Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Czerwiec 2019

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów.
Czerwiec 2019

Photo of Julia MISTEWICZ

Julia MISTEWICZ

Studiuje slawistykę na paryskim INALCO. Interesuje się promocją Polski, a także kulturą Europy Środkowo-Wschodniej i historią relacji Polska-Francja.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. Berthe Morisot w Musée d’Orsay

.Mniej znana od Moneta, Degasa czy Renoira, wybitna przedstawicielka impresjonizmu Berthe Morisot uważana jest za jedną z najbardziej nowatorskich artystek tego kierunku. Jej prace cechują się delikatnością i spokojem, najczęściej ukazują kobiety wykonujące codzienne czynności lub prywatne życie burżuazji.

Berthe Morisot burzy granice między tym, co wewnętrzne, a tym, co zewnętrzne; tym, co prywatne, a tym, co publiczne; tym, co skończone, a tym, co nieskończone. Prace artystki, w tym najbardziej znany jej obraz „Kołyska”, można oglądać w Musée d’Orsay od 18 czerwca.

Berthe Morisot, 18 czerwca – 22 września 2019, od wtorku do niedzieli w godzinach 9:30–18:00. Musée d’Orsay, 1 Rue de la Légion d’Honneur (7. dzielnica), RER C Musée d’Orsay

2. Koncerty chopinowskie w parku Montsouris

.W parku Montsouris już po raz dziesiąty Paryż i Warszawa – dwa miasta, z którymi związany był Chopin – wspólnie organizują koncerty plenerowe.

Warto posłuchać dzieł Chopina w mieście, w którym często wybrzmiewały one po raz pierwszy. Wyjątkowe paryskie koncerty chopinowskie to także połączenie najpiękniejszej muzyki i otoczenia natury, którym jest park Montsouris – idealne miejsce na spędzenie czerwcowego popołudnia. 

Z okazji jubileuszu koncertów „Chopin au Jardin” na ogrodzeniu skweru Ferdinanda Brunota od 1 czerwca do 7 lipca będą wyeksponowane plakaty promujące każdą edycję wydarzenia od 2010 roku.

Chopin au Jardin, niedziele od 16 czerwca do 14 lipca 2019, godz. 17:00. Parc Montsouris (14. dzielnica), RER Cité Universitaire. Wystawa Chopin au Jardin – 10 ans déjà!, od 1 czerwca do 7 lipca 2019. Square Ferdinand-Brunot, 12 Rue Pierre Castagnou (14. dzielnica), metro Mouton-Duvernet

3. C’est la guerre!

.Kolejnym wydarzeniem z cyklu „Varsovie s’invite à Paris” jest wystawa fotografii amerykańskiego fotoreportera Juliena Bryana, ukazujących Warszawę w pierwszych dniach II wojny światowej. Dokumentujący życie miasta w okresie wojny fotograf jest uważany za jedynego zagranicznego dziennikarza będącego we wrześniu 1939 r. w Warszawie (zaapelował wówczas przez radio do prezydenta Roosevelta o pomoc dla polskich cywili). Julien Bryan wykonał pierwsze kolorowe fotografie w czasie II wojny światowej w Polsce, przedstawiające żołnierzy i cywili oraz architekturę Starego Miasta w Warszawie, a także zebrał bogaty materiał filmowy, wykorzystany następnie przy montażu filmu „Oblężenie”. Zdjęcia eksponowane z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej to dokumentacja cierpiącej stolicy Polski, bestialstwa żołnierzy niemieckich oraz bohaterskiej postawy warszawian.

C’est la guerre!, 14 czerwca – 14 lipca 2019. Square du Temple, rue du Temple (3. dzielnica), metro Temple 

4. Calder-Picasso

.Wystawa w Muzeum Picassa to dialog pomiędzy sztuką dwóch najbardziej nowatorskich artystów XX wieku – Alexandra Caldera i Pabla Picassa.

To konfrontacja dwóch ujęć przestrzeni i pustki. Caldera, przez pryzmat intelektualnych poszukiwań, i Picassa, poprzez osobiste doświadczenie. Na wystawie, która będzie trwać do 25 sierpnia, zaprezentowano ponad sto dzieł dwóch mistrzów abstrakcji, których nie łączy prawie nic poza zainteresowaniem pustką. 

Calder-Picasso, do 25 sierpnia 2019, wtorek – niedziela, godz. 10:30–18:00. Musée national Picasso, 5 rue de Thorigny (3. dzielnica), metro Chemin Vert

5. Jeunes Artistes en Europe. Les Métamorphoses

.Wystawa jest owocem spotkań przedstawicieli Fondation Cartier z artystami urodzonymi między 1980 a 1994 rokiem, a zatem dającymi swoją sztuką świadectwo dynamizmu sceny artystycznej w Europie po upadku Muru Berlińskiego, a także różnorodności w sztuce europejskiej. Spośród nich wybrano 21 reprezentantów z 16 krajów. Twórczość większości z nich prezentowana jest po raz pierwszy na wystawie w instytucji międzynarodowej.

Jednym z wybranych artystów jest mieszkający w Poznaniu Piotr Łakomy, dla którego twórczość polega przede wszystkim na zostawieniu śladu ludzkiej obecności, ukazywanej także przez światło i jego refleksy, tak ważnej w dzisiejszych czasach samotności.

Jeunes Artistes en Europe. Les Métamorphoses, do 16 czerwca 2019 r., wtorek – niedziela, 11:00–20:00 Fondation Cartier pour l’Art Contemporain, 261 Boulevard Raspail (14. dzielnica), metro Raspail

6. Musique polonaise – de Moniuszko aux contemporains

.Z okazji Roku Moniuszki w merostwie 14. dzielnicy odbędzie się koncert polskiej muzyki kameralnej w wykonaniu Ãtma Quartet, kwartetu smyczkowego, w którego skład wchodzą młode absolwentki akademii muzycznych w Poznaniu i Bydgoszczy. W programie utwory Stanisława Moniuszki, Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego i Andrzeja Panufnika.

Musique polonaise-de Moniuszko aux contemporains, 18 czerwca 2019 r., godz. 19:00. Mairie du 14e, 2 Place Ferdinand Brunot, metro Mouton-Duvernet

7. Shunk-Kender. L’art sous l’objectif 

.Fotografie Harry’ego Shunka i Jánosa Kendera są nie tylko dokumentacją twórczości artystów drugiej połowy XX wieku, którą niemiecko-węgierski duet uwieczniał na swoich zdjęciach. Jest to pewne uzupełnienie dwóch form wyrażania sztuki. Shunk i Kender towarzyszyli artystom swoich czasów – byli zawsze tam, gdzie rodziło się dzieło i gdzie żyło. 

Fotografia wykorzystana do ukazania sztuki sama staje się sztuką, a jednocześnie świadczy o tym, jak rozwijała się sztuka po wojnie. 

Shunk-Kender. L’art sous l’objectif, do 5 sierpnia 2019 r., w godz. 11:00–21:00. Centre Pompidou, Place Georges-Pompidou (4. dzielnica), metro Rambuteau

8. Van Gogh. La Nuit étoilée

.Multimedialna wystawa w L’Atelier des Lumières proponuje wejście w głąb twórczości jednego z największych artystów wszech czasów. Jest to spektakl łączący największe dzieła van Gogha z piękną muzyką. Widz znajduje się w sercu twórczości artysty, podróżuje przez różne etapy jego rozwoju artystycznego, przez Arles, przez Paryż, przez słoneczne pejzaże i gwiaździste noce. Tak przygotowana wystawa dobrze podkreśla charakter dzieł van Gogha – żywych, emocjonalnych i wyrazistych.

Van Gogh. La Nuit étoilée, do 31 grudnia 2019 r., godz. 10:00–18:00. L’Atelier des Lumières, 38 rue Saint Maur (11. dzielnica), metro Rue Saint-Maur

9. Paris de la Danse. De New York à Paris

.Po raz pierwszy we Francji wystąpią na jednej scenie soliści z Opery Paryskiej i z New York City Ballet. Zaprezentują to, co najpiękniejsze w ich repertuarach. Wieczór w całości poświęcony baletowi to także ukazanie różnic dzielących sztukę tańca po obu stronach Atlantyku. A jest to jedynie wybrana propozycja z programu przygotowanego przez Théâtre de Paris w ramach dni Paris de la Danse 2019 (3–23 czerwca).

Paris de la Danse 2019. De New York à Paris. 13 i 14 czerwca, godz. 20:30, 15 i 16 czerwca, godz. 15:00 i 20:30. Théâtre de Paris, 15 rue Blanche (9. dzielnica), metro Liège

10. Fête de la musique

.Już od 35 lat 21 czerwca we Francji oznacza nie tylko początek lata, ale również święto muzyki. Organizowane jest ono także w innych krajach, ale najpopularniejsze jest jednak we Francji, gdzie powstało. 

W wielu miejscach Paryża, głównie na skwerach i w ogrodach, przygotowane są sceny, ale grupy amatorskie, reprezentujące wszystkie style, będą koncertować także po prostu na ulicy. Warto odkryć takie nocne muzyczne oblicze Paryża. 

Fête de la musique, 21 czerwca 2019

Julia Mistewicz

 

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 31 maja 2019