Jolanta KRYSOWATA: "Polska właśnie (25). Święta Rodzina czyli Boże Narodzenie wg Białogłowy"

"Polska właśnie (25). Święta Rodzina czyli Boże Narodzenie wg Białogłowy"

Photo of Jolanta KRYSOWATA-ZIELNICA

Jolanta KRYSOWATA-ZIELNICA

Jedna z najbardziej nagradzanych polskich reportażystek. Autorka audycji i filmów dokumentalnych. Laureatka Prix Europa, Nagrody Głównej SDP (dwukrotnie), Grand Press, Grand Prix KRRiTV, Europejskiej Nagrody Filmowej i in. Związana z Polskim Radiem, TVP i TV Polsat. Od grudnia 2014 roku, po wygranych wyborach, wójt gminy Wińsko na Dolnym Śląsku.

zobacz inne teksty Autorki

św rodzMężczyzna chroni kobietę, kobieta chroni dziecko, mężczyzna chroni kobietę i dziecko. Gdy zobaczyłam tę wypalaną „grupę”, autorstwa Mileny Kasprzyk, wiedziałam, że to jedyna grafika, którą można załączyć do życzeń świątecznych dla mieszkańców gminy Wińsko i powiatu Wołowskiego.

.Milena nie pochodzi z tych stron. Przyjechała do naszej gminy za swoją miłością. Jej miłość też stąd nie pochodzi. Jakieś tęsknoty go tu rzuciły, jakieś poszukiwania. Kupił gospodareczkę bardzo lichą (a więc tanią) w Białawach Małych. Ważne, że miała kuźnię. 

Krzysztof Lipiński wykuwa piękne rzeczy. Na zamówienie robi zbroje, miecze, różne dziwne średniowieczne gadżety dla grup rekonstrukcyjnych. 

Milena jest z wykształcenia magistrem resocjalizacji, za ładnym na wykonywanie zawodu. Nie mogłam jej zatrudnić nawet w opiece społecznej, bo rozporządzenie pani minister (poprzedniej, jeszcze nie zmienione) mówi wyraźnie, że lepiej mieć powiatowe kursa niż solidne uniwersyteckie wykształcenie. Na wychowawcę w zakładzie karnym lub poprawczaku nadaje się (bo wykształcona), ale nikt jej nie zatrudni (bo za ładna). Do spisywania wywiadów u ubogich rodzin z życiowymi problemami – nie, bo kursów powiatowych nie pokończyła. Taki kraj.

Milena opuściła ręce, ale nie włożyła ich do kieszeni. Oprócz formalnego wykształcenia ma też talenty. I wielką miłość, artystę-rzemieślnika. Poszła tą drogą. Jako bezrobotna uzyskała dotację na stworzenie sobie miejsca pracy. Kupiła za nią piec i parę drobiazgów. Zaczęła wylepiać i wypalać swoje dziełka, w ganeczku lichej gospodarki swojej wielkiej miłości. Tej samej, która ma kuźnię i tam wykuwa miecze, zbroje, orły.

.Poznałam ich jeszcze zanim zaczęłam wójtować.Na festynie w Głębowicach (stary klasztor w odnawianiu). Ona była ubrana w średniowieczny żeński strój i wabiła do stoiska swego ukochanego. Ten miał miechy i kowadła przed sobą, a zgrzebną szatę z epoki na sobie. Wyglądali idealnie. On chłop jak obszył, ona białogłowa jak się patrzy. Tak ją wtedy nazwałam i tak już zostało.

białogłowaZałożyli wspólnie Gospodarstwo Wysokich Temperatur w Białawach Małych w gminie Wińsko. On wykuwa, ona wypala.

Wierzą, że przyjdzie dzień, kiedy będzie z tego na życie, a nie tylko na przeżycie. Wyremontują lichą, jak stajenka betlejemska, gospodareczkę.

.Tak jak my wszyscy wierzymy, że się podniesiemy w gminie Wińsko. Wyremontujemy. Zarobimy. Pożyjemy. W końcu Boże Narodzenie jest świętem wierzących.

Jolanta Krysowata

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 grudnia 2015
Fot. Shutterstock, fot.Kamilla Żółkiewicz