Prof. Wojciech KUDYBA: Czytać, aby lepiej być
Prof. Wojciech KUDYBA

Prof. Wojciech KUDYBA

Czytać, aby lepiej być

Nie łudźmy się: nie widać żadnych szans na poprawę wskaźników czytelnictwa w naszym kraju.

Mateusz KRAWCZYK: Biblioteka w Ugandzie. Świątynia
Mateusz M. KRAWCZYK

Mateusz M. KRAWCZYK

Biblioteka w Ugandzie. Świątynia

Biblioteka jest jak świątynia. Specjalne miejsce skupienia, w którym obowiązują zasady. Tutaj to wiedza wyzwala, a nie chaos. Wyzwaniem jest sprawić, żeby to, co zbudowane przetrwało. 

Piotr WÓJCIK: Znikające biblioteki. Na prowincji zlikwidowano co czwartą bibliotekę publiczną
Piotr WÓJCIK

Piotr WÓJCIK

Znikające biblioteki.
Na prowincji zlikwidowano co czwartą bibliotekę publiczną

Bardzo wyraźny spadek czytelnictwa w Polsce należy również wiązać z pogorszeniem się infrastruktury czytelniczej w całym kraju, a szczególnie na prowincji. Liczba bibliotek w gminach wiejskich w latach 1989 – 2016 spadła o 25 procent, a liczba książek we wszystkich bibliotekach w Polsce zmalała o 4 miliony egzemplarzy.

Bożena NITKA: Wchodzimy w świat opowieści. I opowiadamy ukochane książki
Bożena NITKA

Bożena NITKA

Wchodzimy w świat opowieści. I opowiadamy ukochane książki

Biblioteka jako ciemna, lekko zatęchła sala, w której unosi się zapach starego papieru? O nie, pracownicy Biblioteki Miejskiej w Gliwicach pokazują że bibliotekarze to nie nudziarze! Z dużą dozą dystansu do samych siebie i poczuciem humoru pokazują, że każdy może wcielić się w bohatera swojej ulubionej książki, pożartować z konwencji i formy, jednocześnie popularyzując czytelnictwo.

Roland MASZKA: "Ja czytam. Opowieść o klubach niezwykłych"
Roland MASZKA

Roland MASZKA

"Ja czytam. Opowieść o klubach niezwykłych"

Im konsekwentniej się spotykamy, tym lepiej rozmawiamy. Spotkania w klubach muszą być regularne, mieć coś ze spotkań towarzyskich i „intelektualnego rytuału”. Im częściej się spotykamy, tym bardziej rozwijamy umiejętność słuchania innych i wyrażania własnych myśli. Bezcenne – i dla ucznia, i dla nauczyciela.

Małgorzata ROŻYŃSKA: "Kryzys czytelnictwa zaczyna się w domu"
Małgorzata ROŻYŃSKA

Małgorzata ROŻYŃSKA

"Kryzys czytelnictwa zaczyna się w domu"

Wychowanie czytelnika nie jest zadaniem łatwym. Aby dziecko polubiło czytanie, żeby młodzież traktowała czytanie jako integralną część swojego życia, my dorośli (rodzice i nauczyciele, a także dziennikarze – wszelkie możliwe media) jesteśmy odpowiedzialni za to, by wprowadzić ich w świat książki. Zacząć trzeba już w dzieciństwie, by wyrobić w nich potrzebę czytania, miłość do książki. Całe społeczeństwo powinno się włączyć w kampanię rozpowszechniającą „modę na czytanie” u dzieci i dorosłych!