

Arta MOEINI
Imperialny liberalizm zjada Amerykę
Zwycięstwo Rosji w wojnie nie byłoby jedynie stratą Ukrainy, jak wynikałoby z dominującego na Zachodzie opisu konfliktu, ale oznaczałoby również upadek tzw. liberalnego porządku międzynarodowego, którego zasady Waszyngton i jego północnoatlantyccy sojusznicy ustanowili po II wojnie światowej.

Asle TOJE
Konserwatyści muszą powrócić do źródeł, zaczynając od dwóch studentów Kanta
W XIX w. nacjonaliści nieśli sztandar liberalizmu: byli demokratami, patrzyli w przyszłość i wierzyli w postęp. Dziś już tak nie jest.

John JUDIS
Powrót socjalizmu
Nowi socjaliści odrzucają teorię Marksa. Postrzegają socjalizm jako element rozwijający się w kapitalizmie, tak samo jak kapitalizm rozwinął się w feudalizmie.

Ian BURUMA
Populizm nie zniknie. Strach skłania wyborców do głosowania na partie antysystemowe
Dla wielu republikańskich wyborców Joe Biden został wybrany w sposób nieprawidłowy. To jest duży problem, bo na dłuższą metę nie da się utrzymać systemu demokratycznego, jeśli część wyborców nie będzie uznawać demokratycznych rozstrzygnięć.

Stanisław JĘDRCZAK
Duch obywatelstwa nie ożywia już martwej maszynerii państwa
W warunkach polityki merytokratycznej, eksperckiej i prowadzonej przez „niezależne instytucje”, demokratyzm utracił swą żywotność. Ta rezygnacja spowodowała wyalienowanie się instytucji liberalnych, które zyskały pozademokratyczną samodzielność.

Lee EDWARDS
Świat po pandemii. A może socjalizm?
Socjalistyczny cud Izraela okazał się mirażem, Indie odrzuciły socjalistyczną ideologię, wybierając gospodarkę opartą w większym stopniu na wolnym rynku, a Wielka Brytania dała całemu światu przykład, stawiając na prywatyzację i deregulację. Bez względu na to, czy mówimy o kraju rolniczym z populacją 1,3 miliarda ludzi, czy małym bliskowschodnim kraju zamieszkanym przez wybitnie inteligentny naród, od socjalizmu zawsze lepszy jest kapitalizm.

Pierre LEMAITRE
Emmanuel Macron nie istnieje
Macron jest reprezentantem neoliberalnego systemu rządzącego Francją. Dziś prezydentem jest on, ale równie dobrze mógłby być inny neoliberał. W tym sensie Macron nie istnieje, bo nie prowadzi własnej polityki.

Marcin GIEŁZAK
Nie ma „ideologii LGBT”. Jest liberalizm
W późnym kapitalizmie tożsamość etniczna czy seksualna stały się kapitałem. Jeśli współcześnie widzimy, że postęp jest ważniejszy od tradycji, to nie dzieje się tak z uwagi na machinacje marksistów ani wystąpienia garstki aktywistów LGBT. To dlatego, że żyjemy w demokracji liberalnej.

David HARVEY
Przestrzenie globalnego kapitalizmu. Gdy państwo ponosi ryzyko, a biznes zgarnia zysk
Państwo neoliberalne jest głęboko antydemokratyczne, choć często usiłuje to ukryć. Faworyzuje rządy elit, a rządzenie poprzez dekrety władzy wykonawczej oraz orzecznictwo sądowe jest wyraźnie przedkładane nad podejmowanie decyzji na drodze parlamentarnej. To, co jeszcze zostało z demokracji przedstawicielskiej, ustępuje przed siłą pieniądza.