Dariusz SZYMCZYCHA: Dlaczego przegrała lewica?

TSF Jazz Radio

Dlaczego przegrała lewica?

Dariusz SZYMCZYCHA

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, były redaktor naczelny "Trybuny".

Dziś rządzi Polską prawicowo-lewicowa partia o nachyleniu katolicko-narodowym. Dostrzegam w niej sporo podobieństw do PZPR. Może w tym jest szansa dla partii lewicowej, która będzie pamiętała o gospodarce? – pisze Dariusz SZYMCZYCHA


Tekst dostępny jedynie w wariancie PREMIUM. Aby założyć Konto PREMIUM - [TUTAJ]. Obecnie Konto PREMIUM jest kontem BEZPŁATNYM.

Jeśli posiadasz już konto PREMIUM, zaloguj się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ryszard pisze:

Może to, może tamo, a potrzebne są konkrety. Jeżeli oczywiste są we współczesnej Polsce oczekiwania państwa prospołecznego to opcji chętnej przejąć władzę wypada sformułować program wychodzący dokładnie naprzeciw . Cóż prostszego ? Sprawy socjalne można załatwić dochodem podstawowym 600 zł mies. dla każdego obywatela przy koszcie zaledwie ok. 1 zł rocznego podatku od m2 Polski. Cała administracja uznaniowa odpada a jest punkt w programie bardzo prospołeczny : nikt, nigdy w Polsce nie będzie głodny . Pozostałe zasiłki wypada ujednolicić czy dla niepracujących, chorych, niepełnosprawnych 1000 zł mies. I też bez administracyjnego tańca św. Wita i tysięcy zatrudnionych. A teraz najważniejsze, wynagrodzenia minimalne technik/inżynier, magister 3000 /6000 zł. Tu jedną trzecią można mrozić wymuszając odłożenie na emerytury. Całość ma spełniać warunek obciążenia dochodu przedsiębiorcy i obywatela nie więcej niż 50 procent . I na koniec kosmetyka jednolity, jeden system wynagrodzeń w sferze publicznej, samorządowej i spółkach państwowych, poza nimi niech kapitalizm hula . I to wszystko co NAJWAŻNIEJSZE .Tylko idiota polityk z takim programem nie mógłby zdobyć władzy w Polsce, wierzę. Przypis: Wynagrodzenia minimalne nie spadły z nieba, liczymy je kapitał ludzki pracownika x 6/360 . W skrócie 20 procent zwrotu. 360 – prawdopodobny okres zatrudnienia w mies. 30 lat – pesymizm, na 6 składają się 1 – zwrot kapitału, 1- koszty podobne 30 lat aktywnego życia, 2 – kapitał 2 dzieci, prodemograficznie, 2 – starość normalna i terminalna też z 30 lat kosztów podwójnych. Druga uwaga : koszt minimalny, żeby w Polsce przeżyć bez zakłamania to 1600 zł na osobę (stąd 600 zł ten dochód podstawowy i wielkość zasiłków taka sama 1000 zł).

wlalos pisze:

Prawdziwej lewicy w Polsce nie ma, bo zlikwidowali ją sowieccy agenci skupieni w PZPR, której członkiem był i tow. Szymczycha, a po 1989 r. nazwę „lewica” zawłaszczyło SLD. I nie widzę żadnego podobieństwa między partią polityczną w demokratycznym kraju, ze sterowaną z zewnątrz agenturątrzymającą monopol władzy w satrapii.

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam