

Prof. Andrzej NOWAK
Uniwersalne przesłanie wolności
I Rzeczpospolita to niezwykle ciekawy eksperyment życia obywatelskiego. Wprawdzie ograniczony do jednej grupy społecznej, ale jednak liczącej setki tysięcy wolnych ludzi, czyli więcej niż wówczas w jakimkolwiek kraju europejskim.

Artur KOŚCIAŃSKI
Społeczeństwo obywatelskie jako element dobra wspólnego
W Polsce cały czas źle definiujemy społeczeństwo obywatelskie, redukując je tylko do wymiaru ruchu społecznego o charakterze emancypacyjnym – pisze Artur KOŚCIAŃSKI

Jolanta KRYSOWATA
"Polska właśnie. Wińsko (11) Sukces jest kwestią tła"
Zupełnie jak na propagandowych plakatach z lat 50-tych ubiegłego wieku. Robotnik w kaszkiecie, traktorzystka w chustce robią swoje (to widać po atrybutach typu kilof, kielnia, traktor), ale palec mają przyłożony do ust. Mówią w ten sposób „ciiiiii”, nie gadaj, bo wróg nie śpi. W gminie Wińsko jest podobnie. Nawet cieszyć się boimy, żeby z krzaków nie wypełzł jakiś zwierz i nie wkręcił nam się w ośkę.

Grzegorz CESSAK
"Dlaczego warto zgłaszać działania niepożądane leków"
Przekazanie informacji o podejrzeniu wystąpienia działania niepożądanego po stosowanym leku jest proste, nie wymaga długiego czasu ani specjalistycznej wiedzy. Trzeba jedynie opisać, co się z nami działo, w jakich okolicznościach, po jakich lekach.

Rafał GÓRSKI
"Pseudopolityka buksuje w miejscu. Czas na politykę po stronie obywateli"
Marzy mi się Akademia Elit Politycznych. Kuźnia polityków, hartująca ich umysły, charaktery i ducha w służbie dla państwa i obywateli. Akademia, która ma strukturę i kapitał żelazny, uniezależniający ją od bieżących walk partyjnych. Akademia, w której wykorzystywany jest potencjał ludzi z różnych środowisk.

Rafał GÓRSKI
"Obywatelu, rozlicz swojego polityka!"
Gdy przyglądam się kandydatom startującym w wyborach do Parlamentu Europejskiego i do samorządów, mam mieszane uczucia. Brak im doświadczenia, brak CV z rezultatami pracy, brak kompetencji do służby publicznej. Zadaję sobie często pytanie, co zrobić, żeby było więcej polityków, a mniej pseudopolityków.

Dariusz LASOCKI
"Siła interpelacji - skuteczny oręż w ręce radnego."
Interpelacja jest dosyć prostym instrumentem wpływania na politykę władz samorządowych. To czego nie chce pokazać wójt, burmistrz czy marszałek województwa będzie musiał pokazać w odpowiedzi na zapytanie radnego.

Anna BIAŁOSZEWSKA
"Moja Warszawa (5). Mam marzenie"
W Warszawie poza nowocześniejszymi tablicami informacyjnymi, wymianą płyt chodnikowych na kostkę Bauma nie zmienił się przez lata styl zarządzania. Bo władze miasta ignorują jego mieszkańców. Bo – jak bardzo chcą nam to wmówić – mieszkańcy Warszawy to “słoiki”.