
Agaton KOZIŃSKI
Ukraińcom trzeba pomagać cały czas
W dzisiejszym komentarzu #NajważniejszeDnia Agaton KOZIŃSKI, zastępca redaktora naczelnego Wszystko co Najważniejsze, odwołuje się do nagłówków gazet ukazujących się w Europie Zachodniej, które bez względu na profil podkreślają, że do upadku Kijowa jest blisko. Redaktor zaznacza, że przewaga militarna Rosji jest ogromna, jednak podkreśla, że nie jest prawdą, że Ukraina nie ma żadnych szans.

Prof. Michał KLEIBER
Solidarność i stanowczość to recepta na obecny kryzys
W komentarzu #NajważniejszeDnia prof. Michał KLEIBER, redaktor naczelny Wszystko co Najważniejsze komentuje inwazję rosyjską na Ukrainę, apelując o jedność na poziomie politycznym i społecznym.

Agaton KOZIŃSKI
Zachód musi przejąć inicjatywę wobec Rosji
Zachód musi przejąć inicjatywę, a nie tylko być reaktywny wobec działań rosyjskich – mówi w komentarzu #NajważniejszeDnia Agaton KOZIŃSKI, zastępca redaktora naczelnego Wszystko co Najważniejsze.

Michał KŁOSOWSKI
Ukraina należy do Europy!
„Ukraina należy do Europy!” To zdanie, które przewodzi dzisiejszemu Komentarzowi Dnia, prowadzonemu przez Michała KŁOSOWSKIEGO, zastępcy redaktora naczelnego Wszystko co Najważniejsze.

Agaton KOZIŃSKI
Konflikt na Ukrainie to sprawdzian dla UE
Konflikt na Ukrainie: w dzisiejszym komentarzu #NajważniejszeDnia Agaton KOZIŃSKI przybliża przebieg ostatnich wydarzeń związanych z konfliktem ukraińsko-rosyjskim. Zaznacza również jakim sprawdzianem dla Europy jest spór.

Joanna SZUKAŁA
Mateusz M. KRAWCZYK
Podcast Wspólny Świat. Życie w czasie niekończącego się konfliktu - rozmowa z Joanną Szukałą (PAH) o życiu mieszkańców wschodniej Ukrainy
W kolejnym odcinku podcastu “Wspólny Świat” przyglądamy się sytuacji mieszkańców wschodniej Ukrainy, żyjących od 2014 r. w stanie zawieszenia i zagrożeniu eskalacją konfliktu. Mateusz Krawczyk rozmawia z Joanną Szukałą, koordynatorką misji Polskiej Akcji Humanitarnej w Ukrainie.

Jan ŚLIWA
Unijna Wojna Peloponeska. Kronikarski zapis po pierwszej bitwie brukselskiej
Jeżeli cała dyskusja jest skupiona na drobnych targach i stosunkach wewnętrznych, to Unia przypomina statek, gdzie marynarze buntują się przeciw bosmanowi, ten intryguje przeciw kapitanowi, a zapomniano o nawigacji i sterze.

Prof. Eli BERMAN
Małe wojny i big data. Rewolucja informacyjna ustrzeże nas przed wojną?
Dziś potrzebujemy o wiele większej wiedzy na temat tego, jak wstrzymywać przewroty zbrojne, kto i dlaczego do nich dołącza, kto je finansuje i jak oddziałują one na lokalne społeczności. Bez tego nie będziemy mogli przeciwdziałać ich powstawaniu. A w tym właśnie użyteczna będzie informatyka.

Adam TALAROWSKI
Paweł Włodkowic kontra reszta świata
Sprzężenie pragmatycznych, konkretnych celów politycznych z oryginalnym, humanistyczno-chrześcijańskim podejściem podpartym najwyższymi – na miarę swej epoki – standardami naukowo-intelektualnymi zaowocowało zaprezentowaniem wobec całej Europy takich idei, o których dziś możemy z dumą mówić jako o polskim wkładzie w rozwój myśli europejskiej w XV wieku.

Prof. Marek A. CICHOCKI
"Nowe otwarcie Putina"
Putin o niczym innym nie myślał w swojej polityce od 1999 roku, jak o przyszłej wielkiej Rosji. Za to racjonalny Zachód myślał, że kupując od Putina gaz i ropę nie tylko robi świetny interes, ale pomaga zrozumieć rosyjskiemu przywódcy oraz milionom Rosjan, na czym polegają wszelkie dobrodziejstwa płynące ze status quo.