Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu – wirtualny. Dziesięć pomysłów. Kwiecień 2021

Miesiąc w Paryżu – wirtualny. Dziesięć pomysłów. Kwiecień 2021

Photo of Julia MISTEWICZ-DELANNE

Julia MISTEWICZ-DELANNE

Studiuje slawistykę na paryskim INALCO. Interesuje się promocją Polski, a także kulturą Europy Środkowo-Wschodniej i historią relacji Polska-Francja.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. Retrouvailles au Petit Palais royal

.„Retrouvailles au Petit Palais royal” to seria sześciu nagrań muzyki klasycznej w wykonaniu artystów z Orchestre Le Palais Royal. Utwory takich twórców jak Saint-Saëns (ale w repertuarze znalazły się również opery i operetki) wykonane są w pięknych wnętrzach Petit Palais, stworzonego z okazji wystawy światowej w 1900 roku. „Retrouvailles au Petit Palais royal” łączy francuską sztukę obecną w Petit Palais i francuską muzykę klasyczną i operową.

2. La Fontaine. Fables et Images

.W 400. rocznicę urodzin La Fontaine’a warto zobaczyć materiały związane z pisarzem, udostępnione przez Institut de France. Bajki La Fontaine’a przez wieki inspirowały ilustratorów. To ich dzieła, zarówno znanych artystów, jak i tych zapomnianych, można obejrzeć w ramach „La Fontaine. Fables et Images”. Piękne ilustracje, przypominające klasyczne bajki La Fontaine’a.

[LINK]

3. Musée Guimet

.Musée Guimet, poświęcone sztukom azjatyckim, przedstawia w nagraniach dostępnych na YouTube inauguracje wystaw, które miały tam miejsce, kulisy pracy osób dbających o kolekcje muzeum czy prezentacje wybranych eksponatów. Panorama sztuki i kultury Azji, od porcelany, poprzez obiekty kultu czy tradycyjne stroje, po sztukę współczesną.

[LINK]

4. Mode féminine et sport, 1880–1939

.Paris Musées, gromadzące kolekcje paryskich muzeów miejskich, przygotowało wystawę „Mode féminine et sport, 1880–1939”. Poświęcona jest epoce, w której we Francji spojrzenie na sport zmieniło się z zarezerwowanego dla wyższych sfer, uprawiających tenis i jeździectwo, na dostępne dla klas średnich, wraz z utworzeniem pierwszych klubów i stowarzyszeń. Ewolucji tej towarzyszyły tendencje w ówczesnej modzie damskiej, będące odzwierciedleniem zmieniającej się mentalności społeczeństwa. Prezentowane eksponaty pochodzą z muzeum mody Palais Galliera, Musée Carnavalet i Petit Palais.

[LINK]

5. Musée du quai Branly

.Musée du quai Branly, poświęcone cywilizacjom pozaeuropejskim, udostępniło online katalog zbiorów. Można tam znaleźć tysiące obiektów należących do przedstawicieli ludów i plemion z całego świata. Rzeźby czy ilustracje reprezentują sztukę kultur pozaeuropejskich. Fotografie pokazują natomiast życie przedstawicieli tych kultur i ich środowisko.

[LINK]

6. La Belle Époque des cartes postales

.Wirtualna wystawa „La Belle Époque des cartes postales” przedstawia karty pocztowe pochodzące z archiwów departamentu Yvelines. Wykonane na przełomie XIX i XX wieku są prawdziwym świadectwem epoki. Przedstawiają brzegi Sekwany jako miejsce pracy i odpoczynku, ale także początki lotnictwa, obchody świąt państwowych i religijnych, wydarzenia sportowe i kulturalne czy zabawy taneczne.

[LINK]

7. Plateforme ouverte du patrimoine

.Platforma POP została utworzona przez Ministerstwo Kultury, gromadzi zbiory francuskich muzeów, przykłady dziedzictwa architektonicznego z różnych epok czy biografie twórców. Przygotowane są również działy tematyczne, jak portrety Dory Maar wykonane przez Picassa, malarstwo olejne końca XVIII wieku czy projekty Karla Lagerfelda.

[LINK]

8. Des projets aux vestiges. Les Hauts-de-Seine et les expositions universelles

.Wirtualna wystawa, przygotowana dzięki archiwom departamentu Hauts-de-Seine, przedstawia wystawy światowe, które odbyły się we Francji w latach 1855–1900. Od przygotowań i budowy imponujących pawilonów po zachowane w aglomeracji paryskiej miejsca, które są pozostałością po wystawach światowych, ekspozycja opowiada historię wydarzenia, które zmieniło obraz stolicy Francji.

[LINK]

9. Jeu de Paume lab

.W ramach projektu Jeu de Paume każdego miesiąca czworo fotografów publikuje na Instagramie zdjęcia wokół tematu dystansu. Zagadnienie, które od ponad roku zajmuje społeczeństwo i wpływa na relacje międzyludzkie, w obiektywie fotografów przejawia się w bezmiarze oceanu, twarzach ludzi czy grze świateł w oknie.

[LINK]

10. Rodin et l’art égyptien

.Publikacje udostępnione online przez Muzeum Rodina pozwalają odkryć kolekcję sztuki egipskiej, którą zebrał rzeźbiarz. Nabyte przez Rodina w antykwariatach w Paryżu i Kairze przedmioty, które rok przed śmiercią przekazał państwu francuskiemu, obecnie znajdują się w kolekcji muzeum poświęconego artyście. Amulety, ceramika czy biżuteria świadczą o pasji Rodina do sztuki antycznego Egiptu, a także są cennymi pozostałościami po starożytnej cywilizacji.

[LINK]

Julia Mistewicz
Paryż

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 kwietnia 2021