Julia MISTEWICZ: Île-de-France to nie tylko Paryż. Dziesięć pomysłów

Île-de-France to nie tylko Paryż. Dziesięć pomysłów

Photo of Julia MISTEWICZ-DELANNE

Julia MISTEWICZ-DELANNE

Studiuje slawistykę na paryskim INALCO. Interesuje się promocją Polski, a także kulturą Europy Środkowo-Wschodniej i historią relacji Polska-Francja.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autorki

Paryż, Wersal i blokowiska… Do tego w ogólnej świadomości ogranicza się francuski region stołeczny. Jednak Île-de-France to o wiele więcej: zamki przesiąknięte historią, malownicze miejscowości, piękno przyrody i miejsca wciąż zachowujące ślady po zainspirowanych nimi malarzach. Wybór 10 miejsc, do których można pojechać na jeden dzień z Paryża, przedstawia Julia MISTEWICZ

1. Saint-Sulpice-de-Favières

.Reprezentujące Île-de-France w tegorocznej edycji plebiscytu na ulubioną miejscowość Francuzów Saint-Sulpice-de-Favières zwraca uwagę przede wszystkim imponującym kościołem gotyckim, wyglądem i wielkością bardziej przypominającym katedrę niż kościół w małej miejscowości, zamieszkanej przez 300 osób.

Już w 1683 r. kościół Saint-Sulpice został uznany za „najpiękniejszy wiejski kościół w królestwie” przez przeora i podróżnika Claude’a Chastelaina. Zbudowany w XIII wieku w stylu gotyku płomienistego kościół był jednym z najważniejszych celów pielgrzymek w Île-de-France, a w 1840 r. stał się jednym z pierwszych we Francji obiektów wpisanych do rejestru zabytków.

Sama miejscowość jest bardzo malownicza, z domami z kamienia, przed którymi mieszkańcy pielęgnują kwiaty.

Do Saint-Sulpice-de-Favières nie można się dostać komunikacją podmiejską, jednak od stacji Breuillet-Village można przejść bardzo przyjemną trasą, prowadzącą przez miejscowość Saint-Yon i Vallée de la Juine.

Saint-Sulpice-de-Favières (Essonne), RER C, stacja: Breuillet-Village, następnie ok. godziny marszu.

2. Moret-sur-Loing

.Miejscowość Moret-sur-Loing i jej okolice wzdłuż rzeki Loing inspirowały Alfreda Sisleya, który uwiecznił je na ponad 400 obrazach. Znane są szczególnie obrazy brytyjskiego malarza, przedstawiające kościół w Moret, który jest punktem centralnym czternastu dzieł artysty. Impresjonista mieszkał w Moret-sur-Loing w ostatnich latach życia; jego dom pozostaje jednak niedostępny dla zwiedzających.

Pomimo licznie odwiedzających turystów Moret-sur-Loing zachowało charakter średniowiecznego miasteczka, ze swoimi dwiema bramami miejskimi, murami obronnymi, domami z kamienia i urokliwymi krętymi uliczkami. Miejscowość może się poszczycić dwudziestoma obiektami wpisanymi do rejestru zabytków. Tablica przy donżonie przypomina, że to tam Maria Leszczyńska zatrzymała się w dzień przed ślubem z Ludwikiem XV.

Usytuowane między Sekwaną a lasem Fontainebleau, nad rzeką Loing, Moret-sur-Loing jest przyjemnym miejscem na wypoczynek. Można pospacerować nad rzeką Loing bądź wynająć kajak.

Moret-Sur-Loing (Seine et Marne), Transilien R / TER, stacja: Moret Veneux-les-Sablons

3. Auvers-sur-Oise

.Île-de-France inspirowało wielu malarzy. Miejscowość Auvers-sur-Oise nierozerwalnie złączona jest z Vincentem van Goghiem. Holenderski malarz spędził tam ostatnie dwa miesiące życia, podczas których namalował 70 obrazów. Wiele spośród nich przedstawia Auvers-sur-Oise, m.in. słynny obraz De kerk in Auvers, który można oglądać w paryskim muzeum Orsay. W Auvers-sur-Oise, podobnie jak w wielu innych miejscach Île-de-France, w których tworzyli malarze (m.in. w Moret-sur-Loing), przy miejscach uwiecznionych na ich obrazach znajdują się reprodukcje dzieł.

Vincent van Gogh spoczywa na cmentarzu w Auvers-sur-Oise otoczonym polami zboża. W miejscowości tej można też zwiedzić pokój, w którym malarz spędził ostatnie dwa miesiące życia.

Oprócz miejsc związanych z van Goghiem można również zobaczyć wzniesiony na wzgórzu zamek z ogrodami w stylu francuskim.

Aby przedłużyć pobyt w Dolinie Oise, warto przejechać do L’Isle-Adam, będącego popularnym miejscem wypoczynku paryżan w dwudziestoleciu międzywojennym, m.in. ze względu na plażę na brzegu rzeki Oise.

Anvers-Sur-Oise (Val-d’Oise), Transilien H, stacja: Auvers-sur-Oise

4. Écouen

.Zamek w Écouen jest nieznanym, lecz zachwycającym przykładem francuskiego dziedzictwa. Wybudowany w pierwszej połowie XVI wieku jest jedynym zamkiem z tej epoki we Francji zachowanym w oryginalnej formie. W zamku mieszkali m.in. Henryk II i Katarzyna Medycejska, przebywał w nim Henryk IV, a później, aż do czasu rewolucji francuskiej, należał on do książąt Condé, właścicieli zamku w Chantilly.

W zamku w Écouen znajduje się Narodowe Muzeum Renesansu. Wśród niemal 3000 dzieł, pochodzących z epoki renesansu, należących do najpiękniejszych, jakie można oglądać w Europie, znajdują się eksponaty uważane za skarby narodowe. Do kolekcji muzealnych należą obrazy, tapiserie, ceramika, przedmioty ze złota, zbroje czy meble. Podczas wizyty trzeba zobaczyć cykl dziesięciu tkanin o długości 7,40 m i wysokości 4,70 m, przedstawiających historię Dawida i Batszeby.

Écouen (Val-d’Oise), Transilien H, stacja: Écouen Ezanville

5. Chevreuse

.Miejscowość Chevreuse, malowniczo położona w dolinie o tej samej nazwie, oferuje piękne widoki, urokliwe zakątki i tysiącletnią historię.

Do centrum Chevreuse prowadzi ścieżka nad kanałem, nad którym zbudowano pomosty prowadzące do domów – w większości z kamienia. Ścieżka przy tych pomostach, z których każdy ma inny charakter – jedne są pełne kwiatów, inne są niskie i z kamienia – jest uważana za jedno z najładniejszych miejsc regionu.

Krętymi uliczkami z zabytkową zabudową można dostać się na górujące nad miejscowością wzgórze. Rozpościera się stamtąd widok na okalającą dolinę, można tam zwiedzać również średniowieczny zamek z donżonem z XII wieku.

Chevreuse (Yvelines), RER B, stacja: Saint-Rémy-lès-Chevreuse

6. Provins

.Ze swoimi 58 średniowiecznymi zabytkami Provins trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Położona na wzgórzu, otoczona murami obronnymi średniowieczna część miasta całkowicie zachowała swój historyczny charakter, z brukowanymi uliczkami, domami szachulcowymi i basztami obronnymi. Z jednej z wież, Tour César, rozpościera się widok na średniowieczne miasto oraz na pola historycznego regionu Brie.

U stóp wzgórza znajduje się bardziej współczesna część miasta, jednak i tam można zobaczyć zabytkowy ratusz czy warty uwagi kościół Saint Ayoul.

Latem w historycznej części miasta organizowane są rekonstrukcje historyczne i pokazy lotu sokołów.

Provins (Seine et Marne), Transilien P, stacja: Provins

7. Saint-Germain-en-Laye

.W Saint-Germain-en-Laye zwraca uwagę imponujący zamek, rezydencja niemal 30 królów Francji do czasu, kiedy Ludwik XIV przeniósł się do Wersalu.

Obecnie w zamku swoją siedzibę ma Narodowe Muzeum Archeologii, w którym można zobaczyć ponad 30 000 eksponatów; niektóre mają ponad 40 000 lat. W kolekcji muzealnej znajdują się m.in. dzieła sztuki celtyckiej, przedmioty związane z bitwą pod Alezją czy nazywana „prehistoryczną Giocondą” wyrzeźbiona 25 000 lat temu w kości mamuciej figurka kobiety, będąca najstarszym znanym przedstawieniem ludzkiej twarzy.

Ogrody zamkowe zostały założone przez André le Nôtre’a, słynnego królewskiego architekta krajobrazu, projektanta m.in. ogrodów w Wersalu. Z alei parku rozpościera się panorama zachodniej części regionu paryskiego, z widokiem na La Défense i przy dobrej widoczności na wieżę Eiffla.

Z zamku można przejść eleganckimi uliczkami do centrum miasta, w którym znajduje się dom rodzinny Claude’a Debussy’ego.

W Saint-Germain-en-Laye całe życie mieszkał i tworzył Maurice Denis, współzałożyciel grupy nabistów. Od niedawna można tam zwiedzać odnowione muzeum, poświęcone malarzowi i bliskich mu twórców; oprócz dzieł Maurice’a Denisa są tam prezentowane m.in. obrazy Paula Sérusiera.

Saint-Germain-en-Laye (Yvelines), RER A, stacja: Saint-Germain-en-Lay.

8. Barbizon

.W Barbizon na każdym kroku odczuwa się, jaką rolę odegrało to miejsce w historii sztuki. Rozsławiona na cały świat dzięki szkole z Barbizon, tworzonej przez malarzy, którzy w okalającym lesie Fontainebleau poszukiwali inspiracji do tworzenia pejzaży, miejscowość kultywuje pamięć o artystach, przebywających tam w XIX wieku. Odwiedzający mogą zobaczyć Muzeum Malarzy z Barbizon i muzeum Jeana-François Milleta, znajdujące się w warsztacie malarza, gdzie namalował słynny obraz Anioł Pański. Na głównej ulicy Barbizon liczne są współczesne galerie sztuki artystów, których wciąż przyciągają te okolice.

Pomimo licznie odwiedzających turystów Barbizon zachowuje charakter malowniczej miejscowości, z brukowanymi uliczkami i kwiatami przed urokliwymi rezydencjami.

Do Barbizon najlepiej przejść trasą w lesie Fontainebleau, z kilkoma punktami widokowymi i skałami, z których las ten jest znany. Najlepsza trasa piesza prowadzi z miejscowości Bois-le-Roi. Ze stacji Fontainebleau-Avon i z Melun do Barbizon kilka razy dziennie jeździ autobus.

Barbizon (Seine et Marne), Transilien R / TER, stacja: Bois-le-Roi (+ ok. 2 godzin marszu) lub Fontainebleau-Avon / Melun (+ autobus)

9. Enghien-les-Bains

W Île-de-France można również odpocząć nad brzegiem jeziora, w znanym w belle époque kurorcie z wodami termalnymi. W Enghien-les-Bains wciąż widać ślady po czasach, kiedy kurort przyciągał zamożnych kuracjuszy: bogato zdobione wille z przełomu XIX i XX wieku, promenada nad brzegiem jeziora i kasyno, a także źródła ujęcia wód termalnych, znanych ze swoich właściwości leczniczych.

Jezioro w Enghien-les-Bains o powierzchni 43 hektarów jest popularnym miejscem rekreacji i sportów wodnych, a także spacerów, mimo że trasa przebiega tylko wzdłuż części linii brzegowej jeziora; część trasy przechodząca między rezydencjami jest bardzo przyjemna dzięki okalającym ogrodom.

Enghien-les-Bains (Val-d’Oise), Transilien H, stacja: Enghien les Bains

10. Rambouillet

.Zamek w Rambouillet charakteryzuje się tym, że na jego obecny wygląd miały wpływ różne epoki i style. Uwagę przyciąga przede wszystkim średniowieczna baszta, odznaczająca się na tle XIX-wiecznej fasady budynku. Wewnątrz można zwiedzić komnaty, w których mieszkał Napoleon.

Szczególnym atutem zamku Rambouillet jest jednak okalający go park z ogrodami francuskim i angielskim, a także z kanałem przepływającym przed zamkiem. Po przyjemnym spacerze po parku można się przejść do pobliskiego lasu Rambouillet, jednego z najpopularniejszych miejsc wędrówek w Île-de-France.

Rambouillet (Yvelines), Transilien N / TER, stacja: Rambouillet

Julia Mistewicz

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 lipca 2022