

Dan NORRIS
Kreatywność i nienawiść. Twórz jak ludzie sukcesu!
Każdy z nas jest twórcą. Jeśli tworzysz cokolwiek, jesteś kreatywny. Jeśli nie tworzysz niczego, coś Cię blokuje. Czy pamiętasz, jak w dzieciństwie spędzałeś godziny na rysowaniu, wymyślaniu nowych rzeczy lub budowaniu fortec? Większość z nas zawsze chciała coś stworzyć, ale często o tym pragnieniu zapominała na etapie dorastania.

Marek TARNOWSKI
Polećmy na Księżyc. Czy my w ogóle mamy jakąś ideę?
Nie ma idei, więc „budzą się upiory”. Nie ma myślenia o przyszłości. Otacza nas myślenie o przeszłości. Zamiast Idei „do przodu” są idee „do tyłu”. To niekończące się spory o prawo, o politykę, o historyczną prawdę. Akurat ta prawda okazuje się bardzo wieloznaczna. Ona nas wcale nie wyzwoli. Ona nas zniewala i zabiera nam powietrze.

Piotr VOELKEL
"Przywrócić sens zadawaniu pytań"
Transformacja jaka dziś, także dzięki Internetowi, następuje i przyspiesza, zmienia nas coraz bardziej w mrowiska i roje. Zdemokratyzuje się wiele naszych struktur i relacji oraz dostęp do informacji. Czeka to też instytucje, także uniwersytety, których część struktur i praktyk ma średniowieczne korzenie, a dziś śmieszy, szkodzi postępowi, blokuje niezbędne zmiany.

Jarosław KORDZIŃSKI
"O mózgu. O rozmowach. O życiu szczęśliwym"
Profesor Jerzy Vetulani zachęca do tego, żeby być osobą żywą i ciekawą świata, praktykować od czasu do czasu głodówki i pić czerwone wino, dzięki czemu nasze chromosomy mniej się zużywają, a my starzejemy się wolniej. Do tego dodać należy jeszcze jeszcze kobiety, taniec i śpiew, czyli wysiłek fizyczny oraz konieczny wysiłek intelektualny.

Alberto HEIMLER
"Uber, czyli jak regulatorzy w Europie chronią nas przed innowacjami"
Jeśli Europa ma się rozwijać, musi ułatwić innowatorom wejście na rynek. Powinniśmy cenić innowacje wprowadzane przez nowych graczy bardziej, niż cenimy ochronę istniejących uczestników rynku.

Erik WAHL
"Unthink. Twórz również... do kosza. I uważnie obserwuj artystów"
Uczę się od artystów, ponieważ uważam, że sztuka jest czymś więcej niż biznesem. Jest takim wymyślnym pojazdem, który pomaga nam pojąć, gdzie możemy być za pięć lat. Jest podstawową wskazówką co do biznesowych strategii i jeśli zamierzamy czerpać z niej naukę, musimy nie tylko podpatrywać, jak pracują utalentowani artyści, ale też sami musimy stawać się artystami.

Erik WAHL
"Unthink (2). O potężnej sile zabawy"
Trzeba wskrzesić siebie samego z dzieciństwa. Trzeba w końcu zacząć żyć aktywnie. Z pasją. Ciekawością. Wolnością. „Graj bez zwracania uwagi na wynik, baw się” — pisze Roy Williams, założyciel Wizard Academy. „Aby się bawić, trzeba zrelaksować napięty umysł. Przez to się odmładzamy i rewitalizujemy. Dzieci są radosne, bo się bawią. Dorośli są poważni, bo się nie bawią”

Prof. Łukasz A.TURSKI
"Postęp nie zna litości. Albo
Trwanie przy znanych i sprawdzonych rozwiązaniach zbyt długo i na przekór pojawiającemu się nowemu prowadzi w końcu do skreślenia z listy albo wykluczenia z gry na dobre. Postęp nie zna litości. Warto o tym pamiętać.

Prof. Michał KLEIBER
"Po pierwsze, nauka"
Odwaga do odmiennego spojrzenia na sposób wykorzystywania pieniędzy publicznych, ze szczególną troską traktując te wydatki, które mają jawnie pro-rozwojowy charakter, rezygnując zaś z finansowania wyłącznie doraźnych, krótkowzrocznych celów.

Prof. Michał KLEIBER
"Najważniejsze wyzwanie cywilizacyjne
“Mimo daleko idących zmian strukturalnych i tożsamościowych, które nie omijają polskiego społeczeństwa, powszechna kultura szacunku dla ludzkiej kreatywności pozostaje w naszym kraju na niskim poziomie”

Neil FIORE
"W poszukiwaniu samodyscypliny. Siedem strategii"
“Nigdy nie oznajmiłem świadomej części mojego umysłu zarządzanej przez ego: „Musisz dokończyć pisanie tego tekstu”. Zamiast tego mówiłem po prostu: „Decyduję się zasiąść o ósmej rano na piętnaście minut do pracy i zobaczę, co z tego wyjdzie — a żeby było łatwiej, po raz kolejny zacznę w południe lub o szóstej wieczorem”

"Bez filozofii Akademia spadnie do pozycji szkoły zawodowej..."
“Bez filozofii akademia spadnie do pozycji szkoły zawodowej – szkółki cechowej dla nieopłacanych stażystów zagranicznych firm. Likwidatorzy filozofii – bezinteresownego, rygorystycznego, wolnego myślenia – to wrogowie polskiego Oświecenia”.