"Gliwice. Jak my to robimy? Animować, tworzyć warunki. I nie przeszkadzać"
Z uśmiechem wspominamy dziś w Gliwicach czas, gdy w połowie lat 90. miasto wydało ponad 70 mln złotych na uzbrojenie terenów pod duże inwestycje. Krytycy podnosili wówczas argument, że zrobiony został prezent zachodnim kapitalistom. Teraz już nie ma wątpliwości, że była to jednak dobra decyzja. Ściągnięty do Gliwic General Motors, z fabryką Opla na czele, dał podwaliny całej Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Dla Gliwic stał się lokomotywą rozwojową, która przyciągnęła za sobą kolejne wielomilionowe inwestycje. Dziś Gliwice nadal mają potencjał i wciąż przyciągają nowych inwestorów. Mamy nowoczesną infrastrukturę miejską. Stosujemy innowacyjne rozwiązania w promowaniu i wspieraniu przedsiębiorczości. Tworzymy atrakcyjne warunki inwestycyjne. Wizytówką miasta stały się firmy, które podbijają krajowy i zagraniczny rynek w dziedzinie zaawansowanych technologii informatycznych.
W GLIWICACH POWSTAJE POLSKA KRZEMOWA DOLINA
.Działająca od prawie 20 lat Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna została uznana przez „Financial Times” za 2. w Europie i 11. na świecie najlepszą strefę ekonomiczną. Dziś jej największą część stanowi podstrefa gliwicka. Na jej terenie działa ponad 80 firm. W samych Gliwicach prawie 60! Dzięki temu pracę znalazło ok. 17 tys. osób. Największymi pracodawcami są firmy związane z branżą motoryzacyjną. Od ponad 15 lat działa w Gliwicach fabryka Opla należąca do General Motors Manufacturing Poland. Był to pierwszy poważny inwestor, który zbudował w naszym mieście swoje zaplecze produkcyjne. Dzięki temu w Gliwicach zainwestowały też firmy podwykonawcze związane z przemysłem motoryzacyjnym. Dziś na terenie gliwickiej strefy działa ich kilkanaście. Branże są zróżnicowane – od maszynowej, przez metalową, elektryczną, elektroniczną, informatyczną, logistyczną, poligraficzną – po budowlaną, a nawet chemiczną i papierniczą!
Nowe Gliwice to zrewitalizowany kompleks budynków dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Gliwice, zlokalizowany w niewielkiej odległości od centrum miasta, w pobliżu węzła Gliwice – Sośnica łączącego autostrady A1 i A4. To miejsce wyjątkowe, w którym nowoczesne siedziby innowacyjnych firm sąsiadują z zabytkowymi budynkami dawnej kopalni.
.W Nowych Gliwicach, nazywanych już Polską Doliną Krzemową, lokują się zarówno małe, raczkujące firmy jak i duże, doskonale prosperujące przedsiębiorstwa – głównie z branży nowoczesnych technologii. Terenem i obiektami w Nowych Gliwicach zarządza Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju – firma komunalna, która uruchomiła tam Inkubator Przedsiębiorczości. Jego głównym zadaniem jest pobudzanie rozwoju gospodarczego poprzez wspomaganie indywidualnej przedsiębiorczości, promocję przedsiębiorczości, tworzenie otoczenia sprzyjającego nawiązywaniu współpracy pomiędzy firmami. Dzięki temu możliwa jest wymiana doświadczeń i nawiązywanie współpracy pomiędzy biznesem i gliwickimi środowiskami naukowymi.
W Nowych Gliwicach działa np. Future Processing – dynamicznie rozwijająca się firma technologiczna działająca na globalnym rynku oprogramowania. To zespół wysokiej klasy specjalistów wykształconych na Politechnice Śląskiej posiadający wiedzę i doświadczenie niezbędne do realizacji ambitnych projektów informatycznych.
Z Nowymi Gliwicami związana jest też firma Flytronic. Powstała ponad 6 lat temu spółka jest nowoczesnym ośrodkiem badawczo – rozwojowym działającym w ramach grupy WB Electronics (lider na polskim rynku w dziedzinie systemów elektronicznych i informatycznych przeznaczonych do zastosowań militarnych). Łącząc potencjał badawczy firmy Flytronic, zrzeszającej wybitnych naukowców i inżynierów z potentatem branży zbrojeniowej – firmą WB Electronics, udało się stworzyć w Gliwicach unikatowe w skali kraju centrum badawcze zajmujące się szeroko rozumianymi zagadnieniami z zakresu bezzałogowych systemów latających. Sztandarowym produktem firmy Flytronic okazał się nowoczesny dron – FLYEYE, wykorzystywany m.in. przez Wojsko Polskie.
Ale Nowe Gliwice to także kilkadziesiąt innych firm. Infinite Dreams zajmuje się tworzeniem gier komputerowych oraz aplikacji na platformy mobilne. Przedsiębiorstwo ma już ponad 10-letnie doświadczenie w tworzeniu produktów na platformy iOS, Android, Mac OS X, Windows Phone, Symbian3 i inne. Cztery lata temu firma rozpoczęła produkcję gier z serii „Mini Apps”, w ramach której użytkownicy najnowszych smartfonów otrzymują gry już preinstalowane.
ZIELONE ŚWIATŁO DLA NOWYCH INWESTYCJI
Nowe Gliwice II to nowe miejsca pracy, zlecenia dla już działających gliwickich firm. Samonapędzająca się gliwicka rewolucja industrialna epoki 2.0.
.Po sukcesach, jakie przyniósł projekt Nowe Gliwice rozpoczęły się przygotowania do projektu o roboczej nazwie Nowe Gliwice II. Główne założenie to rewitalizacja terenu po byłej fabryce znajdującej w bezpośrednim sąsiedztwie Drogowej Trasy Średnicowej. Najciekawsze stare budynki zostaną zachowane, ale zyskają nowy blask. Ten projekt bardzo dobrze rokuje. Wszyscy zyskamy bardzo atrakcyjną, tętniącą życiem przestrzeń.
Nowe Gliwice II mają być miejscem, w którym będzie można miło spędzić wolny czas. Projekt Nowe Gliwice II – podobnie jak wcześniejszy – będzie oczywiście musiał na siebie zarobić, więc powstaną też kolejne tereny pod nowe inwestycje komercyjne. To oznacza rozwój, nowe miejsca pracy, zlecenia dla już działających gliwickich firm. Samonapędzająca się gliwicka rewolucja industrialna epoki 2.0. Mam nadzieję, że w Nowych Gliwicach II będą lokowały się nowoczesne firmy związane z IT i branżami kreatywnymi. Jak będzie? To pokaże przyszłość, która oczywiście jest tu. W Gliwicach.
JAK TO ROBIMY?
.Chętnie dzielimy się naszymi doświadczeniami z innymi miastami, województwami, regionami. Z wszystkimi, którzy chcą podpatrzeć, skopiować, zainspirować się naszymi doświadczeniami. Cieszymy się, gdy przenoszone są do innych miast wypracowane przez nas rozwiązania.
Poza Nowymi Gliwicami i Górnośląską Agencją Przedsiębiorczości i Rozwoju, która wspiera fachowym doradztwem początkujących przedsiębiorców od dekady działa u nas Park Naukowo – Technologiczny „Technopark Gliwice”. To nowoczesne centrum wsparcia biznesu akademickiego utworzone w 2004 roku przez trzech założycieli: miasto Gliwice, Politechnikę Śląską oraz Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Główną działalnością Technoparku jest tworzenie i promocja innowacyjnych oraz nowoczesnych firm technologicznych, a także transfer innowacyjnych technologii z Politechniki Śląskiej i jednostek badawczo – rozwojowych do sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
W „Technoparku” ulokowało się ponad 20 firm. Wiele z nich to przedsiębiorstwa reprezentujące wysoki poziom technologiczny, jak np. gliwicka firma i3D, która jest liderem w branży nowych technologii w obszarze interaktywnej grafiki 3D i jedyną firmą w Polsce oferującą w pełni interaktywne, trójwymiarowe wizualizacje oraz prezentacje dowolnych modeli i obiektów, takich jak budynki, budowle, urządzenia, linie produkcyjne, środki transportu itp. Jednak zdecydowana większość to nowe inicjatywy – firmy, których właścicielami lub osobami zatrudnionymi są w większości absolwenci uczelni wyższych, głównie Politechniki Śląskiej.
Jednak przedsiębiorczość to cecha, na którą pracuje się latami. Spore osiągnięcia w tej dziedzinie ma działające w Gliwicach Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży. Zajmuje się ono realizacją programów dla młodzieży w zakresie zwalczania bezrobocia, aktywizacji zawodowej, zagospodarowania wolnego czasu, kształcenia ustawicznego oraz doradztwa zawodowego. Stowarzyszenie realizuje i rozwija dostosowaną dla potrzeb lokalnego rynku pracy koncepcję kształcenia ustawicznego m.in. na potrzeby sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Warto podkreślić, że stowarzyszenie jest zainteresowane losem architektury poprzemysłowej naszego regionu. Docenia jej wartość. W dwóch halach byłej fabryki drutu utworzyło i prowadzi galerię HALO!GEN.
POLSKA KRZEMOWA DOLINA TO NIE TYLKO HASŁO
.Gliwice postawiły na rozwój nowoczesnych technologii w pierwszych planach rozwoju miasta. Postawiły na atrakcyjne warunki dla inwestorów. Postawiły na współpracę różnych środowisk, także biznesu, ale przede wszystkim nauki i mądrych samorządowców. Gliwice to synergia, poszukiwanie tego co łączy i rozwija, a nie tego co dzieli. Gliwice to animowanie, wspieranie i… nieprzeszkadzanie.
Efekt? Zaufały Gliwicom setki firm – zarówno dużych, międzynarodowych koncernów z ugruntowaną pozycją na rynku – jak i małych przedsiębiorstw, które stawiają dopiero pierwsze kroki w biznesowej działalności. Pomagając realizować inwestycyjne plany stawiamy na kreatywność.
W Nowych Gliwicach nieustannie lokują się firmy z branży wysokich technologii. Szykowany jest już kolejny atrakcyjny obszar pod kolejne inwestycje – Nowe Gliwice II. Innowacyjnych firm ciągle przybywa, wraz z nimi miejsc pracy, lepszych warunków życia. Świetna lokalizacja na skrzyżowaniu dwóch autostrad (A1 i A4), duży potencjał naukowy, jaki gwarantuje Politechnika Śląska, dobrze przygotowane działki inwestycyjne – to tylko niektóre z walorów, jakie ma do zaoferowania miasto.
Pytany, gdzie warto inwestować, lokować swój biznes, gdzie znajdzie się najlepszych w Polsce podwykonawców świata IT, nowych mediów, aplikacji, software, podzespołów dla przemysłu kosmicznego, lotniczego, wojskowego, sprzętu naukowego… nie mam wątpliwości. I zapraszam do Gliwic.
Krystian Tomala