Arta MOEINI: Imperialny liberalizm zjada Amerykę
Arta MOEINI

Arta MOEINI

Imperialny liberalizm zjada Amerykę

Zwycięstwo Rosji w wojnie nie byłoby jedynie stratą Ukrainy, jak wynikałoby z dominującego na Zachodzie opisu konfliktu, ale oznaczałoby również upadek tzw. liberalnego porządku międzynarodowego, którego zasady Waszyngton i jego północnoatlantyccy sojusznicy ustanowili po II wojnie światowej.

John JUDIS: Powrót socjalizmu
John JUDIS

John JUDIS

Powrót socjalizmu

Nowi socjaliści odrzucają teorię Marksa. Postrzegają socjalizm jako element rozwijający się w kapitalizmie, tak samo jak kapitalizm rozwinął się w feudalizmie.

Stanisław JĘDRCZAK: Duch obywatelstwa nie ożywia już martwej maszynerii państwa
Stanisław JĘDRCZAK

Stanisław JĘDRCZAK

Duch obywatelstwa nie ożywia już martwej maszynerii państwa

W warunkach polityki merytokratycznej, eksperckiej i prowadzonej przez „niezależne instytucje”, demokratyzm utracił swą żywotność. Ta rezygnacja spowodowała wyalienowanie się instytucji liberalnych, które zyskały pozademokratyczną samodzielność.

Lee EDWARDS: Świat po pandemii. A może socjalizm?
Lee EDWARDS

Lee EDWARDS

Świat po pandemii. A może socjalizm?

Socjalistyczny cud Izraela okazał się mirażem, Indie odrzuciły socjalistyczną ideologię, wybierając gospodarkę opartą w większym stopniu na wolnym rynku, a Wielka Brytania dała całemu światu przykład, stawiając na prywatyzację i deregulację. Bez względu na to, czy mówimy o kraju rolniczym z populacją 1,3 miliarda ludzi, czy małym bliskowschodnim kraju zamieszkanym przez wybitnie inteligentny naród, od socjalizmu zawsze lepszy jest kapitalizm.

Pierre LEMAITRE: Emmanuel Macron nie istnieje
Pierre LEMAITRE

Pierre LEMAITRE

Emmanuel Macron nie istnieje

Macron jest reprezentantem neoliberalnego systemu rządzącego Francją. Dziś prezydentem jest on, ale równie dobrze mógłby być inny neoliberał. W tym sensie Macron nie istnieje, bo nie prowadzi własnej polityki.

Marcin GIEŁZAK: Nie ma „ideologii LGBT”. Jest liberalizm
Marcin GIEŁZAK

Marcin GIEŁZAK

Nie ma „ideologii LGBT”. Jest liberalizm

W późnym kapitalizmie tożsamość etniczna czy seksualna stały się kapitałem. Jeśli współcześnie widzimy, że postęp jest ważniejszy od tradycji, to nie dzieje się tak z uwagi na machinacje marksistów ani wystąpienia garstki aktywistów LGBT. To dlatego, że żyjemy w demokracji liberalnej.

David HARVEY: Przestrzenie globalnego kapitalizmu. Gdy państwo ponosi ryzyko, a biznes zgarnia zysk
David HARVEY

David HARVEY

Przestrzenie globalnego kapitalizmu.
Gdy państwo ponosi ryzyko, a biznes zgarnia zysk

Państwo neoliberalne jest głęboko antydemokratyczne, choć często usiłuje to ukryć. Faworyzuje rządy elit, a rządzenie poprzez dekrety władzy wykonawczej oraz orzecznictwo sądowe jest wyraźnie przedkładane nad podejmowanie decyzji na drodze parlamentarnej. To, co jeszcze zostało z demokracji przedstawicielskiej, ustępuje przed siłą pieniądza.