

Mathias RISSE
Aby przetrwać, potrzebujemy cierpliwości, elastyczności i inteligencji
Etycy nadal nie zgadzają się co do podstawowych zasad moralności, do tego stopnia, że nie wiadomo, czy superinteligencje nie uznałyby wyeliminowania ludzkości za coś niewłaściwego.

Prof. Tashi RABGEY
Atak na autorytet. Dalajlama, którego nie znaliście
Celem tego wiralowego filmu było zniszczenie wizerunku osoby, którą przywódcy Chin od dawna publicznie lżą, po cichu się jej obawiając. Odkąd w 1959 r. ogłoszono, że rząd tybetański pozostaje na uchodźstwie w Indiach, prowadzona jest nieustanna kampania mająca na celu oczernienie Dalajlamy, szanowanej osoby publicznej i symbolicznego przywódcy Tybetu.

Prof. Chantal DELSOL
Eutanazja i samobójstwo wspomagane uczynią nas ludźmi bez sumienia?
Wielka fala uderza dziś w podstawowe zasady konstytuujące dotychczas naszą cywilizację

Bp Mirosław MILEWSKI
O potrzebie nowego ładu moralnego
Słyszymy o potrzebie budowania nowego ładu w Polsce. Czy stawiamy sobie jednak pytania, wokół czego ten nowy ład powinien być osnuty? Naszym powinno być pragnienie odkrycia i wcielenia w życie nowego ładu moralnego.

Joseph S. NYE
Czy moralność ma znaczenie?
Woodrow Wilson koncepcję równowagi sił uważał za niemoralną, bo krojącą słabe narody jak sery na użytek wielkich mocarstw. Przykładem tego była Polska podzielona między Rosję, Prusy i Austrię. W USA dziedzictwo liberalne, które pozostawił po sobie Wilson, uznano za pułapkę dla amerykańskiej polityki zagranicznej.

Papież FRANCISZEK
Powróćmy do marzeń. Droga do lepszej przyszłości
Poszukiwanie dobra wspólnego to znacznie więcej niż suma tego, co jest dobre dla jednostek. Oznacza to szacunek dla wszystkich obywateli i poszukiwanie skutecznej odpowiedzi na potrzeby tych, którzy mają najmniej szczęścia.