Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (153). Syberyjski barok w wydaniu irkuckim

Cool Pics (153). Syberyjski barok w wydaniu irkuckim

Photo of Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Historyk sztuki i fotograf-samouk. Finalistka konkursu National Geographic « Photo par nature » oraz prestiżowego Mobile Photography Awards. Członkini Grupy Mobilnych. Jej fotografie wystawiane były w Soho Gallery Digital Art w Nowym Jorku, a także w galeriach w Londynie, Toronto, Kioto. Wyposażona w iPhona i aparat cyfrowy, stara się uchwycić tętniące życiem miasto. Mieszka w Paryżu. MissCoolpics.com

zobacz inne teksty Autorki

Zimowa podróż nad jezioro Bajkał od wielu lat była moim marzeniem. Skute lodem, nieskazitelne wody najgłębszego na świecie jeziora, lodowe groty, piękno, które trudno znaleźć gdziekolwiek indziej na świecie i wreszcie sam kraj – Rosja – zwykle kojarzący się z zimnem, nieprzystępnością, zagrożeniem. Wszystko to zapowiadało jedyną w swoim rodzaju przygodę.

Nie da się dostać nad jezioro Bajkał, nie spędziwszy chociaż jednego dnia w Irkucku. Położone nad rzeką Angarą (jedyną rzeką, która ma swój początek w jeziorze Bajkał) miasto jest obowiązkowym przystankiem przed każdą wyprawą, przede wszystkim ze względu na komunikację. Niewielu podróżników zatrzymuje się w Irkucku na dłużej niż dwa dni, a szkoda, bo zdecydowanie warto.

Irkuck zaskakuje. Ci, którzy spodziewają się zobaczyć, smutne, szare i ubogie syberyjskie miasto, mogą przecierać oczy ze zdumienia. Wieczorami miasto tętni życiem, znaleźć możemy duży wybór rozmaitych barów i pubów. Owszem, chodniki są dziurawe, a sporo budynków dosłownie się rozpada, ale równie wiele jest na bieżąco remontowanych i odnawianych. Natomiast te spośród budynków, które zostały odnowione lub są w dobrym stanie, zachwycają swoją unikatową, drewnianą, architekturą i kolorami. Barwne okiennice i misternie powycinane w drewnie, wyglądające niczym delikatna koronka detale architektoniczne – syberyjski barok w wydaniu irkuckim to istna skarbnica perełek.

Joanna Lemańska

Processed with VSCO with e6 preset

 

Processed with VSCO with f3 preset

 

Processed with VSCO with f1 preset

 

Processed with VSCO with c1 preset

 

Processed with VSCO with f2 preset

 

Processed with VSCO with e1 preset

 

Processed with VSCO with e3 preset

 

Processed with VSCO with c7 preset

DSCF1961

 

DSCF2381

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 marca 2017
Fot.: Joanna Lemańska