Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Październik 2021

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Październik 2021

Photo of Julia MISTEWICZ

Julia MISTEWICZ

Studiuje slawistykę na paryskim INALCO. Interesuje się promocją Polski, a także kulturą Europy Środkowo-Wschodniej i historią relacji Polska-Francja.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. Kieślowski w Cinémathèque Française

W Cinémathèque Française do 25 października pokazywane są filmy Krzysztofa Kieślowskiego. Na szeroki wybór wyświetlanych filmów składają się m.in. cykl „Dekalog”, „Krótki dzień pracy” czy „Podwójne życie Weroniki”. Przegląd twórczości Kieślowskiego zostanie wzbogacony o dyskusje i spotkania z osobowościami kina polskiego i francuskiego. Wydarzenie współorganizuje Instytut Polski w Paryżu i Instytut Adama Mickiewicza w 80. rocznicę urodzin reżysera.

Jednocześnie na dworcu Saint-Lazare do 15 października trwa poświęcona Kieślowskiemu wystawa.

Krzysztof Kieślowski, rétrospective, do 25 października 2021 r.
Cinémathèque Française, 51 rue de Bercy (12. dzielnica), metro Bercy.

2. Thierry Mugler, Couturissime

.W Musée des Arts Décoratifs rozpoczyna się wystawa „Thierry Mugler, Couturissime”. Przygotowana przez Muzeum Sztuk Pięknych w Montrealu ekspozycja przedstawia nowatorską twórczość projektanta mody, twórcy perfum, ale także reżysera i fotografa, który w Paryżu odniósł swój największy sukces.

Eksponaty, takie jak stroje i akcesoria prêt-à-porter i haute couture, uzupełnione są o nagrania, fotografie i dokumenty przedstawiające różne oblicza wszechstronnego artysty.

Thierry Mugler, Couturissime, do 24 kwietnia 2022 r.

Musée des Arts Décoratifs, 107 rue de Rivoli (1. dzielnica), metro Palais-Royal-Musée du Louvre

3. Signac collectionneur

.W Musée d’Orsay będzie wystawa pokazująca Paula Signaca jako kolekcjonera sztuki. Pierwszym obrazem pozyskanym przez malarza był pejzaż namalowany przez Paula Cézanne’a. Przez kolejne lata zbiory powiększały się o neoimpresjonistyczne dzieła artystów bliskich Signacowi, takich jak Georges Seurat czy Camille Pissarro, ale także o obrazy czołowych przedstawicieli innych nurtów, takich jak Claude Monet, Maurice Denis czy Henri Matisse. Wystawa w Musée d’Orsay jest zatem okazją do poznania Signaca jako kolekcjonera, ale również do obejrzenia docenianych przez niego obrazów największych malarzy francuskich.

Signac collectionneur, od 12 października 2021 r. do 13 lutego 2022 r.
Musée d’Orsay, 1 rue de la Légion d’Honneur (7. dzielnica), RER Musée d’Orsay.

4. Paris-Athènes. Naissance de la Grèce moderne (1675–1919)

.Wystawa „Paris-Athènes. Naissance de la Grèce moderne (1675–1919)” w Luwrze wpisuje się w obchody dwusetlecia greckiej wojny o niepodległość. Grecka rewolucja inspirowała twórców w całej Europie i była jednym z licznych wydarzeń, poprzez które Grecja wywarła wpływ na kulturę europejską. Poprzez dzieła sztuki wystawa pokazuje relacje łączące Grecję i Francję, a w szerszym spojrzeniu kulturę grecką i kulturę europejską. Przedstawia również kulturowe podstawy współczesnego państwa greckiego.

Paris-Athènes. Naissance de la Grèce moderne (1675–1919), do 7 lutego 2022 r.
Musée du Louvre, rue de Rivoli (1. dzielnica), metro Palais-Royal-Musée du Louvre

5. Julie Manet. La mémoire impressionniste

.Od 19 października w Musée Marmottan Monet będzie można oglądać wystawę „Julie Manet. La mémoire impressionniste”. Będzie to pierwsza wystawa poświęcona córce Berthe Morisot i bratanicy Edouarda Maneta, uwiecznionej na obrazach impresjonistów. Główna część wystawy poświęcona będzie kolekcji dzieł sztuki (autorstwa m.in. Corota czy Moneta), którą zebrała Julie Manet wraz z mężem Ernestem Rouartem. Przywołana zostanie również działalność Julie Manet na rzecz francuskich muzeów i wzbogacania narodowego dziedzictwa, a także na rzecz upowszechnienia twórczości Berthe Morisot i Edouarda Maneta.

Julie Manet. La mémoire impressionniste, od 19 października 2021 r. do 20 marca 2022 r.
Musée Marmottan Monet, 2 rue Louis-Boilly (16. dzielnica), metro La Muette.

6. Journées de l’Architecture

.Zapowiedziane na weekend 15–17 października Dni Architektury będą okazją do odwiedzenia miejsc reprezentujących nowatorskie założenia architektoniczne. Będzie można odwiedzić budynki na co dzień niedostępne dla zwiedzających, a także wziąć udział w spacerach organizowanych przez architektów w bardziej lub mniej znanych częściach Paryża. W programie są również wizyty w pracowniach architektonicznych i konferencje o nowych tendencjach w architekturze.

Journées de l’Architecture, od 15 do 17 października 2021 r.

Program : https://journeesarchitecture.culture.gouv.fr/

7. Les coulisses de la haute couture à Lyon

.W Musée Yves Saint Laurent trwa wystawa „Les coulisses de la haute couture à Lyon”. Lyon znany jest jako ważny ośrodek przemysłu włókienniczego. Rola producentów z miasta, nazywanego światową stolicą jedwabiu, w kreacjach Yves Saint Laurent, opowiadana jest na wystawie poprzez projekty, fotografie i tkaniny. Wystawa pokazuje kulisy procesu twórczego projektanta, a także dziedzictwo lyońskiego włókiennictwa.

Les coulisses de la haute couture à Lyon, do 5 grudnia 2021 r.
Musée Yves Saint Laurent, 5 Avenue Marceau (16. dzielnica), metro Alma-Marceau.

8. Saul Steinberg. Entre les lignes

.W Centre Pompidou rozpoczyna się wystawa poświęcona Saulowi Steinbergowi. Rysownik, który podczas emigracji środek wyrazu artystycznego odnalazł w ilustracji prasowej, stając się czołową postacią związaną z magazynem „New Yorker” (dla którego zrealizował 90 okładek), reprezentował główne ruchy artystyczne XX wieku, z abstrakcjonizmem na czele. Życie i twórczość Saula Steinberga pokazane są w Centre Pompidou poprzez rysunki, obrazy i kolaże wykonane przez artystę.

Saul Steinberg. Entre les lignes, do 28 lutego 2022 r.

Centre Pompidou, Place Georges-Pompidou (4. dzielnica), metro Rambuteau

9. Palais disparus de Napoléon

.Z okazji 200. rocznicy śmierci Napoleona zorganizowana jest w Galerie des Gobelins wystawa prezentująca wystrój pałaców, w których mieszkał cesarz, a których już nie ma. Bogato zdobione meble i przedmioty dekoracyjne miały ukazywać wielkość Drugiego Cesarstwa Francuskiego. Odtworzono wnętrza pałaców Saint-Cloud, Meudon i Tuileries, zniszczonych w czasie Komuny Paryskiej; można zobaczyć oryginalne meble i elementy dekoracyjne, które przetrwały.

Palais disparus de Napoléon, do 15 stycznia 2022 r.
Galerie des Gobelins, 42 avenue des Gobelins (13. dzielnica), metro Les Gobelins.

10. Koncerty w Madeleine

.W programie muzycznym w Madeleine kilka koncertów zasługuje na szczególną uwagę. 3 października o godz. 15.30 chór i orkiestra paryskiej prefektury wykona koncert w hołdzie dla policjantów poległych na służbie. W programie koncertu orkiestry Hélios, który odbędzie się 9 października o godz. 20.30, znajdą się utwory m.in. Vivaldiego, Debussy’ego i Wieniawskiego. 30 października natomiast, o godz. 20.30, zgodnie z tradycją wykonane zostanie „Requiem” Mozarta, aby upamiętnić rocznicę pogrzebu Chopina (30 października 1849 r.) w kościele Madeleine.

Program koncertów : http://www.eglise-lamadeleine.com/la-musique

Église de la Madeleine, Place de la Madeleine (8. dzielnica), metro Madeleine

Julia Mistewicz

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 października 2021