Nr 45 Wszystko co Najważniejsze już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie - w Sklepie Idei

Nr 45 Wszystko co Najważniejsze już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie - w Sklepie Idei

Photo of Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

Wydawca "Wszystko Co Najważniejsze".
www.instytutnowychmediow.pl

zobacz inne teksty Autora

.„Literatura jest najważniejsza” – to tytuł głośnego i dotychczas niepublikowanego wystąpienia Michela HOUELLEBECQA, jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy francuskich, autora m.in. „Cząstek elementarnych”, „Uległości”, „Serotoniny” i „Unicestwiania”, wygłoszonego 15 czerwca 2022 r. na Uniwersytecie Kore w Ennie, na Sycylii, gdzie tego dnia Autor otrzymał doktorat honoris causa. Autor w tekście otwierającym ten numer „Wszystko co Najważniejsze” stawia pytanie: Czy zasadne jest wyróżnianie tych ludzi (pisarzy – przyp. red.) i wskazywanie ich jako godnych podziwu?

„Literatura niezbyt przyczynia się do rozwoju wiedzy, jeszcze mniej wpływa na moralny postęp, natomiast znacząco poprawia ludziom poczucie dobrostanu. I czyni to w sposób, którym nie może się posłużyć żadna inna forma sztuki” – pisze Michel HOUELLEBECQ.

Na drugiej stronie proponujemy Państwu felieton Eryka MISTEWICZA, prezesa Instytutu Nowych Mediów. Jego tytuł brzmi „Głos Polski w świecie jest coraz lepiej słyszany” i poświęcony jest projektowi „Opowiadamy Polskę światu”, największej kampanii promującej polską historię w dziesiątkach krajów i setkach publikacji medialnych.

Duża część bieżącego numeru naszego miesięcznika poświęcona jest rosyjskim zbrodniom przeciwko ludzkości. Prof. Norman NAIMARK w tekście „Hitler, Stalin i uporczywość ludobójstwa” zwraca uwagę, odnosząc się do II wojny światowej, że naziści nie tylko dążyli do ostatecznej eliminacji narodu polskiego „jako takiego”, ale dopuścili się każdego z czynów określonych przez Konwencję w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa jako noszących znamiona „zamiaru zniszczenia”. Zwraca też uwagę na zbrodnie sowieckie, które – jak zaznacza – można uznać za lustrzane odbicie niemieckiego ludobójstwa.

Piszemy o osobowości Władimira Putina, ukształtowanej niegdyś przez opresyjny system sowiecki. Ian Ona JOHNSON, historyk wojny, dyplomacji i technologii, autor książki „The Faustian Bargain: Secret Soviet-German Military Cooperation in the Interwar Period”, w tekście „Putin gra historią tak, jak mu to się podoba” zwraca uwagę, że dla Putina polityczna użyteczność II wojny światowej leży w narracji, że ZSRR uratował świat przed nazizmem. Ale ta narracja ignoruje to, jak zaczęła się wojna.

Nawiązuje do tego prof. Norman DAVIES w głośnym artykule opublikowanym w najstarszym brytyjskim tygodniku „The Spectactor” oraz w „Wszystko co najważniejsze”. Tytuł tekstu to „Zapomniana historia Polski i Ukrainy”. Historyk, profesor Uniwersytetu Londyńskiego, autor prac o historii Europy, Polski i Wysp Brytyjskich, kawaler Orderu Orła Białego, zauważa, że od wybuchu wojny 24 lutego 2022 roku świat kładzie ogromny nacisk na historyczne powiązania Rosji i Ukrainy. Ma to częściowo odeprzeć zapewnienia Putina, że Kijów należy do Moskwy. Ale ta koncentracja na Rosji oznacza, że ważna rola ukraińskiej i polskiej historii jest niestety pomijana. Ta historia, zdaniem historyka, jest kluczowa dla zrozumienia ukraińskiej narodowości. Polecamy dogłębną lekturę tego artykułu.

W ostrych słowach o rosyjskim imperializmie pisze prezydent Andrzej DUDA w kolejnej odsłonie międzynarodowego projektu „Opowiadamy Polskę światu”. Tekst „Rosyjski imperializm na wojnie z Europą Środkowo-Wschodnią” to jeden z kilku, które zostały opublikowane we współpracujących z nami pismach w ponad 60 krajach świata. To największy z obecnie realizowanych projektów budowania wizerunku Polski za granicą. Obok tekstu prezydenta Andrzeja DUDY publikujemy artykuły prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Karola NAWROCKIEGO („Przez reparacje do pojednania”), prof. Zdzisława KRASNODĘBSKIEGO („Niemieckie zbrodnie na Polakach wciąż nierozliczone”) oraz Sebastiana MORELLO („Żądanie reparacji wojennych musi zacząć się od postawienia właściwych pytań”).

We wrześniu zmarła Elżbieta II, królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z dynastii Windsorów, która panowała na tronie przez ponad 70 lat. Jej śmierć została nazwana przez media i opinię publiczną w krajach całego świata symbolicznym końcem pewnej epoki. O erze elżbietańskiej na łamach najnowszego numeru „Wszystko co Najważniejsze” pisze Edward LUCAS, brytyjski dziennikarz i europejski korespondent tygodnika „The Economist”, a osobliwościom monarchii w liberalnej demokracji poświęcił swoją uwagę prof. Bogdan SZLACHTA, zwracając uwagę, że Elżbieta II była ceniona za to, że potrafiła w trudnych niekiedy chwilach dla rozpadającego się Imperium Brytyjskiego współpracować i z rządem lewicowym, labourzystów, i z rządem prawicowym, konserwatystów. Polecamy te artykuły zamieszczone na stronie 9 „Wszystko co Najważniejsze”.

Historia przyspiesza, pytania o przyszłość Europy – jako superpaństwa – rozbrzmiewają coraz głośniej. Dlatego warto przeczytać teksty zawarte w dziale „Nowe opisanie świata”. Otwiera go artykuł „Czy Unia Europejska poniosła porażkę?”, słowackiego politologa Dalibora ROHACA. Na następnej stronie George FRIEDMAN pisze, że technokraci nie zastąpią polityków, podkreślając problematyczność współczesnego szkolnictwa wyższego dla skutecznego zarządzania państwem, a Julian CRIBB, australijski pisarz i autor bestsellerów, w tym „Food or War” (Cambridge University Press), w niezwykle erudycyjnym tekście „Koniec polityki” wskazuje oskarżycielsko na winowajców obecnych wyzwań cywilizacyjnych; „Politycy i ich czarujący teatr, który przez ponad półtora wieku potrafił zachwycić ludzi, są jak balon, z którego nagle zaczyna uchodzić powietrze.”

Tylko we „Wszystko co Najważniejsze” przeczytają Państwo zapis głośnego wystąpienia Olafa SCHOLZA, w którym przedstawił on swoją, kontrowersyjną w niektórych fragmentach, wizję przyszłości Europy, w tym miejsce w niej Niemiec i Polski. Warto wczytać się w słowa kanclerza Niemiec, ale także jednego z najciekawszych analityków polityki europejskiej, pochodzącego z naszego regionu. Tytuł teksty to „Różnice hamują nas i dzielą”.

Cykl tekstów o Unii Europejskiej zamyka ks. prof. Piotr MAZURKIEWICZ. „Rosyjska agresja na Ukrainę uświadomiła lub powinna była uświadomić europejskim politykom, że kryzysy szeroko rozumianego bezpieczeństwa i ryzyko wojny w Europie nie należą do przeszłości. Nie da się jednak tym wyzwaniom sprostać wyłącznie za sprawą narzędzi finansowych służących korupcji rządów bądź obywateli obcych państw” – czytamy w tekście „Pieniądz jest osią Unii Europejskiej – to on stanowi o jej sile i kruchości”.

W przeglądzie idei polecamy tekst prof. Jacka HOŁÓWKI pt. Kapitalizm – system o dwóch twarzach”. Autor „Etyki w działaniu” zwraca uwagę, że „istnieją dwie wersje kapitalizmu – nieprzejednana i pojednawcza. Pierwsza służy walce klas i sprzyja spekulantom. Druga pomniejsza znaczenie rynku, ale aktywizuje rozliczne ludzkie uzdolnienia i zainteresowania.”. Do tego artykułu nawiązuje tekst „Święta wojna dla pokolenia elit”, którego autor to Arta MOEINI, teoretyk polityki, badacz Nietzschego i nowoczesności, związany z Institute for Peace & Diplomacy.

Dział naukowy „Wszystko co Najważniejsze” otwiera artykuł prof. Józefa BREMERA SJ pt. „Wolna wola – kognitywistyczna puszka Pandory”. Były rektor Akademii Ignatianum w Krakowie, podkreśla, że zmierzenie się z problemem wolnej woli człowieka otwiera prawdziwą puszkę Pandory z najtrudniejszymi pytaniami o bycie człowiekiem i o nasze codzienne rozumienie samych siebie. „Prowokują mnie one do koncepcji o stopniach swobody, na które składają się wewnętrzna wolność decyzji, zewnętrzna wolność działania, wolność przekraczania siebie w kierunku czegoś większego i wolność twórcza”. Koncepcje kognitywistyki i poznania na przykładzie osobowości Władimira Putina testuje prof. Ian ROBERTSON, wybitny szkocki neurobiolog i psycholog kliniczny. „Osobowość Władimira Putina od jego dzieciństwa kształtowana była przez opresyjny system sowiecki. Jednak to nieograniczona władza ostatecznie ukształtowała go jako ekstremalnego, narcystycznego hazardzistę” – czytamy w tekście „Psychologia hazardzisty”.

Dział „Piękno muzyki” otwiera Robert QUITTA, austriacki filozof i reżyser, krytyk oraz dyrektor wielu scen teatralnych, który prowadzi nas Śladami Chopina, Leszetyckiego, Paderewskiego, Szymanowskiego i Pendereckiego w Wiedniu, natomiast Sohrab AHMARI, Irańsko-amerykański pisarz i felietonista zamyka to wydanie „Wszystko co Najważniejsze”.

„Liberalizm w stylu zachodnim i komunizm uświęciły autonomicznego człowieka „jako centrum wszechświata”. Obie ideologie były bliźniaczymi siostrami tej samej filozofii macierzystej” – czytamy w artykule pt. „Archipelag GUŁag zachodniej cywilizacji”.

Zapraszamy do lektury! Najnowsze wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” dostępne w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu (123, Bd Saint-Germain), a także wysyłkowo, wydania archiwalne i bieżące oraz prenumerata, w SKLEPIE IDEI: www.SklepIdei.pl/wcn.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 października 2022