

Enzo TRAVERSO
Lewicowa melancholia. Marksizm, historia i pamięć
Manifest stał się niezrozumiały, należy go na nowo odczytać i zinterpretować. Lenin spadł z cokołu, ale jego głowa pozostaje w stanie nienaruszonym, patrzy z powagą w oku.

Prof. Anna CEGIEŁA
Kilka słów o patriotyzmie pamięci
Nasze dzieci i wnuki mają prawo zapytać o to, co zrobiono dla ocalenia dobrego imienia tych, którym coś zawdzięczamy. W tej dziedzinie mamy wciąż zaległości i to związane nie tylko z ludźmi, których mieliśmy zapomnieć.

Andrzej DUDA
Dziękuję Wam, Czcigodni Ocaleni
Holokaust, którego Auschwitz jest głównym miejscem i symbolem, był zbrodnią wyjątkową w całych dziejach ludzkości. Nienawiść, szowinizm, nacjonalizm, rasizm, antysemityzm przybrały tu postać masowego, zorganizowanego, metodycznego mordu. Nigdy indziej ani nigdzie indziej nie przeprowadzono eksterminacji ludzi w podobny sposób.

Rafał LEŚKIEWICZ
Wirtualna podróż w prawdziwą historię. Nowy popularnonaukowy serwis IPN
Przystanekhistoria.pl to najmłodsze cyfrowe dziecko Instytutu Pamięci Narodowej, serwis opowiadający o historii Polski w XX wieku.

Andrzej DUDA
Każdy, kto głosi, sieje i podsyca antysemityzm, depcze po grobie rodziny Ulmów
Każdy, kto głosi i sieje nienawiść między narodami, każdy, kto głosi, sieje i podsyca antysemityzm, depcze po grobie rodziny Ulmów, depcze po ich pamięci, po tym, co oni jako Polacy poświęcili, oddając życie za godność, uczciwość, sprawiedliwość i elementarny szacunek należny każdemu człowiekowi.

Sergiusz KAZIMIERCZUK
Polski Rejon Narodowy Zalążek siedemnastej republiki
W latach 1925–1935 w ZSRR przeprowadzono eksperyment – stworzono dwa polskie okręgi narodowościowe, w których przygotowywano komunistyczne kadry dla mającej powstać w przyszłości Polskiej Republiki Rad. Mimo olbrzymich nakładów finansowych już w połowie lat 30. eksperyment uznano za nieudany i rejony zlikwidowano, a zamieszkałych tam Polaków poddano masowym represjom.

Jolanta KRYSOWATA
"Polska właśnie (18) Winzig i Wińsko. Zgliszcza i Ogrody Pamięci"
Dwa kościoły, synagoga, trzy cmentarze. Dowody na czasy przeszłe historyczne. Dokumenty świetności. Wspomnienie normalności. Bez propagandowej, wszechobecnej „tolerancji”. Jak normalnie musiało tu być sto lat temu, dwieście.

Michał BONI
"Oświęcim dzisiaj"
Żyjemy w czasach, kiedy nienawiść rośnie. Oparta na fundamentalizmie religijnym, oparta na codziennej niechęci do obcych spotykanych w pobliskim sklepie — Romów, muzułmanów — oparta na potrzebie poniżania każdego, kto nie podziela moich poglądów. Mowa nienawiści rośnie tym bardziej, im bardziej bezkarnie może się rozprzestrzeniać zło w internecie, nazywanym równocześnie siecią wolności…

Michał BONI
"Romowie i Sinti - w rocznicę Zagłady"
Historia zagnała cygańskie, wolne tabory do obozu koncentracyjnego. Ogień spalił wozy, ogień spopielił kości. Utracona wolność przybrała jedyną postać – postać śmierci. Bolesną prawdę o losie braci Romów i Sinti musimy starać się jakoś pojąć. Żeby odczytać z niej właściwą lekcję.