Prof. Marcin PIĄTKOWSKI: Polska moich marzeń
Prof. Marcin PIĄTKOWSKI

Prof. Marcin PIĄTKOWSKI

Polska moich marzeń

Chociaż w krótkim okresie trzeba skupić się na walce z inflacją, to jednocześnie trzeba zacząć już myśleć o pokryzysowej przyszłości.

Prof. Keith G. BANTING: Jak powiązać migrację z państwem opiekuńczym?
Prof. Keith G. BANTING

Prof. Keith G. BANTING

Jak powiązać migrację z państwem opiekuńczym?

W przypadku Kanady odgórne działania rządu koordynują silniejszy zestaw polityk integracyjnych. Niesamowita siła i determinacja społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, by pomagać uchodźcom z Ukrainy, może sugerować, że podobny model sprawdzi się w Polsce. Rząd wskazuje drogę, a społeczeństwo, przy centralnym wsparciu, prowadzi oddolne działania na rzecz uchodźców.

Prof. Ryszard BUGAJ: Czarne łabędzie
Prof. Ryszard BUGAJ

Prof. Ryszard BUGAJ

Czarne łabędzie

Nie ukształtował się jak dotąd – powszechnie intelektualnie akceptowany – nowy standard ustrojowego modelu kapitalizmu i zalecanej polityki społeczno-gospodarczej. Tymczasem Polska ma obecnie potencjalnie szersze pole wyboru, niż gdy dokonywała wyboru programu transformacji.

Prof. Aleksander SURDEJ: Polskie równanie dobrobytu
Prof. Aleksander SURDEJ

Prof. Aleksander SURDEJ

Polskie równanie dobrobytu

Ludzie podejmują decyzje i działają pod wpływem wartości i norm społecznych oraz własnego rozumienia świata. Dla skuteczności polityki gospodarczej ważne jest, aby znaczna większość obywateli rozumiała, dokąd prowadzi ich rząd, akceptowała ten kierunek i podstawowe wybory

Prof. Aleksander SURDEJ: Gospodarka w perspektywie długiego trwania
Prof. Aleksander SURDEJ

Prof. Aleksander SURDEJ

Gospodarka w perspektywie długiego trwania

Narody o długiej historii traktują gospodarkę jako narzędzie umacniania wspólnoty, a w wartościach wspólnotowych widzą źródła trwałego dobrobytu.