Zygmunt FRANKIEWICZ: Wszechpotężne, centralnie sterowane państwo niszczy i tak słaby polski kapitał społeczny
Zygmunt FRANKIEWICZ

Zygmunt FRANKIEWICZ

Wszechpotężne, centralnie sterowane państwo niszczy i tak słaby polski kapitał społeczny

Zostałem poproszony o wskazanie we Wszystko co Najważniejsze dziesięciu najważniejszych spraw dla samorządu. Wybór niełatwy – chaos urbanistyczny wynikający ze złego prawa w dziedzinie planowania przestrzennego, wyzwania związane ze starzeniem się społeczeństwa i depopulacją, z imigracją, słabnięcie małych i średnich miast, wyzwania w dziedzinie infrastruktury, rozwój usług komunalnych. Punktem wyjścia do skutecznego zmierzenia się ze zdecydowaną większością wyzwań jest jednak moim zdaniem powrót do korzeni.

Bożena NITKA: "Piękno ukryte w każdym z nas"
Bożena NITKA

Bożena NITKA

"Piękno ukryte w każdym z nas"

Każdy z nas jest inny, każdy na swój sposób piękny. Czasami widzimy to od razu, czasami po chwili, czasami do odkrycia drugiego człowieka potrzebujemy czasu. Piękno w róznorodności, piękna poznawanie. Ale też piękno wybuchające wiosną. Warte zatrzymania w kadrze.

Bożena NITKA: "Projekt: Moje Miasto"
Bożena NITKA

Bożena NITKA

"Projekt

Wiem, że nie każdy chce oglądać te brzydsze części miasta – w szczególności urzędnicy. Gdy na co dzień panuje chaos i wieczna gonitwa a ludzie pędzą i nie mają się czasu zastanowić nad najprostszymi sprawami – ja chciałabym widzieć tu spokój i harmonię. Wiem co niektórzy mogą powiedzieć: że moje miasto jest opuszczone i smutne, nie tętni życiem, gwarem, ale z drugiej strony: czy życie to chaos? gonitwa? a gdzie drugi człowiek?

Bożena NITKA: Jak mors w zimie
Bożena NITKA

Bożena NITKA

Jak mors w zimie

Wprawdzie akurat tegoroczna zima niekoniecznie nas raczy śniegiem ale dla morsów jest to pogoda w sam raz. Mieszkańcy Gliwic i okolic skrzykują się na Facebooku na wspólne „kąpiele w endorfinach” czyli w tym przypadku w jeziorze Czechowice – temperatura wody 1 stopień.

Bożena NITKA: Gliwicka opowieść świąteczna. Boże Narodzenie
Bożena NITKA

Bożena NITKA

Gliwicka opowieść świąteczna. Boże Narodzenie

Polskie miasta żyją w grudniu nie tylko w okolicach centrów handlowych a Święta Bożego Narodzenia stanowią okazję do wspólnego przeżywania nie tylko Pasterki. Oto poetycki, fotograficzny zapis Bożeny Nitki atmosfery tych dni w Gliwicach.

Krystian TOMALA: "Wzorcowe miasto w sieci. Informacja podana z urzędu"
Krystian TOMALA

Krystian TOMALA

"Wzorcowe miasto w sieci. Informacja podana z urzędu"

Ciągle się uczymy. Mam nadzieję, że efekty będą zadowalające – dla nas i dla coraz szerszego grona odbiorców. Prędzej czy później, ale na pewno globalna sieć będzie dla nas – urzędników i samorządowców – narzędziem, które będzie miało wpływ na naszą codzienną pracę. Szybciej niż nam się wydaje nastąpi popyt na coś w rodzaju kompletnego, wirtualnego biura obsługi interesanta. Dokumentów papierowych produkowanych będzie znacznie mniej.

Zygmunt FRANKIEWICZ: "Partyjniactwo zabija samorządność"
Zygmunt FRANKIEWICZ

Zygmunt FRANKIEWICZ

"Partyjniactwo zabija samorządność"

Doprowadziliśmy w Polsce do tego, że obecne partie polskie nie są modelowym, dobrym rozwiązaniem europejskim. To są partie, które swoimi wewnętrznymi relacjami urągają demokracji. W partiach nie ma wewnętrznej dyskusji o sprawach ważnych dla ogółu. Są za to dyskusje o stołkach. Nie ma myślenia o państwie. Efektem tego jest mianowanie na najważniejsze nawet funkcje państwowe ludzi niekompetentnych. Decyduje wódz i lojalność podwładnych względem wodza. To jest główny czynnik, który decyduje o karierze członka partii. Nie są ważne jego kompetencje i przydatność do zarządzania na szczeblu państwowym. Bardzo duża grupa najwyższych urzędników państwowych pochodząca z wyboru politycznego jest niekompetentna.

Krystian TOMALA: "Gliwice. Jak my to robimy? Animować, tworzyć warunki. I nie przeszkadzać"
Krystian TOMALA

Krystian TOMALA

"Gliwice. Jak my to robimy? Animować, tworzyć warunki. I nie przeszkadzać"

W Nowych Gliwicach nieustannie lokują się firmy z branży wysokich technologii. Szykowany jest już kolejny atrakcyjny obszar pod kolejne inwestycje – Nowe Gliwice II. Innowacyjnych firm ciągle przybywa, wraz z nimi miejsc pracy, lepszych warunków życia. Świetna lokalizacja na skrzyżowaniu dwóch autostrad (A1 i A4), duży potencjał naukowy, jaki gwarantuje Politechnika Śląska, dobrze przygotowane działki inwestycyjne – to tylko niektóre z walorów, jakie ma do zaoferowania miasto.

Zygmunt FRANKIEWICZ: "W naszej Europie suwerenność i integralność terytorialna może być podważona propagandą i pogwałcona brutalną siłą"
Zygmunt FRANKIEWICZ

Zygmunt FRANKIEWICZ

"W naszej Europie suwerenność i integralność terytorialna może być podważona propagandą i pogwałcona brutalną siłą"

W imię wolności słowa i swobody wyrażania poglądów godziliśmy się na trwanie resztek skrajnych ideologii, które wydawały się nam jedynie niegroźnymi dziwactwami. Wydarzenia ostatnich miesięcy gwałtownie zachwiały tą pewnością. Okazało się bowiem, że nawet w naszej bezpiecznej i spokojnej Europie suwerenność i integralność terytorialna może być podważona propagandą i pogwałcona brutalną siłą.

Michał JAŚNIOK: "Z gliwickiej Radiostacji nieprzerwanie wysyłane są sygnały"
Michał JAŚNIOK

Michał JAŚNIOK

"Z gliwickiej Radiostacji nieprzerwanie wysyłane są sygnały"

Radiostacja jest bez wątpienia tym miejscem, które ma charakter unikatowy (najwyższy drewniany maszt na świecie) oraz historyczny (związany z „prowokacją gliwicką”). To dwa ważne kryteria decydujące o umieszczeniu wyjątkowych miejsc na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Czasu jest coraz mniej: ONZ rozważa zamknięcie listy na liczbie 1000 obiektów (na razie jest ich 981).

Zygmunt FRANKIEWICZ: "Jak zbudować miasto rzeczywiście obywatelskie"
Zygmunt FRANKIEWICZ

Zygmunt FRANKIEWICZ

"Jak zbudować miasto rzeczywiście obywatelskie"

Działalność Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych oraz jego wpływ na wskaźniki aktywności mieszkańców pokazują, że stworzono zostały dobre narzędzia do walki z niekorzystnymi zjawiskami społecznymi. Wymagało to systemowych działań oraz systematycznego wsparcia finansowego. Wsparcia, które nie jest prostym rozdawnictwem, lecz stwarza możliwości działania i promuje aktywność mieszkańców w różnych sferach życia miasta.

Zygmunt FRANKIEWICZ: "Jeśli choć raz w roku nie jestem na Orlej Perci, źle się czuję"
Zygmunt FRANKIEWICZ

Zygmunt FRANKIEWICZ

"Jeśli choć raz w roku nie jestem na Orlej Perci, źle się czuję"

Jeżeli w ciągu roku choć raz nie jestem na Orlej Perci, to źle się czuję. Koniec września jest najlepszym momentem, żeby się tam wybrać. Ludzi mniej. Rzadziej pada. Powietrze jest czystsze, bo noce są już chłodne. Chodzę również po Beskidach, choć nie są one tak piękne jak dawniej. Źle pojęta cywilizacja wiele popsuła w ich krajobrazie i atmosferze.

Krystian TOMALA: "Bogate głowy w Gliwicach. Polska Krzemowa Dolina"
Krystian TOMALA

Krystian TOMALA

"Bogate głowy w Gliwicach. Polska Krzemowa Dolina"

Gliwice to jedno z najbogatszych miast. Z wynikiem 4069,40 zł/mieszkańca pokonałyby aż osiem, znacznie większych miast wojewódzkich Olsztyn (3939,94 zł), Rzeszów (3934,52 zł), Kielce (3887,70 zł), Białystok (3810,82 zł), Szczecin (3669,21 zł), Lublin (3593,18 zł), Zieloną Górę (3556,15 zł) i Bydgoszcz (3215,74 zł).