Spotify, platformie Anchor, Apple Podcasts, Breaker, Castbox, Google Podcasts, Overcast, Pocket Casts i RadioPublic.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 czerwca 2020